reklama baner reklama

Nowe Teksty

Bohater, na jakiego nie zasługujemy
Zimiński o 1.tomie "Transmetropolitana"
Obniżenie lotu
Kleszcz o "Superman. Action Comics #02: Powrót do „Daily Planet”
Śladów geniuszu brak
Kleszcz o "RAPP #01: Zaginione dzienniki Tesli"
Wino im starsze…
Kleszcz o "Hellboy. Tom 3: Zdobywca Czerw. Dziwne miejsca"
Jest źle, jest źle, jest źle, jest...
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości #03: Ponadczasowi"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Ukazały się

Las Piaśnicki


W sierpniu nakładem Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie ukazał się komiks "Las Piaśnicki" (scenariusz i rysunki Tomasz Mering). Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów.
Las Piaśnicki

Las Piaśnicki

Scenariusz: Tomasz Mering
Rysunki: Tomasz Mering
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 44
Wydawnictwo: Muzeum Piaśnickie
ISBN: 978-8-944033-9-3

"Las Piaśnicki" jest popularnym źródłem informacji o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na początku II wojny światowej w Wejherowie i okolicach. Scenariusz komiksu opiera się na publikacjach, dokumentach historycznych, relacjach naocznych świadków tych wydarzeń. Opiekę merytoryczną nad scenariuszem sprawowali pracownicy naukowi Muzeum Piaśnickiego, dr Mateusz Ihnatowicz i dr Aleksander Michalak, zaś historyczny wstęp napisał prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski. Czarno-białe, oszczędne w formie rysunki Tomasza Meringa pozwalają czytelnikowi skupić się na najważniejszych kwestiach związanych z tematem opowieści.

Celem Muzeum Piaśnickiego jest rozpowszechnianie wiedzy o zbrodni piaśnickiej oraz innych zbrodniach popełnionych przez Niemców na Pomorzu w ramach tzw. akcji "Inteligencja" (niem. Intelligenzaktion) i Operacji "Tannenberg". Komiks umożliwi dotarcie do młodzieży i miłośników tej formy artystycznej, po którą coraz częściej sięgają instytucje, aby mówić o historii. Wśród nich jest np. Muzeum Powstania Warszawskiego organizujące konkurs "Powstanie `44 w komiksie". Swoją publikację komiksową pt. "Szczęściarz z rocznika 1917" wydało również Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Tomasz Mering, autor "Lasu Piaśnickiego", jest mieszkańcem Wejherowa. Urodzony w 1977 r. twórca komiksów, storyboardów i animacji związany jest z trójmiejskim środowiskiem komiksowym. W swoich pracach często porusza tematy historyczne, nierzadko czerpie inspiracje z literatury pięknej. W 2014 r. został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Jego historie obrazkowe prezentowane były m.in. w Trójmieście, Płocku, Łodzi, Białymstoku, w Magdeburgu w Niemczech, a także publikowane w szeregu czasopism.

"Las Piaśnicki" trafi do szkół, bibliotek, czytelni i wybranych instytucji. Będzie ponadto przekazywany w formie nagród w konkursach.
[opis wydawcy]
Las Piaśnicki Las Piaśnicki Las Piaśnicki[Ystad za muzeumpiasnickie.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-