baner

NEWS

- Rozmaitości

Premiera ''Ceny wolności''


25 listopada podczas XIV. Targów Książki Historycznej w Warszawie odbędzie się premiera komiksu o morderstwie księdza Jerzego Popiełuszki.

Patronat medialny nad komiksem objęła Aleja Komiksu.

Miejsce: budynek Stołecznego Klubu Garnizonowego WP, Al. Niepodległości 141.
O godz. 16.00 w sali 403 odbędzie się spotkanie z autorem oprawy graficznej komiksu, Krzysztofem Wyrzykowskim, i z wydawcą pozycji - Witoldem Tkaczykiem z Zin Zin Press.
W sobotę, 26 listopada, o godz. 11.00 na Targach będzie można spotkać scenarzystę komiksu Macieja Jasińskiego, który weźmie udział w dyskusji dotyczącej historii Polski w komiksach ("Historia w dymkach”).

O autorach:

Krzysztof Wyrzykowski, absolwent gdańskiej ASP, stworzył graficzną stronę komiksu z wielką dbałością o realia tamtych czasów. Zaprojektował też oryginalną okładkę albumu. Wyrzykowski zasłynął jako rysownik paradokumentalnego komiksu Westerplatte: Załoga śmierci, a później współtworzył album komiksowy o historii "Solidarności”, który ukazał się nakładem Zin Zin Press w 25-tą rocznicę powstania Związku i zdobył sobie wielką popularność i rozgłos.

Scenariusz komiksu o zabójstwie księdza Popiełuszki napisał Maciej Jasiński, dziennikarz z Bydgoszczy, przez wiele lat związany z pismami komputerowymi, specjalizujący się w grach komputerowych, filmie i komiksie. Jasiński jest pomysłodawcą i autorem wszystkich scenariuszy do zbioru komiksów traktujących o historii , Solidarności w Polsce - Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi, w którym po raz pierwszy ukazał się fragment komiksu o zabójstwie ks. Popiełuszki.

O treści komiksu:

Komiks ,"Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności” przedstawia ostatni rok życia kapelana ,"Solidarności”, począwszy od 12 grudnia 1983 r. aż do tragicznej śmierci z rąk funkcjonariuszy SB. Pokazane są szykany, jakim był poddawany duchowny, rewizje, przesłuchania, prowokacja i aresztowanie oraz wcześniejsze próby zamachu na księdza. Komiks ma charakter paradokumentalny, mocno opiera się na faktach, choć część opisanych w nim sytuacji, dialogi, ma charakter hipotetyczny, choć bardzo prawdopodobne, że tak właśnie było w rzeczywistości.

Publikacja uzupełniona jest o życiorys księdza Popiełuszki, archiwalne fotografie oraz teksty kilku jego kazań wygłoszonych podczas mszy za ojczyznę w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie w latach 1983 - 1984.

O historii zabójstwa księdza Popiełuszki:

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. Nie wiadomo dokładnie, którego dnia został zamordowany. Jego skatowane ciało wyłowiono z zalewu na Wiśle koło Włocławka 30 października (podaje się też datę 26 października), a 3 listopada 1984 r. odbył się pogrzeb z udziałem tłumu wiernych, który przerodził się w patriotyczną manifestację

Mimo procesu i skazania bezpośrednich winowajców zbrodni (dziś są oni już na wolności), nie wyjaśniono wszystkich okoliczności morderstwa. Sprawę bada ponownie IPN.

W 1997 roku kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki.

O wydawcy:

Zin Zin Press założył w Poznaniu w 1995 r. Witold Tkaczyk. Początkowo wydawało renomowany Magazyn Komiksów AQQ (powstał w 1993 r.), potem stopniowo także komiksy polskich autorów (Tadeusz Baranowski, Filip Myszkowski, Jerzy Ozga, Jakub Rebelka, Benedykt Szneider i in.). Do największych osiągnięć wydawnictwa można zaliczyć albumy Achtung Zelig! Druga wojna (2004) Krzysztofa Gawronkiewicza (rys.) i Krystiana Rosenberga (scen.) oraz wydany w sierpniu br. album Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi do scen. Macieja Jasińskiego, przy realizacji którego pracowało aż siedmiu rysowników, a do którego wstęp napisał Lech Wałęsa (a teksty historyczne i analityczne: prof. Wojciech Roszkowski, Jan Rulewski, ks. Romuald Biniak, dr Jacek Knopek).
Witold Tkaczyk jest też pomysłodawcą i realizatorem wielu przedsięwzięć związanych z komiksem. Do najnowszych i najważniejszych należą: prezentacja polskiego komiksu w postaci wystawy i wykładu na festiwalu "Kommissja 2005” w Moskwie (maj 2005) oraz monumentalna wystawa komiksów Tadeusza Baranowskiego, Filipa Myszkowskiego, Wojciecha Nawrota i Pawła Zycha w Centrum Sztuki, Handlu i Biznesu Stary Browar w Poznaniu, należącym do pani Grażyny Kulczyk (listopad 2005).


Dane szczegółowe komiksy

Tytuł: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności”

Autorzy
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki i okładka: Krzysztof Wyrzykowski,

Zdjęcia: z archiwum księdza Romualda Biniaka i Macieja Jasińskiego

Format: A4
Objętość: środek 32 str. cz.-białe (offset 100 g)
Okładka: kolorowa (karton 250 g)

Cena detaliczna: 14,90 zł

Dystrybucja w całej Polsce: EMPiK, MATRAS, Inmedio, Merlin.pl, księgarnie, markety.

[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-