NEWS

- Zapowiedzi

Snowpiercer


Pierwowzorem serialu i filmu "Snowpiercer" jest komiks Jean-Marca Rochette i Jacquesa Loba pod tym samym tytułem. Pierwszy tom "Przez wieczny śnieg" ukaże się jeszcze w pierwszej połowie czerwca.
Snowpiercer #01: Przez wieczny śnieg

Snowpiercer #01: Przez wieczny śnieg

Scenariusz: Jacques Lob
Rysunki: Jean-Marc Rochette
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2020
Seria: Snowpiercer
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 215x290 mm
Stron: 112
Cena: 65,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 9788395610271

Świat za oknem przestaje istnieć. Cała Ziemia pogrąża się w nieprzemijającej mroźnej zimie. Białej, śmiertelnej, wrogiej wszystkim formom życia. Garstka ludzi chroni się w eksperymentalnym pociągu Snowpiercer, który nigdy się nie zatrzymuje. Proloff szybko musi nauczyć się przetrwania. Poczynając od ostatnich wagonów wędruje do lokomotywy odkrywając sekrety pociągu. Ludzie nie mają nic bardziej pilnego do zrobienia niż odtwarzanie mechanizmów rozwarstwienia społecznego, ucisku politycznego i kłamstw w imię ideologii.

Opowieść łączy politykę z dramatem, miłością, z pierwiastkiem poezji nadającej całemu komiksowi wymiar alegorii. Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w orwellowskim 1984 roku, symbolicznie pokazując inspiracje. Antyutopijny komiks Jean-Marca Rochette'a i Jacquesa Loba to perła gatunku.

Komiks doczekał się adaptacji. W 2013 roku powstał film kinowy w reżyserii Koreańczyka Joon-ho Bonga, autora oscarowego Parasite. W 2020 roku w serwisie Netflix pojawił się pierwszy sezon serialu. W jednej z głównych ról wystąpiła Jennifer Connelly.Jean-Marc Rochette (ur. 1956) pochodzący z Grenoble francuski rysownik, malarz i ilustrator. W 1976 roku po poważnym wypadku porzucił alpinizm i został autorem komiksów. Sławę przyniosła mu powstała w 1979 roku seria Edmond le cochon (scenariusz Martin Veyron). Współpracował z magazynami komiksowymi „L'Écho des Savanes" i "À Suivre", na łamach którego w 1982 roku ukazał się pierwszy tom serii Snowpiercer. Przez wieczny śnieg. Album został nagrodzony na największym w Europie Festiwalu Komiksu w Angoulême.
Po siedmiu latach spędzonych w Berlinie, na początku XXI wieku, gdzie poświęcał się wyłącznie malarstwu, powrócił do komiksu i ilustracji książkowych (Pinokio, Tomcio Paluch i Kot w butach). W Polsce ukazała się jedynie powieść graficzna Wilk (Marginesy 2020). Rochette stworzył ponad dwadzieścia komiksów, różnych gatunkowo i graficznie, od tragedii do humoru, od realizmu po groteskę.


Jacques Lob (1932-1990) zaczynał jako rysownik satyryczny, następnie skupił się na pisaniu scenariuszy i stał się jednym z głównych współpracowników tygodnika komiksowego „Pilote”. Współpracował z wybitnymi rysownikami takimi jak Gotlib, Mandryka, Jean Giraud, Jean-Claude Mézières czy Georges Pichard. Lob pasjonował się fantastyką, czego efektem jest wydany w Polsce album Delirius z cyklu Lone Sloane narysowany przez Philippe'a Druillet. W 1977 roku dla Alexisa napisał scenariusz Snowpiercer. Przez wieczny śnieg. Śmierć rysownika przerwała prace, które ostatecznie podjął Jean-Marc Rochette. Jacques Lob zdobył Grand Prix na Festiwalu Komiksu w Angoulême w 1986 roku. Pisał scenariusze do różnych tematycznie komiksów, wyróżnił się wielką oryginalnością i wrażliwością.
Snowpiercer #01: Przez wieczny śnieg Snowpiercer #01: Przez wieczny śnieg Snowpiercer #01: Przez wieczny śnieg

Snowpiercer #01: Przez wieczny śnieg

Snowpiercer #01: Przez wieczny śnieg

Scenariusz: Jacques Lob
Rysunki: Jean-Marc Rochette
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2020
Seria: Snowpiercer
Oprawa: miękka ze skrzydełkami (B)
Format: 215x290 mm
Stron: 112
Cena: 65,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-956102-7-1[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-