baner

NEWS

- Ukazały się

Uwaga Remanent 73: Jeden do jednego. Złota Księga - Zamek w Niemodlinie


Nie ustajemy w wyszukiwaniu komiksów, które mogliście przeoczyć - tym mamy dwa: historyczno-sportowy i przygodowo-historyczny!
Jeden do jednego

Jeden do jednego

Scenariusz: Sebastian Sęk
Rysunki: Maciej Zadrąg
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2019
Cena: 15,00 zł
Wydawnictwo: Niezależne

We wrześniu 1939 roku niemiecki atak na Polskę był końcem dotychczasowego stylu życia dla wielu Polaków, w tym sportowców. Okupant bardzo szybko wprowadził zakaz organizowania rozgrywek sportowych, chcąc zapobiec patriotycznym zrywom społeczeństwa polskiego. Niemcy sprzeciwiali się działaniom związanym z podtrzymywaniem tożsamości narodowej, w związku z tym sport, w tym też piłka nożna, musiał zostać przeniesiony do działalności konspiracyjnej.

O tym jak bardzo sportowcy ryzykowali może świadczyć zdarzenie, które miało miejsce w trakcie meczu „Wir” - „Mirków” w Konstancinie, gdzie w pobliżu mieszkał gubernator dystryktu warszawskiego – dr Ludwig Fischer. Niemcy urządzili łapankę na widzów i zawodników, a do uciekających strzelano. Piłkarze uciekali w strojach meczowych, pozostawiając ubrania na boisku. Zostało zabitych kilka osób.

Wigilię 1941 w mieszkaniu Alfreda Nowakowskiego, przedwojennego reprezentanta Polski, piłkarza „Legii” Warszawa założono konspiracyjny Warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Na spotkaniu tym obecny był Tomasz Jaroszyński, restaurator i właściciel mało liczącego się podwarszawskiego klubu - „Ruch” Piaseczno, zwanego „Piasecznem”. To właśnie na jego postaci oparliśmy nasz komiks.

Jakie były okupacyjne losy drużyny? Dlaczego Tomasza Jaroszyńskiego można nazwać wizjonerem? I w jaki sposób Piaseczno na chwilę stało się sportowym centrum kraju?
Jeden do jednego Jeden do jednego Jeden do jednego
Złota Księga - Zamek w Niemodlinie

Złota Księga - Zamek w Niemodlinie

Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2017
Wydawnictwo: Urząd Miejski Niemodlin

Bracia Filip i Bartek uczestniczą w niesamowitej pełnej przygód wyprawie szukając ukrytych skarbów. Podróżując w czasie poznają historię Zamku Książęcego i tajemnicę Złotej Księgi. Komiks o Niemodlinie wydany został w ramach realizacji projektu pn.: Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma - II Etap - Przywrócenie pamięci" w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad. Konsultacje historyczne do komiksu: dr Janina Domska i Remigiusz Kamiński.

[opis wydawcy]
Złota Księga - Zamek w Niemodlinie Złota Księga - Zamek w Niemodlinie[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-