baner

NEWS

- Zapowiedzi

Komiksowe Marginesy!


Wydawnictwo Marginesy zdecydowało się uruchomić linię wydawniczą, której będą prezentowane komiksy. Nad ich doborem czuwa Szymon Holcman z Kultury Gniewu. Sprawdźcie premiery na kwiecień i maj!
marginesyzapo1news marginesyzapo2news


marginesyzapo3news marginesyzapo4news


Artemizja

Scenariusz: Tamia Baudouin
Rysunki: Nathalie Ferlut
Wydanie: I
Data wydania: 24 Kwiecień 2019
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Oprawa: twarda
Stron: 102
Cena: 49,90 ZŁ
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66140-74-5

W dniu, w którym Artemizja Gentileschi przychodzi na świat, Caravaggio zaczyna osiągać pozycję jednego z najważniejszych malarzy epoki. Orazio, ojciec dziewczynki, należy do grona jego uczniów. Nie osiągnie sławy swojego mentora, ale on i jego synowie będą utrzymywali się z obrazów. Na początku XVII wieku malarstwo jest sztuką zarezerwowaną dla mężczyzn: kobieta nie może zostać członkiem Akademii, ani podpisywać obrazów, nawet jeśli jest ich autorką. Nie może brać za nie pieniędzy.

A właśnie tym chce zajmować się Artemizja obserwująca ojca i braci, sprzątająca w ich pracowni, myjąca pędzle, którymi potrafi posługiwać się nie gorzej niż oni. Droga do spełnienia marzeń będzie jednak długa i niezwykle trudna. „Artemizja” Nathalie Ferlut i Tamii Baudouin to świetnie udokumentowany i napisany portret niezależnej kobiety o wielkim talencie, wybitnej malarki epoki baroku.

Tamia Baudouin / rysunki
Studia artystyczne rozpoczęła od dwóch lat spędzonych w szkole im. Emile’a Cohla, następnie kontynuowała naukę w brukselskiej Ecole Superieure des Arts Saint-Luc. Obecnie w całości pochłania ją rysowanie. Specjalizuje się w komiksie, ale pracuje też nad zleceniami ze świata mody. Jest wielką fanką komiksów – oprócz ich tworzenia bardzo dużo czyta, nie zwracając uwagi, czy to tytuły niezależne, czy mainstreamowe. Mieszka w Japonii.

Nathalie Ferlut / scenariusz
Urodziła się 26 listopada 1968 roku na południu Francji. Po maturze ze sztuk plastycznych w Nîmes studiowała w Montpellier na wydziale literatury, gdzie zdobyła dwa dyplomy: z historii sztuki oraz technik audiowizualnych. Od 10 lat mieszka w Angoulême, gdzie zaczynała od wizyt w pracowni komiksowej miejscowej szkoły plastycznej. Przez chwilę pracowała przy filmach animowanych, jest też autorką wielu plakatów, grafik i kartek okolicznościowych, a także ilustracji publikowanych co miesiąc w magazynie „Journal de Minnie”. Od 1990 roku regularnie udziela się w licznych inicjatywach poświęconych komiksowi, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, pisze scenariusze i rysuje. Wielbicielka czarno-białego kina oraz staromodnych komedii muzycznych („Deszczowa piosenka”!), uwielbia Joséphine Baker, a także piosenkarza i kompozytora Charlesa Treneta, któremu kiedyś chciałaby poświęcić komiks. Inspirująco działa na nią również świat baśni Andersena – pracuje nad adaptacją „Pastereczki i kominiarczyka”.

Audubon. Na skrzydłach świata

Scenariusz: Jeremie Royer
Rysunki: Fabien Grolleau
Okładka: Olga Mysłowska
Wydanie: I
Data wydania: 22 Maj 2019
Oprawa: twarda
Stron: 192
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66140-73-8

Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie, asystenta, pistolet i wielkie marzenie, postanowił poznać i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Owocem tej szalonej eskapady był album, który został uznany za jedno z arcydzieł historii naturalnej oraz sztuki. Znalazło się w nim 435 akwareli przedstawiających ptaki Północnej Ameryki. Zachowało się w dobrym stanie jedynie kilka egzemplarzy tej olbrzymiej księgi – wymiary 99 na 65 cm – a jeden z nich osiągnął na aukcji w 2010 roku cenę 11,5 miliona dolarów, co do dziś jest najwyższą kwotą jaką zapłacono za drukowaną książkę.

Powieść graficzna Fabiena Grolleau i Jérémiego Royera oparta na zapiskach samego Audubona, pokazuje drogę owładniętego pasją człowieka, który stał się jednym z największych badaczy natury w historii. Jego dzieło przetrwało, ale on zapłacił wysoką cenę za jego powstanie.

Jérémie Royer / rysunki
Urodził się w Paryżu w 1979 roku, ale większą część młodości spędził w Nicei. To właśnie tam studiował przez dwa lata grafikę reklamową. Następnie postanowił kontynuować naukę w szkole komiksu Saint-Luc w Brukseli. Po jej ukończeniu zamieszkał w Paryżu, gdzie rozpoczęła się jego kariera rysownika. W 2011 roku opublikował w wydawnictwie Manolosanctis autorski komiks „La Traversée”, a także „Yesterday” narysowany do scenariusza Davida Blota. Niedługo potem wrócił do Brukseli, gdzie wraz z dawnymi kolegami ze studiów założył studio Mille. Jest współautorem stworzonych wraz ze scenarzystą Fabienem Grolleau biograficznych komiksów o Jeanie-Jacquesie Audubonie oraz Karolu Darwinie.

Fabien Grolleau / scenariusz
Urodził się w 1972 roku we francuskim Cholet. Jego matka twierdzi, że sam nauczył się czytać, wertując odpowiednio długo komiksy o przygodach Tintina. W dzieciństwie wymyślał historie z udziałem bohaterów z „Gwiezdnych wojen”, potem przerzucił się na grę w Dungeons & Dragons. Komiks zostawił tylko na chwilę, na czas studiów na architekturze. Wrócił do niego, gdy odkrył nową falę francuskich autorów wydawanych przez słynną oficynę L’association. W 2003 roku wspólnie z Thierrym Bedoutem założył wydawnictwo Vide Cocagne, którym zajmuje się do dzisiaj. W 2010 roku w kolekcji „Shampooing” wydawnictwa Delcourt ukazał się jego album „Masque du Fantôme”, którego pozytywne przyjęcie ostatecznie przekonało go, że warto porzucić architekturę na rzecz komiksu. Od tamtej chwili stale współpracuje z wieloma rysownikami i wydawcami.
Audubon

Neurokomiks

Scenariusz: Matteo Farinella
Rysunki: Hana Ros
Wydanie: I
Data wydania: 24 Kwiecień 2019
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Oprawa: twarda
Stron: 144
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66140-76-9

Podróż przez ludzki mózg: neuronowe lasy, jaskinie pamięci i zamki podstępu. Podczas tej drogi spotkamy bestie jak z obrazów Boscha, gigantyczne ośmiornice, grające na gitarze morskie ślimaki oraz pionierów neurologii, jak choćby Iwan Pawłow, autor słynnego eksperymentu z psem. Tą dziedziną nauki zajmują się na co dzień również autorzy „Neurokomiksu”. Hana Roš ma stopień doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim, a Matteo Farinella – specjalizujący się w ilustracji na potrzeby publikacji naukowych – jest doktorem neurologii University College w Londynie.

W swojej powieści graficznej Roš i Farinalla wyjaśniają, czym są percepcja i halucynacje, wspomnienia i emocje, czym różni się umysł od mózgu. Przez wszystkie te zagadnienia prowadzą za pomocą efektownych i czytelnych ilustracji oraz graficznych metafor, które sprawiają, że skomplikowane procesy zachodzące w mózgu stają się zrozumiałe dla czytelników w każdym wieku.

Matteo Farinella / rysunki
Ukończył neurobiologię na University College w Londynie w 2013 roku. Od tamtej pory zdobytą na studiach wiedzę łączy z wielką pasją do rysowania, by tworzyć edukacyjne komiksy, ilustracje i animacje. Współpracuje z uniwersytetami i instytucjami edukacyjnymi na całym świecie, organizując zajęcia i warsztaty, podczas których pokazuje, jak prosta i przystępna może być nauka. Od 2016 roku prowadzi na Uniwersytecie Columbia badania na temat roli wizualnych narracji w przekazywaniu wiedzy naukowej. Do tej pory opublikował trzy książki: „Neurokomiks”, „Cervellopoli” i „The Senses”.

Hana Roš / scenariusz
Doktorat z neurobiologii obroniła na uniwersytecie oksfordzkim w 2007 roku i od tamtej pory nieprzerwanie zajmuje się tą dziedziną. Dwa lata po ukończeniu nauki przeniosła się do Londynu, by na tamtejszym University College prowadzić badania na temat struktury i funkcji móżdżku oraz połączeń w korze nowej. Publikowała prace w takich pismach naukowych jak „Journal of Neuroscience” czy „Nature Neuroscience”. Oprócz pracy naukowej zajmuje się popularyzowaniem nauki za pomocą filmów, wykładów, czy komiksu.
Neurokomiks

Tetris. Ludzie i gry

Scenariusz: Box Brown
Rysunki: Box Brown
Wydanie: I
Data wydania: 22 Maj 2019
Tłumaczenie: Marcin Wróbel
Oprawa: twarda
Stron: 248
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66140-75-2

Opowieść graficzna o Tetrisie - jednej z najdoskonalszych i najpopularniejszych gier wideo. Prosta, ale niezwykle wciągająca. Choć ta niekończąca się łamigłówka, od której uzależniły się miliony graczy na całym świecie, powstała 35 lat temu, do dziś cieszy się wielką popularnością. Z tym, że teraz najczęściej gra się w nią nie na komputerze, a w telefonie. Wystarczy spędzić z Tetrisem trochę czasu, by wszędzie widzieć spadające bloki o charakterystycznych kształtach. By zacząć o nich śnić.

Aleksiej Pażytnow stworzył Tetrisa w 1984 roku w zasadzie przypadkiem, pracując nad oprogramowaniem dla radzieckiego rządu. Gra szybko podbiła serca współpracowników Pażytnowa, którzy nie mogąc się od niej oderwać, zawalali obowiązki służbowe. Tetris szybko wyciekł za Żelazną Kurtynę i wzbudził pożądanie gigantów ówczesnej cyfrowej rozrywki. Pragnęły go Nintendo, Atari, Sega – najważniejsi w tamtych czasach wydawcy gier. Komiks Boxa Browna to fascynująca i wciągająca opowieść o przebłysku geniuszu, wojnie o prawa do wydania gry – pełnej potajemnych wizyt w Moskwie, sekretnych umów, niezliczonych nieporozumień i bezczelnych kradzieży – ale także o roli gier w sztuce, kulturze i przemyśle czy w życiu człowieka w ogóle.

Box Brown / scenariusz i rysunki
Urodzony w 1980 roku rysownik, scenarzysta i wydawca z Filadelfii. Zaczynał od komiksów internetowych i niezależnych publikacji. Za jedną z nich – „Love is a Peculiar Type of Thing” – otrzymał w 2011 roku prestiżowe wyróżnienie Xeric Grant. W tym samym roku zebrał na Kickstarterze fundusze na uruchomienie własnego wydawnictwa Retrofit Comics, które w ciągu 16 miesięcy wydało 16 komiksów. W 2014 roku ukazała się jego komiksowa biografia słynnego wrestlera André the Gianta, która przez blisko miesiąc znajdowała się na liście najlepiej sprzedających się powieści graficznych „New York Timesa”. Dwa lata później premierę miał jego kolejny komiks „Tetris. Ludzie i gry” o najsłynniejszej grze wideo w historii. Przyniósł on Brownowi nominację do nagród Eisnera – nazywanych komiksowymi Oscarami – w kategorii najlepszy komiks oparty na faktach.



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-