NEWS

- Zagranica

Stan Lee nie żyje


Z żalem zawiadamiamy, że zmarł Stan Lee, jeden z największych twórców komiksu w historii. Był współtwórcą postaci m.in. Spider-Mana, X-Men, Hulka, Thora, Daredevila, Iron Mana oraz wielu innych.
Lee przyszedł na świat jako Stanley Martin Lieber w Nowym Jorku, w grudniu 1922 roku. Nierozerwalnie kojarzony z byciem ikoną wydawnictwa Marvel, gdzie pracował przez kilkadziesiąt lat będąc scenarzystą, redaktorem oraz redaktorem naczelnym.

To właśnie w Marvelu w latach 60. wraz ze swoimi współpracownikami dokonał komiksowej rewolucji. Przeniósł superbohaterów z fikcyjnych miast i krain do miast i dzielnic Ameryki, gdzie ich życie prywatne okazywało się równie ciężkie, co ratowanie świata. Współtworzył setki postaci, zarówno superbohaterów jak i złoczyńców.

Lee nigdy nie przeszedł na prawdziwą emeryturę. Do końca pozostał aktywnym twórcą, biznesmenem i promotorem komiksu. Jesienią 1992 roku odwiedził Polskę na zaproszenie wydawnictwa TM-Semic. Zawsze entuzjastycznie nastawiony do fanów, z chęcią pojawiał się w epizodycznych rolach na dużym i małym ekranie, zwłaszcza w ekranizacjach przygód superbohaterów Marvela.

stan_lee

[KW]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-