baner

NEWS

- Galeria

Listopad z KG


W listopadzie Kultura Gniewu wyda pięć pozycji, którymi będą "Chłopiec z gór", "Trzeba ratować święta!", "Sniff", "Słodkie chłopaki" i drugie wydanie "Pinokia" Winshlussa.
Chłopiec z gór

Chłopiec z gór

Scenariusz: Severine Gauthier
Rysunki: Amelie Flechais
Wydanie: I
Data wydania: 20 Listopad 2021
Seria: Krótkie Gatki
Tłumaczenie: Julia Szustak
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 48
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-85-9

Dziadek i wnuczek uwielbiają razem podróżować.
Wspólnie przemierzyli cały świat!
Ale pewnego dnia dziadek nie może już iść dalej.
Góry, które wyrosły na jego plecach stały się zbyt ciężkie.
Zwykły wiatr nie może ich już unieść, by pomóc w wędrówce.
Wnuczek postanawia odnaleźć najsilniejszy wiatr, taki który może przenosić nawet góry.

Tak zaczyna się jego pierwsza samodzielna podróż.

„Chłopiec z gór” to niezwykła baśń o tym, czym jest rodzina, ludzkie korzenie, sztafeta pokoleń. To historia o poświęceniu i wyciąganiu pomocnej dłoni. O pokonywaniu trudności i godzeniu się ze stratą. O dojrzewaniu i pamięci.

Scenarzystka Séverine Gauthier i rysowniczka Amélie Fléchais (znana z „Czerwonego wilczątka”) zapraszają młodych i dorosłych czytelników do świata magii, wyobraźni i emocji, by o tym wszystkim opowiedzieć w czuły, delikatny i fascynujący sposób.
Chłopiec z gór Chłopiec z gór Chłopiec z gór Chłopiec z gór
Trzeba ratować święta!

Trzeba ratować święta!

Scenariusz: Benjamin Renner
Rysunki: Benjamin Renner
Wydanie: I
Data wydania: 20 Listopad 2021
Seria: Krótkie Gatki
Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 64
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-88-0

Zwierzęta z gospodarstwa znanego z komiksu „Wielki zły lis” Benjamina Rennera szykują się do zimy. A jeśli zima, to nie tylko śnieg, ale także święta Bożego Narodzenia! Jest jednak mały problem - kaczka i królik, największe rozrabiaki w gospodarstwie, podczas jednej ze swoich szalonych zabaw zrobili Świętemu Mikołajowi kuku. I kto teraz dostarczy prezenty dzieciom na całym świecie?

Tak prezentuje się początek fabuły komiksu "Trzeba ratować święta!", który jest kolejną opowieścią z niezwykłego i bardzo zabawnego świata stworzonego przez Benjamina Rennera, który czytelnicy pokochali za sprawą "Wielkiego złego lisa". Historia ta ukazała się pierwotnie jako dodatek do ekskluzywnego wydania tego komiksu, a polskie wydanie jest pierwszą samodzielną publikacją tej opowieści.
Trzeba ratować święta! Trzeba ratować święta! Trzeba ratować święta! Trzeba ratować święta!
Sniff

Sniff

Scenariusz: Fulvio Risuleo
Rysunki: Antonio Pronostico
Data wydania: 20 Listopad 2021
Tłumaczenie: Paulina Gorzkowska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215x290 mm
Stron: 108
Cena: 109,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-84-2

Nie ma nic gorszego niż znalezienie się w roli widza w związku, który się rozpada. Bohaterowie „Sniff” kochają się do szaleństwa, ale stają w obliczu utraty siebie na zawsze. Dostają jednak ostatnią szansę: wspólny wyjazd na narty, w nadziei, że uda im się na nowo odkryć czułość i pasję.

Banalna wydawałoby się sytuacja stanowi punkt wyjścia do niezwykle oryginalnej i zaskakującej opowieści, w której pobrzmiewają echa twórczości Italo Calvino i Nikołaja Gogola. Ta intrygująca powieść graficzna, napisana przez Fulvio Risuleo i wspaniale narysowana przez debiutującego w komiksie Antonio Pronostico, pozwoli czytelnikom spojrzeć zupełnie inaczej na wielkie historie o miłości.
Sniff Sniff Sniff Sniff Sniff Sniff
Słodkie chłopaki

Słodkie chłopaki

Scenariusz: Piotr Marzec
Rysunki: Piotr Marzec
Wydanie: I
Data wydania: 20 Listopad 2021
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 145x185 mm
Stron: 280
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-87-3

"Słodkie chłopaki" to komiks dla dorosłego czytelnika. Narysowałem go dla moich przyjaciół, jako wyraz wdzięczności za wspólnie przeżyte doświadczenia. Jest to składanka "the best off" najlepszych akcji, które wszyscy nosimy w pamięci. Nie jest to jednak "nostalgiczna opowieść o skończonej młodości" (bo ciągle jesteśmy młodzi i dalej chodzimy w miejscóweczki), ale uniwersalny portret małego miasta, w którym można odnaleźć "magiczną opowieść o minionych czasach".

"Słodkie chłopaki" zostały początkowo opublikowane w selfpublishingu pod tytułem "Sweet-ass dudes like us". Pod tym tytułem komiks otrzymał kilka nagród, m.in. Złote Kurczaki - nagrodę polskiego komiksu niezależnego, w kategoriach "Najlepszy scenariusz" oraz "Komiks roku 2020".

Na potrzeby nowego wydania liczący pierwotnie 250 stron, został rozszerzony o 30 plansz dodatkowego materiału. Dzięki tym poprawkom historia Słodkich Chłopaków przyniesie czytelnikom najwyższy wymiar satysfakcji.

A tak pisała o komiksie grupa Maszin, która przyznała albumowi swoją nagrodę dla Najlepszego Polskiego Komiksu Roku:

W ciasnych, ciemnych korytarzykach poplątanej jak wielki supeł opowieści mieszają się ze sobą małe i bardzo małe awantury, zawody miłosne, anegdoty z kiepskiej pracy i inne prozaiczne wydarzenia z życia paczki przyjaciół, które Piotr Marzec przedstawił w subiektywnym, niepowtarzalnym stylu.

Rytm, retardacje, hiperbole i precyzyjnie wyliczone refreny obecne w "Sweet-ass dudes like us" sugerują, że mamy do czynienia z autorskim przełożeniem formy pieśni epickiej na język komiksu. Współcześni wojownicy, którym Marzec nadał wygląd zdezelowanych ikon popkultury, walczą z przeciwnikami w postaci miejscowych dziwaków, nadmorskich oblechów, zazdrosnych chłopaków fajnych dziewczyn i policyjnych patroli wyznaczających rytm życia nocnego miasta. Losy tej, ukazanej z ogromną empatią, paczki popaprańców, jak w każdej porządnej opowieści o herosach, naznaczone są śmiercią, braterstwem i piciem magicznego soku.

Może dziwnie to teraz zabrzmi, ale wierzcie nam na słowo, że przy tym wszystkim "Sweet-ass dudes..." to bardzo zabawny komiks!

Gdy wyobrażamy sobie hipotetyczną sytuację, w której za 10 lat ktoś zapyta nas o najważniejsze polskie komiksy ostatniej dekady, już teraz jesteśmy pewni, że "Sweet-ass dudes..." znajdzie się w tym zestawieniu.
Słodkie chłopaki Słodkie chłopaki Słodkie chłopaki Słodkie chłopaki Słodkie chłopaki Słodkie chłopaki Słodkie chłopaki Słodkie chłopaki
Pinokio

Pinokio

Scenariusz: Winshluss
Rysunki: Winshluss
Kolor: Cizo
Wydanie: II
Data wydania: 3 Listopad 2021
Tłumaczenie: Katarzyna Koła-Bielawska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A4
Stron: 192
Cena: 109,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-86-6

Uwspółcześniona adaptacja słynnej opowieści o Pinokiu nagrodzona za najlepszy komiks roku na festiwalu w Angoulême w 2009 roku.

Winshluss zaczął tworzyć „Pinokia” w 2003 roku i przez następne dwa lata publikował go w odcinkach w magazynie „Ferraille Illustré”. Wtedy jednak przerwał pracę nad nim, by całkowicie skoncentrować się na realizacji animowanej adaptacji słynnego „Persepolis” Marjane Satrapi. Bo to Winshluss, pod swoim prawdziwym nazwiskiem – Vincent Paronnaud – wspólnie z autorką komiksu wyreżyserował film, który został nagrodzony na festiwalu w Cannes, otrzymał Cezara i był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany. Rysownikowi udało się skończyć „Pinokia” w 2008 roku, a już kilka miesięcy później na festiwalu w Angoulême został on uznany najlepszym komiksem roku!

W swoim komiksie Winshluss opowiada na nowo niezwykłe przygody słynnej marionetki. Jego akcja w dużej mierze pokrywa się z popularną powieścią Carlo Collodiego, ale intryga została uwspółcześniona. Pinokio nie jest tu drewnianym chłopcem, ale stworzonym przez pewnego inżyniera bojowym androidem. Z kolei „gadający świerszcz” zamienia się tutaj w karalucha, pijaka i olewusa, który w głowie robota urządza sobie squat.

Winshluss po mistrzowsku rozprawia się z klasyczną opowieścią, a także z jej słynną disnejowską adaptacją. Na bazie bajki uwielbianej przez dzieci tworzy przeznaczoną dla dorosłych mroczną, ironiczną i okrutną wariację na temat „Pinokia”. Fantastycznie narysowaną, pokolorowaną i obywającą się w zasadzie bez słów.
Pinokio Pinokio Pinokio Pinokio Pinokio Pinokio Pinokio



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-