baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Nagrody MFKiG 2019


Podczas 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi wręczono nagrody Komiksusa, uznając "Broma" najlepszy komiksem, Timof Comics wydawcą roku. Grzegorz Rosiński został doktorem humoris causa.
Grand Prix w kategorii Najlepszy Polski Album odebrała Unka Odya za komiks “Brom”, wydany nakładem Wydawnictwa 23. Wśród nominowanych albumów znalazły się również: „Wydział 7”, scen. Tomasz Kontny, rys. Grzegorz Pawlak, Krzysztof Budziejewski, Arkadiusz Klimek, kolor Marek Turek, „Nie przebaczaj”, scen. Kuba Ryszkiewicz, rys. Marianna Strychowska, „Weź się w garść”, scen. i rys. Anna Krztoń, „Helena Wiktoria, tom 1”, scen. i rys. Katarzyna Witerscheim, „Nacjolove”, scen. i rys. Jakub Topor, „Raptory”, scen. i rys. Jakub Dębski, „Syn – tom 1: Woda i ogień”, scen. i rys. Benedykt Szneider, „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – tom 3: Królewska Konna”, scen. Maciej Kur, rys. Sławomir Kiełbus, kolor Piotr Bednarczyk, „Sylwetki i cienie”, scen. i rys. Michał Rzecznik.

Najlepszym Wydawcą roku 2018/2019 okrzyknięto wydawnictwo Timof Comics.

Za Krótką Formę Komiksową nagrodę Grand Prix w wysokości 7000 zł otrzymali rysownik Łukasz Pawlak i scenarzysta Bartosz Nowicki, autorzy pracy “Człowiek Żelazny”, a statuetkę Komiksusa wręczył im wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. Ponadto jury Konkursu na Krótką Formę Komiksową w składzie Katarzyna Babis (przewodnicząca), Wojciech Birek, Przemysław Pawełek, Marceli Szpak i Fil Wiśniowski przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 1 000 zł każde dla Dawida Longi (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Ale tato!”, Tomasza Kontnego (scenariusz) i Leszka Kassijana-Wicherka (grafika) za pracę pt. „Samochody”, Janka Janowskiego (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Początek”, trzecią nagrodę w wysokości 2 000 zł dla Mateusza Wiśniewskiego (scenariusz) i Piotra Nowackiego (grafika) za pracę pt. „Apłam”, drugą nagrodę w wysokości 3 500 zł dla Mateusza Wiśniewskiego (scenariusz) i Frana P. Lobato (grafika) za pracę pt. „Brzytwa”, pierwszą nagrodę w wysokości 4 500 zł dla Natalii Legutko (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Basen”.

Festiwal rokrocznie przyznaje także specjalną nagrodę - doktorat humoris causa, która podczas uroczystej sobotniej gali powędrowała do Grzegorza Rosińskiego.
Nagroda imienia Papcia Chmiela wręczana jest osobom, które przyczyniają się do rozwoju i krzewienia polskiego komiksu w kraju i na świecie. W tym roku postanowiliśmy uhonorować nią Grzegorza Rosińskiego, światowej sławy rysownika, który jest z nami od samego początku, a swoją obecnością i działalnością twórczą podnosił rangę naszego wydarzenia – wyjaśnił Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.

[MFKiG]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-