baner

NEWS

- Rozmaitości

Kultura Gniewu - nowości wydawnicze


Przedstawiamy nowości wydawnicze Kultury Gniewu na najbliższe miesiące.
Ester i Klemens Ester i Klemens vol. 1: Trzy głowy profesora Muri
Scenariusz i rysunki: Jakub Rebelka
Data wydania: lipiec - sierpień 2007
Format: B5
Stron: 64


Profesor Muri to naukowiec dość ekscentryczny i niepokojący. Mieszka w starym domu na odludziu i Bóg wie, jakich okropieństw się tam dopuszcza. Nic dziwnego, że mieszkańcy miasteczka nie darzą go sympatią. A już jawną niechęć okazują dzieciom profesora.

Ta gromadka zwariowanych nastolatków - „moje największe arcydzieło”, jak mówi o nich sam Muri – nieustannie pakuje się w kłopoty. Czasami kończą się one kilkoma siniakami, czasami urwaną głową.

Tym jednak razem Ester, Klemens i reszta dzieciaków ładują się w większą aferę. Na własną rękę i bez wiedzy ojca chcą rozprawić się z demonicznymi siostrami Rozenkrantz, postrachem miasteczka. Poleje się krew...

W swoim najnowszym komiksie Jakub Rebelka, twórca fantastycznego „Doktora Bryana”, udowadnia, że jest jednym z najlepszych rysowników w Polsce. Zachowując swój niepowtarzalny styl próbuje jednocześnie nowych rozwiązań i wciąż olśniewa niezwykłym talentem.

Szpinak Yukiko
Scenariusz i rysunki: Frederic Boilet
Data wydania: lipiec - sierpień 2007
Format: B5
Stron: 144


Historia miłosna rozgrywająca się w plenerach współczesnego Tokio. Bohater (alter ego autora) wkrótce po przyjeździe do Japonii poznaje Yukiko Hashimoto. I zakochuje się niemal od pierwszego wejrzenia. Chce z nią być nie zważając nawet na to, że ona woli innego. To gorące uczucie z jego strony i delikatny dystans, z jakim pochodzi do sprawy dziewczyna nadają dynamiki temu związkowi i całej opowieści. Randki, romantyczne kolacje, pełne zmysłowości i czułości sceny erotyczne tworzą wyjątkowo subtelny i wiarygodny obraz relacji między dwojgiem ludzi.

Graficzna powieść Frederica Boilet, łącząca elementy mangi dla dorosłych z tradycją europejskiego komiksu, dała początek nowemu gatunkowi – nouvelle manga („nowa manga”), jak nurt określił sam autor. Stosowane przez niego kadrowanie przypomina formalne zabiegi takich twórców filmowej nowej fali, jak choćby Jean-Luc Godard. Z kolei atmosfera tego komiksu kojarzy się z klimatem filmów Wong Kar-waia, w których bohaterowie szukając miłości mijają się na ulicach rozświetlonych neonami metropolii.

„Szpinak Yukiko”, opublikowany po raz pierwszy w 2001 roku, doczekał się tłumaczenia na 8 języków i wszędzie, gdzie się ukazywał otrzymywał entuzjastyczne recenzje prasy i cieszył się wielkim uznaniem czytelników. Boilet, któremu komiks ten przyniósł międzynarodową sławę, do dzisiaj mieszka w Japonii tworząc kolejne nouvelle manga.

Black Hole
Scenariusz i rysunki: Charles Burns
352 stron, format B5
Data wydania: wrzesień 2007


Komiks legenda. Powstawał przez ponad 10 lat i najpierw ukazywał się w zeszytach. Powstało ich 12, a każdy kolejny wyczekiwany był z coraz większą niecierpliwością. Każdy kolejny spotykał się też z uznaniem ze strony krytyków i czytelników. Zanim seria dobiegła końca jej autor - Charles Burns, twórca m.in. wydanego w Polsce przez wydawnictwo Post znakomitego „El Borbacha” - miał na koncie wiele nominacji i prestiżowych nagród.

„Black Hole” to dziejąca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo Burnsa uczyniły z „Black Hole” jeden z najsłynniejszych komiksów ostatnich lat.

Śmiercionośni
Scenariusz i rysunki: Łukasz Ryłko
Data wydania: wrzesień 2007
Format: B5
Stron: 76


Chłopiec mszczący się za śmierć ulubionego kanarka. Pisarz chcący sprzedać duszę diabłu za odrobinę talentu. Niezwykła kobieta chcąca przeżyć niezapomnianą noc. Detektyw będący na tropie tajemniczych porywaczy. To tylko kilka postaci, których losy przetną się na kartach komiksu „Śmiercionośni”.

Zabawna, ale także melancholijna opowieść Łukasza Ryłko pełna jest nawiązań do filmu i literatury. Czasem są one wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie. Ich odnajdywanie to tylko jedna z wielu przyjemności płynących z lektury „Śmiercionośnych”. Niezwykłą przyjemność sprawia także warstwa graficzna komiksu - świetne, czarno-białe rysunki przypominają najlepsze dokonania klasyków polskiej ilustracji. A na koniec pozostaje jeszcze złożenie w całość puzzli, jakimi są poszczególne rozdziały „Śmiercionośnych”. Jaki wyłoni się obraz?

„Kara”, historia otwierająca komiks Łukasza Ryłko, zdobyła wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2005 roku. Można ją przeczytać na oficjalnej stronie „Śmiercionośnych” - www.smiercionosni.com.

[kultura gniewu]

Tagi

Kultura Gniewu


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Kerte -

Musze rozbić swoją świnke skarbonke.

charlie_cherry -

Ciekawe jakie będą ceny. "Black Hole" można w UK kupić za 60 złotych i to nówkę.

qba -

Black hole ? gdzies mi sie obilo o uszy, ze 40 pln ;-) ale moge cos krecic... w empiku oryginaly sa od 75,99 (wysylka w 5-7 dni!)przez 96 z hakiem az do jakiego s wydania za prawie 200pln! ja tam spkojnie poczekam na wydanie KG :-)

Ty_draniu -

będzie w HC do 80pln

qba -

e, w promocji bedzie taniej ;-)