baner

NEWS

- Zapowiedzi

Powrót Goździkowego Króla


Do drukarni trafiło wznowienie książki Pawła Chmielewskiego "Na dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna".
Na dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna

Na dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna

Autor: Paweł Chmielewski
Okładka: Jerzy Ozga
Wydanie: II
Data wydania: Marzec 2022
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 210 x 275 mm
Stron: 500
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”
ISBN: 978-83-952508-5-9

„Na dworze Goździkowego Króla" z podtytułem „Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna" to monografia narracji obrazkowych – od schyłku średniowiecznego rękopiśmiennictwa i powstania pierwszych ksiąg drukowanych w Polsce (przede wszystkim w Krakowie i Gdańsku), aż do wybuchu I wojny światowej – ukazanych na tle najciekawszych zjawisk w dziedzinie rysunku, karykatury, książki ilustrowanej, komiksu i prasy w Europie – angielskich, niderlandzkich i włoskich plansz moralizatorsko-politycznych w epoce manieryzmu, brytyjskiej karykatury epoki georgiańskiej, prasy francuskiej, angielskiej i niemieckiej połowy XIX wieku, wreszcie wielkich nazwisk artystów, którzy wywarli ogromny wpływ na sztukę polskiego komiksu – Rodolphe'a Töpffera, Wilhelma Buscha, Jamesa Gillraya, Thomasa Rowlandsona, braci Cruikshanków, Caran d'Ache'a i innych oraz najważniejszych tytułów prasowych – „Punch", „The Illustrated London News", „Le Journal pour rire", „Le Chat Noir", „Northern Looking Glass", „Flegende Blatter".

To narracyjna opowieść o pisarzach, ilustratorach, drukarzach, wydawcach i finansistach, którzy poprzez historyjki rysunkowe usiłowali objaśniać świat i bawić czytelników. To również dzieje ewolucji techniki, idei oraz gatunków literackich i prasowych, którym zawsze towarzyszyło opowiadanie obrazem oraz przegląd ponad pięćdziesięciu tytułów polskiej prasy ilustrowanej („Gabinet czytania", „Magazyn Powszechny", „Momus", „Motyl", „Muzeum Domowe", „Tygodnik Illustrowany", „Mucha", „Kłosy", „Wędrowiec", „Śmigus", „Faun", „Chochlik", „Świat", „Mrówka", „Szczutek", „Czarny Kot" i wiele, wiele innych) oraz twórczości najważniejszych autorów graficznych narracji w naszym kraju – Daniela Chodowieckiego, Jana Lewickiego, Artura Bartelsa, Franciszka Kostrzewskiego, Stanisława Lentza, braci Mucharskich i wielu innych.



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-