baner

NEWS

- Galeria

Neurologia i barokowe malarstwo


Pod koniec kwietnia ukażą się dwa komiksy z logo wydawnictwa Marginesy na okładce. Będą nimi "Artemizja" o barokowej malarce i "Neurokomiks" o funkcjonowaniu mózgu.
Artemizja

Artemizja

Scenariusz: Nathalie Ferlut
Rysunki: Tamia Baudouin
Wydanie: I
Data wydania: 24 Kwiecień 2019
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 200x265 mm
Stron: 102
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66140-74-5

W dniu, w którym Artemizja Gentileschi przychodzi na świat, Caravaggio zaczyna osiągać pozycję jednego z najważniejszych malarzy epoki. Orazio, ojciec dziewczynki, należy do grona jego uczniów. Nie osiągnie sławy swojego mentora, ale on i jego synowie będą utrzymywali się z obrazów. Na początku XVII wieku malarstwo jest sztuką zarezerwowaną dla mężczyzn: kobieta nie może zostać członkiem Akademii, ani podpisywać obrazów, nawet jeśli jest ich autorką. Nie może brać za nie pieniędzy.

A właśnie tym chce zajmować się Artemizja obserwująca ojca i braci, sprzątająca w ich pracowni, myjąca pędzle, którymi potrafi posługiwać się nie gorzej niż oni. Droga do spełnienia marzeń będzie jednak długa i niezwykle trudna. „Artemizja” Nathalie Ferlut i Tamii Baudouin to świetnie udokumentowany i napisany portret niezależnej kobiety o wielkim talencie, wybitnej malarki epoki baroku.

Tamia Baudouin / rysunki
Studia artystyczne rozpoczęła od dwóch lat spędzonych w szkole im. Emile’a Cohla, następnie kontynuowała naukę w brukselskiej Ecole Superieure des Arts Saint-Luc. Obecnie w całości pochłania ją rysowanie. Specjalizuje się w komiksie, ale pracuje też nad zleceniami ze świata mody. Jest wielką fanką komiksów – oprócz ich tworzenia bardzo dużo czyta, nie zwracając uwagi, czy to tytuły niezależne, czy mainstreamowe. Mieszka w Japonii.

Nathalie Ferlut / scenariusz
Urodziła się 26 listopada 1968 roku na południu Francji. Po maturze ze sztuk plastycznych w Nîmes studiowała w Montpellier na wydziale literatury, gdzie zdobyła dwa dyplomy: z historii sztuki oraz technik audiowizualnych. Od 10 lat mieszka w Angoulême, gdzie zaczynała od wizyt w pracowni komiksowej miejscowej szkoły plastycznej. Przez chwilę pracowała przy filmach animowanych, jest też autorką wielu plakatów, grafik i kartek okolicznościowych, a także ilustracji publikowanych co miesiąc w magazynie „Journal de Minnie”. Od 1990 roku regularnie udziela się w licznych inicjatywach poświęconych komiksowi, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, pisze scenariusze i rysuje. Wielbicielka czarno-białego kina oraz staromodnych komedii muzycznych („Deszczowa piosenka”!), uwielbia Joséphine Baker, a także piosenkarza i kompozytora Charlesa Treneta, któremu kiedyś chciałaby poświęcić komiks. Inspirująco działa na nią również świat baśni Andersena – pracuje nad adaptacją „Pastereczki i kominiarczyka”.
Artemizja Artemizja Artemizja Artemizja Artemizja Artemizja
Neurokomiks

Neurokomiks

Scenariusz: Hana Ros
Rysunki: Matteo Farinella
Wydanie: I
Data wydania: 24 Kwiecień 2019
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 145x210 mm
Stron: 144
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66140-76-9

Podróż przez ludzki mózg: neuronowe lasy, jaskinie pamięci i zamki podstępu. Podczas tej drogi spotkamy bestie jak z obrazów Boscha, gigantyczne ośmiornice, grające na gitarze morskie ślimaki oraz pionierów neurologii, jak choćby Iwan Pawłow, autor słynnego eksperymentu z psem. Tą dziedziną nauki zajmują się na co dzień również autorzy „Neurokomiksu”. Hana Roš ma stopień doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim, a Matteo Farinella – specjalizujący się w ilustracji na potrzeby publikacji naukowych – jest doktorem neurologii University College w Londynie.

W swojej powieści graficznej Roš i Farinalla wyjaśniają, czym są percepcja i halucynacje, wspomnienia i emocje, czym różni się umysł od mózgu. Przez wszystkie te zagadnienia prowadzą za pomocą efektownych i czytelnych ilustracji oraz graficznych metafor, które sprawiają, że skomplikowane procesy zachodzące w mózgu stają się zrozumiałe dla czytelników w każdym wieku.

Matteo Farinella / rysunki
Ukończył neurobiologię na University College w Londynie w 2013 roku. Od tamtej pory zdobytą na studiach wiedzę łączy z wielką pasją do rysowania, by tworzyć edukacyjne komiksy, ilustracje i animacje. Współpracuje z uniwersytetami i instytucjami edukacyjnymi na całym świecie, organizując zajęcia i warsztaty, podczas których pokazuje, jak prosta i przystępna może być nauka. Od 2016 roku prowadzi na Uniwersytecie Columbia badania na temat roli wizualnych narracji w przekazywaniu wiedzy naukowej. Do tej pory opublikował trzy książki: „Neurokomiks”, „Cervellopoli” i „The Senses”.

Hana Roš / scenariusz
Doktorat z neurobiologii obroniła na uniwersytecie oksfordzkim w 2007 roku i od tamtej pory nieprzerwanie zajmuje się tą dziedziną. Dwa lata po ukończeniu nauki przeniosła się do Londynu, by na tamtejszym University College prowadzić badania na temat struktury i funkcji móżdżku oraz połączeń w korze nowej. Publikowała prace w takich pismach naukowych jak „Journal of Neuroscience” czy „Nature Neuroscience”. Oprócz pracy naukowej zajmuje się popularyzowaniem nauki za pomocą filmów, wykładów, czy komiksu.
Neurokomiks

Neurokomiks Neurokomiks Neurokomiks Neurokomiks Neurokomiks Neurokomiks Neurokomiks Neurokomiks



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-