baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksy w Worku: Kwaśne jabłko, Anastazja. Spotkanie z twórcami


W piątek 3 listopada o godzinie 19:00 w warszawskiej kawiarni "Worek Kości" (ul. Bagatela 10) odbędzie się spotkanie wokół komiksów "Anastazja. Tom pierwszy" oraz "Kwaśne jabłko" i spotkanie z ich autorami: Joanną Karpowicz, Jerzym Szyłakiem i Magdaleną Lankosz.
20171103warszawa

Spotkanie z autorami komiksów ANASTAZJA i KWAŚNE JABŁKO: twórczynią plansz Joanną Karpowicz oraz autorami scenariuszy Magdaleną Lankosz (Anastazja) i dr hab. Jerzy Szyłak, prof. UG (Kwaśne jabłko). Spotkanie poprowadzi Przemysław Pawełek, dziennikarz, recenzent gier, seriali, filmów i komiksów.
Więcej szczegółów wkrótce!
Wstęp oczywiście wolny :)





Anastazja. Tom pierwszy

Anastazja. Tom pierwszy

Scenariusz: Magdalena Lankosz
Rysunki: Joanna Karpowicz
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2017
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215 × 290 mm
Stron: 92
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-77-2

Rok 1926. Do Los Angeles przyjeżdżają matka z córką. Po-rzuciły swój dom gnane marzeniem, by u ich stóp znalazła się Fabryka Snów. Tego pierwszego dnia, na peronie, nawet nie domyślają się, jaką cenę przyjdzie im za to marzenie zapłacić.Joanna Karpowicz i Magdalena Lankosz pokazują w komiksie zderzenie wyobrażeń o życiu aktorki z tym, co kryje się za kulisami filmowego biznesu. Opowiedziana w kryminalnej konwencji historia obfituje w tajemnice i niespodziewane zwroty akcji. Dotyczą one zarówno przeszłości bohaterek, jak i mrocznych praktyk Złotej Ery Hollywood. Opowiadając o czasach, kiedy Fabryka Snów przypominała stojące ponad prawem bizantyjskie imperium, autorki zostawiają czytelnikom wiele tropów, które odsyłają do ponurych legend Miasta Aniołów, takich jak samobójstwo Peg Entwistle, proces Fatty’ego Arbuckle’a czy morderstwo Czarnej Dalii. W tej opowieści o kręgu zła, który zacieśnia się wokół tytułowej bohaterki, jest wiele z prawdziwej – oficjalnej i nieoficjalnej – historii Hollywood, największego centrum przemysłu rozrywkowego na świecie.

[opis wydawcy]

Anastazja. Tom pierwszy Anastazja. Tom pierwszy Anastazja. Tom pierwszy Anastazja. Tom pierwszy Anastazja. Tom pierwszy Anastazja. Tom pierwszy
Kwaśne jabłko

Kwaśne jabłko

Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Joanna Karpowicz
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2017
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210x280 mm
Stron: 56
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-52-3
Komiks nr 228

Kilkanaście lat temu redaktor z jednego z czołowych wydawnictw komiksowych w Polsce odrzucił scenariusz Kwaśnego jabłka. Powiedział wtedy, że pokazał go koleżankom, a one stwierdziły, że nie chciałyby przeczytać tej historii, gdyby została wydana w formie komiksu. Prawdę powiedziawszy, nikt nie chciałby czytać, słuchać czy oglądać tego typu historii, niezależnie od formy, w jakiej zostałyby one zaprezentowane. A jednak są one opowiadane. A są opowiadane, bo się zdarzają: i starszym i młodszym, wykształconym i nie, pobożnym i bezbożnym. Żadna z tych osób nie chciałaby trafić na kwaśne jabłko w koszyku. Niektórym jednak to się zdarza. Dlatego takie historie muszą być opowiadane.

Kwaśne jabłko to owoc współpracy Jerzego Szyłaka i Joanny Karpowicz, którzy kilkanaście lat temu stworzyli razem kontrowersyjną Szminkę. Rysowniczka powiedziała wtedy, że nie chciałaby robić Kwaśnego jabłka. Ale po latach zmieniła zdanie.

Joanna Karpowicz (ur. 1976 w Krakowie) – absolwentka krakowskiego Liceum Plastycznego, studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki zakończone dyplomem z wyróżnieniem, realizowanym w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2001 roku. Zajmuje się malarstwem, ilustracją i komiksem. W swoich pracach bazuje wyłącznie na tradycyjnych technikach malarskich. Wybrane komiksy autorki: Szminka (2003), Jutro będzie futro (2005), Staruorzzz: Stare klisze (2006), Wujek Franz (2007), Pocztówki z Białegostoku (2012).

Jerzy Szyłak (ur. 1960 w Elblągu) – polski literaturoznawca, filmoznawca i scenarzysta komiksowy. Absolwent i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego (Zakład Dramatu, Teatru i Filmu w Instytucie Filologii Polskiej). Pracował również w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Scenarzysta komiksowy, m.in. Szminka, Szelki (rys. Wojciech Stefaniec), Obywatel w palącej potrzebie (rys. Jacek Michalski), Wyznania właściciela kantoru (rys. Mateusz Skutnik), Alicja (rys. Mateusz Skutnik), Alicja po drugiej stronie lustra (rys. Jarosław Gach).

[opis wydawcy]
Kwaśne jabłko Kwaśne jabłko Kwaśne jabłko Kwaśne jabłko



[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-