baner

NEWS

- Ukazały się

Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa


12 stycznia swoją premierę miała druga część komiksu o Janie Nowaku Jeziorańskim "Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa".
Wojna w eterze. Mówi radio wolna europa

Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa

Scenariusz: Mariusz Urbanek, Mateusz Palka
Rysunki: Paweł Janczarek
Wydanie: I
Data wydania: 12 Styczeń 2018
Seria: Jan Nowak Jeziorański
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 235 x 320 mm
Stron: 80
Cena: 45 zł
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
ISBN: 9788365588388

24 września 1951. Amerykańska strefa okupacyjna, Monachium, świeżo odbudowany ze zniszczeń wojennych Hotel Regina. Doradca polityczny Radia Wolna Europa William Griffith składa Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu propozycję objęcia kierownictwa polskiej sekcji Radia Wolna Europa z siedzibą w Monachium. Nowak ma skompletować zespół i opracować program. Całodzienne audycje ruszają już po kilku miesiącach.
3 maja 1952 roku Jan Nowak łamiącym się ze wzruszenia głosem mówi do rodaków w kraju: Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach.
Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Z peerelowską propagandą, dla której RWE było tylko „szczekaczką zachodnich imperialistów”, ze Służbą Bezpieczeństwa oskarżającą go o współpracę z Niemcami w okresie okupacji, z częścią polskiej emigracji, przeciwną linii radia, i z amerykańskimi mocodawcami RWE, którzy próbowali wprowadzić w stacji cenzurę prewencyjną.


[opis wydawcy]


[Ystad za wydawnictwo.ossolineum.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-