baner

NEWS

- Zapowiedzi

Pilot śmigłowca i inne serie PRL


Jeszcze pod koniec maja ma szansę ukazać się książka Marcina Osucha i Konrada Wągrowskiego o wszystko mówiącym tytule "Kolorowe zeszyty. Podziemny front, pilot śmigłowca i inne serie PRL".
Kolorowe zeszyty. Podziemny front, pilot śmigłowca i inne serie PRL

Kolorowe zeszyty. Podziemny front, pilot śmigłowca i inne serie PRL

Autor: Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2022
Seria: Komiksoteka
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165x235 mm
Stron: 264
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-963279-9-4

Komiksy sprzedawane w kioskach, drukowane od końca lat 60. i wydawane w małym formacie zwano oficjalnie "kolorowymi zeszytami". Były niezwykle popularne, łączny nakład około 12 milionów egzemplarzy, choć trudne do zdobycia. Podziemny front, na podstawie serialu telewizyjnego, Pilot śmigłowca, ale również opowieści historyczne i fantastyczne.

Ile było w nich propagandy, a ile rozrywki? Na ile rysownicy komiksów ulegali wymaganiom wydawcy? Tworzyli je dzisiejsi mistrzowie i klasycy polskiego komiksu: Kasprzak, Polch, Rosiński, Szyszko, Wróblewski i inni.


Jaką rolę, być może kluczową, odegrały "kolorowe zeszyty" w propagowaniu i przyzwyczajaniu czytelników do komiksów jako takich. O tym wszystkim, a także o licznych ciekawostkach, tropach, nawiązaniach i zagadkach opowiedzą Marcin Osuch i Konrad Wągrowski, na co dzień piszący do magazynu kultury popularnej Esensja.


Z ogromnym zaciekawieniem oddałam się lekturze tekstów poświęconych młodzieńczym komiksom Zbyszka. Przyznaję, że pieczołowitość, dociekliwość i zaangażowanie w tematykę bardzo mnie ujęło. Skoro po ponad czterdziestu latach można pisać o tych komiksach z tak analitycznym zacięciem, to warto było je rysować.
Grażyna Foltyn-Kasprzak (Graza)
Kolorowe zeszyty. Podziemny front, pilot śmigłowca i inne serie PRL Kolorowe zeszyty. Podziemny front, pilot śmigłowca i inne serie PRL Kolorowe zeszyty. Podziemny front, pilot śmigłowca i inne serie PRL[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-