baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia w Gnieznie


15 listopada 2017 r. o godz. 12.00, w holu głównym Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (ul.Kostrzewskiego 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Kajko i kokosz. Komiksowa archeologia". Wystawę będzie można oglądać do 25 lutego 2018.
Już dziś zapraszamy Was na otwarcie naszej nowej wystawy czasowej, które odbędzie się 15 listopada 2017 r. o godz. 12.00, w holu głównym naszego Muzeum. Wystawa pt. „Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia” będzie nie lada przeżyciem dla wielu dorosłych, ale także dzieci! Prowadzone będą także specjalne lekcje dla dzieci i młodzieży nawiązujące do tematyki wystawy.

20171115gniezno

Zapisy na lekcje: 61 426 46 41 w. 210 | rezerwacje@muzeumgniezno.pl

Ekspozycja powstała w skansenie "Grodzisko w Sopocie", który jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. To z Trójmiasta, a dokładniej z Sopotu, pochodził Janusz Christa – twórca postaci Kajka i Kokosza, dwóch dzielnych wojów z komiksów znanych przede wszystkim wśród dorosłych, ale także dzieci.

Wystawa stworzona została ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Zobaczycie ponad 60 zabytków archeologicznych zestawionych z poszczególnymi kadrami z komiksu. W ten sposób odkryjecie artefakty, które tworzą świat przedstawiony w komiksie. Pokażemy też oryginalne plansze komiksowe i pamiątki pochodzące z archiwum rodzinnego autora.

Twórcom wystawy przyświecała idea połączenia nauki i zabawy zestawiając kadry z kultowej serii komiksów z wybranymi archeologicznymi zabytkami. Mało kto bowiem wie, że rysunki konkretnych przedmiotów pochodzących z wczesnego średniowiecza można odnaleźć na kartach komiksów autora serii. O tych zabytkach będzie także opowiadać nasza ekspozycją, którą będzie można oglądać do 25 lutego 2018 r.

Janusz Christa to jeden z najważniejszych autorów w historii komiksu polskiego. Stworzył tysiące komiksowych stron i bohaterów rozpoznawalnych przez miliony czytelników. Pierwsze prace publikował już pod koniec lat 50-tych, jednak to seria przygód o dwóch słowiańskich wojach Kajku i Kokoszu zapewniła mu sławę i ugruntowała silną pozycję rysownika na arenie ogólnopolskiej. Komiksy o Kajku i Kokoszu przenosiły czytelnika do wczesnego średniowiecza, do grodu Mirmiłowo. Na poszczególnych planszach Christa podrzucił wiele wskazówek sytuując akcję na terenach polskich jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa. Oprócz tytułowych bohaterów Christa stworzył galerię charakterystycznych postaci ze zrzędliwym kasztelanem Mirmiłem, korpulentną Lubawą, wrażliwym zbójem Łamignatem i jego mądrą żoną czarownicą Jagą oraz ekipę czarnych charakterów na czele z „krzyżakopodobnymi zbójcerzami”. Siłą serii oprócz perfekcyjnej warstwy plastycznej była jakość opowieści, wartkiej, pełnej przygód i humoru, z aluzjami do PRL-owskiej rzeczywistości, w której komiksy powstawały.


_____________________

Czas trwania wystawy: od 15 listopada 2017 do 25 lutego 2018 r.
Kurator: Paweł Pogodziński, Wojciech Łowicki
Współautorzy: Paulina Christa, Radosław Gieremek, Krzysztof Janicz

Zabytki archeologiczne: ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Odbitki, fotografie, rysunki na planszach: ze zbiorów prywatnych Pauliny Christy (wnuczki artysty)


[Ystad za muzeumgniezno.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-