baner

NEWS

- Galeria

Wrześniowe premiery Timofa


Przykładowe plansze z dziewięciu premier, jakie Timof Comics przygotowało na połowę września, czyli na łódzki festiwal komiksu.

Kwaśne jabłko

Kwaśne jabłko

Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Joanna Karpowicz
Wydanie: I
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210x280 mm
Stron: 56
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-52-3
Komiks nr 228

Kilkanaście lat temu redaktor z jednego z czołowych wydawnictw komiksowych w Polsce odrzucił scenariusz Kwaśnego jabłka. Powiedział wtedy, że pokazał go koleżankom, a one stwierdziły, że nie chciałyby przeczytać tej historii, gdyby została wydana w formie komiksu. Prawdę powiedziawszy, nikt nie chciałby czytać, słuchać czy oglądać tego typu historii, niezależnie od formy, w jakiej zostałyby one zaprezentowane. A jednak są one opowiadane. A są opowiadane, bo się zdarzają: i starszym i młodszym, wykształconym i nie, pobożnym i bezbożnym. Żadna z tych osób nie chciałaby trafić na kwaśne jabłko w koszyku. Niektórym jednak to się zdarza. Dlatego takie historie muszą być opowiadane.

Kwaśne jabłko to owoc współpracy Jerzego Szyłaka i Joanny Karpowicz, którzy kilkanaście lat temu stworzyli razem kontrowersyjną Szminkę. Rysowniczka powiedziała wtedy, że nie chciałaby robić Kwaśnego jabłka. Ale po latach zmieniła zdanie.

Joanna Karpowicz (ur. 1976 w Krakowie) – absolwentka krakowskiego Liceum Plastycznego, studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki zakończone dyplomem z wyróżnieniem, realizowanym w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2001 roku. Zajmuje się malarstwem, ilustracją i komiksem. W swoich pracach bazuje wyłącznie na tradycyjnych technikach malarskich. Wybrane komiksy autorki: Szminka (2003), Jutro będzie futro (2005), Staruorzzz: Stare klisze (2006), Wujek Franz (2007), Pocztówki z Białegostoku (2012).

Jerzy Szyłak (ur. 1960 w Elblągu) – polski literaturoznawca, filmoznawca i scenarzysta komiksowy. Absolwent i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego (Zakład Dramatu, Teatru i Filmu w Instytucie Filologii Polskiej). Pracował również w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Scenarzysta komiksowy, m.in. Szminka, Szelki (rys. Wojciech Stefaniec), Obywatel w palącej potrzebie (rys. Jacek Michalski), Wyznania właściciela kantoru (rys. Mateusz Skutnik), Alicja (rys. Mateusz Skutnik), Alicja po drugiej stronie lustra (rys. Jarosław Gach).

[opis wydawcy]
Kwaśne jabłko Kwaśne jabłko Kwaśne jabłko Kwaśne jabłko
Aż przyjdzie kocur

Aż przyjdzie kocur

Scenariusz: Agnieszka Kozłowska, Dawid Śliwiński
Rysunki: Agnieszka Kozłowska
Wydanie: I
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 195x270 mm
Stron: 176
Cena: 79,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-46-2
Komiks nr 232

Młoda artystka przeżywa kryzys. Poznanie kota-elektryka sprawia, że rozpoczyna niezwykłą podróż wewnątrz siebie, aby odnaleźć inspirację i zapał. Do czego doprowadzi podróż przez iluzoryczny świat własnych wyobrażeń?

Agnieszka Kozłowska - absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Aż przyjdzie kocur to jej debiut komiksowy, a zarazem praca dyplomowa.

[opis wydawcy]
Aż przyjdzie kocur Aż przyjdzie kocur Aż przyjdzie kocur Aż przyjdzie kocur Aż przyjdzie kocur
Esmera

Esmera

Scenariusz: Zep
Rysunki: Vince
Wydanie: I
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Tłumaczenie: Kasia S.
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210x280 mm
Stron: 80
Cena: 55,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-44-8
Komiks nr 235. Tylko dla dorosłych!

Esmera, uczennica gimnazjum Sacro Cuore mieszka w internacie prowadzonym przez zakonnice. Dzieli pokój z Rachelą, przyjaciółką, która odkrywa przed nią świat seksualności. Za rękę prowadzi ją do krainy rozkoszy.

Esmera jest jednak niezwykła. Orgazm staje się dla niej przypadłością, która wywołuje w niej niespotykaną przemianę. Przez nią jest samotna i wciąż poszukuje swego miejsca na ziemi.

Zep i Vince stworzyli pornograficzne arcydzieło.

Zep - Naprawdę nazywa się Philippe Chappius (jego pseudonim to hołd złożony zespołowi Led Zeppelin). Urodził się w 1967 roku w Genewie, współpracował z magazynem "Spirou". Ma dwie pasje: komiks i muzykę. Twórca nagradzanej serii Titeuf - zdobywała ona nagrody miedzy innymi na festiwalach komiksowych w Sierre, Paryżu i Angouleme.

Vince - paryski rysownik komiksów, tworzący na rynek francuski i amerykański.

[opis wydawcy]
Esmera Esmera Esmera Esmera
Sadbøi

Sadbøi

Scenariusz: Berliac
Rysunki: Berliac
Wydanie: I
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 170x240 mm
Stron: 144
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-55-4

Czy przestępstwo może być sztuką? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Berliac w swoim najpełniejszym komiksie.

Sadbøi to osadzona w bieżących realiach opowieść poruszająca ważne problemy społeczne – opowiada o imigracji, uchodźcach, przestępczości, sztuce współczesnej, czy też o osobistej zemście.

Berliac stworzył Sadbøia w stylu gekiga, a w komiksie znajdziemy mnóstwo nawiązań do graficznych dokonań japońskich klasyków tego stylu.

Nie jest to komiks politycznie poprawny! Dlatego wszystkich zapraszamy do lektury i do wyrobienia sobie własnego zdania na jego temat. 

Berliac - argentyński komiksiarz, tworzący w stylu mangowym. W swoim artystycznym życiu tułał się po całym świecie, od niedawna mieszka w Polsce, w Krakowie. Sadbøi to najobszerniejszy komiks w jego dorobku.

[opis wydawcy]
Sadbøi Sadbøi Sadbøi Sadbøi Sadbøi
Dziewanna, szczury i inne historie

Dziewanna, szczury i inne historie

Scenariusz: Adam Święcki, Robert M. Heske
Rysunki: Adam Święcki
Wydanie: I
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165x230 mm
Stron: 78
Cena: 25,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-36-3
Komiks nr 233

Szczury, lasy, opuszczone piwnice, dzieci pozostawione w ludzkiej dżungli. Siedemdziesiąt osiem stron mroku w epizodach, w których spotykają się dawne legendy i współczesny, niedoskonały świat. Patchwork, tworzony na przestrzeni lat, teraz poskładany i oddany w ręce czytelników.

Adam Święcki zaprasza w podróż po światach współczesnych legend.

Adam Święcki - urodzony w 1977 roku polski rysownik komiksowy, grafik i malarz.

[opis wydawcy]
Dziewanna, szczury i inne historie Dziewanna, szczury i inne historie Dziewanna, szczury i inne historie
Irena #02: Sprawiedliwi

Irena #02: Sprawiedliwi

Scenariusz: Jean David Morvan, Severine Trefouel
Rysunki: David Evrard
Kolor: Walter Pezzali
Wydanie: I
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Seria: Irena
Tytuł oryginału: Irena. Tome 2 - Les Justes
Tłumaczenie: Małgorzata Fangrat
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 235x315 mm
Stron: 68
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-59-2
Komiks nr 234

W 1940 roku wojska nazistowskich Niemiec okupowały Polskę. W Warszawie, Żydzi z całego miasta zostali zesłani do otoczonego murami getta.. Każdy, kto próbuje uciec jest zabijany bez ostrzeżenia; jedynymi, którzy mogą wjeżdżać i wyjeżdżać z getta są przedstawiciele wydziału opieki społecznej. Wśród nich jest Irena Sendlerowa, która codziennie przywozi jedzenie, leki i wsparcie dla tych, uwięzionych w tym piekle, cierpiących z powodu chorób i niedożywienia. Irena jest wzorem odwagi: nie waha się przeciwstawić strażnikom, aby zrobić więcej niż pozwalają okupanci. Punktem zwrotnym jest dzień, gdy na łożu śmierci, młoda matka powierza jej życie swego syna. Ten zwrot akcji i następujące po nim wydarzenia sprawiają, że Irena angażuje się w ratowanie dzieci z getta. Aby to zrobić, musi być gotowa zaryzykować życie.

Irena Sendlerowa, działaczka ruchu odporu, była jedną z bohaterek II wojny światowej. Uratowała prawie 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. W 1965 roku uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 roku w Warszawie.

O tomie 1:

Wrażliwość na cierpienie innych, hart i moralna niezłomność Sendlerowej stanowią wzorzec do naśladowania. Daleki jestem o uogólnień i generalizowania, ale wydaje mi się, że współczesna sytuacja polityczna i społeczna powoduje, iż warto dzieci zapoznać z omawianym komiksem. Rzecz prowokuje do rozmowy o okropieństwach wojny, ale i o prawości, odpowiedzialności oraz szlachetności.

Maciej Gierszewski, Kopiec Kreta

Warto podsunąć go do przeczytania dzieciom, ale lektura będzie zajmująca także dla dorosłych. Trzeba jednak potraktować tę opowieść, zgodnie z intencjami autorów, jako jedynie zaproszenie do samodzielnego studiowania niezwykłego życia tytułowej bohaterki. Nie jest to bowiem komiks historyczny w sensie ścisłym, nie jest to także – tym bardziej – dokument ukazujący wiernie poszczególne zdarzenia z jej życia (choć w komiksie znalazły się przypisy wyjaśniające pewne zdarzenia oraz lista książek poświęconych Irenie Sendlerowej). „Irena” pozostaje dostosowaną do dziecięcej wrażliwości, mądrą i przejmującą wizją życia zgodnego z pewnymi wartościami. Jest to budująca opowieść o tym, że nawet w czasach, gdy tak trudno było żyć godnie, byli ludzie przedkładający życie innych ponad własne bezpieczeństwo.

Paweł Ciołkiewicz, esensja.pl

[opis wydawcy]
Irena #02: Sprawiedliwi Irena #02: Sprawiedliwi Irena #02: Sprawiedliwi Irena #02: Sprawiedliwi Irena #02: Sprawiedliwi
Ziemia swoich synów

Ziemia swoich synów

Scenariusz: Gipi
Rysunki: Gipi
Wydanie: I
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Tłumaczenie: Anna Karolina Teruzzi
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170x240 mm
Stron: 284
Cena: 79,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-33-2
Komiks nr 236

Nieznana przyszłość, ojciec i dwóch synów, starający się przetrwać w nieprzyjaznym świecie. Ich życie w domku nad jeziorem sprowadza się do codziennej walki o przetrwanie. Społeczeństwo nie istnieje. Każde zetknięcie z innymi jest niebezpieczne. Ojciec każdego dnia zapisuje coś w notatniku, ale nie uczy swoich synów czytać. Nie, oni mają nauczyć sie przetrwać w tym surowym świecie, pozbawionym uczuć.

Gipi tworzy wizję postapokaliptycznego świata, która jest przerysowanym obrazem naszej rzeczywistości. Zniszczony świat, w którym wszyscy walczą o przetrwanie, wzajemnie się zabijają i zniewalają. Ale w tym świecie po cywilizacji, jest iskierka nadziei, dla dwóch chłopców, w których człowieczeństwo, objawi się w nieoczekiwanym momencie.

Ziemia swoich synów została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń na włoskiej scenie komiksowej 2016 roku.

Gipi (wł. Gianni Pacinotti) - urodzony w 1963 roku w Pizie włoski rysownik i scenarzysty. Swoją karierę zaczął jako ilustrator i autor tworzący dla reklamy. Tak naprawdę dopiero od 1992 roku regularnie realizował krótkie formy komiksowe, które publikował we włoskich czasopismach i magazynach. Wydana w 2004 roku przez Coconino Press, stałego wydawcę Gipiego we Włoszech, powieść graficzna Appunti per une Storia di Guerra doczekała się również francuskiej edycji i przyniosła autorowi pierwszy znaczący sukces - prestiżową nagrodę dla najlepszego komiksu roku na festiwalu w Angouleme. To wyróżnienie i uznanie na największym komiksowym rynku w Europie zwróciło na Gipiego uwagę wydawców z całego świata. W Polsce ukazał się do tej pory jeden jego komiks: Sala prób (tytuł oryginalny Questa e la stanza).

[opis wydawcy]
Ziemia swoich synów Ziemia swoich synów Ziemia swoich synów Ziemia swoich synów Ziemia swoich synów Ziemia swoich synów
Maniak miłości

Maniak miłości

Scenariusz: Koren Shadmi
Rysunki: Koren Shadmi
Wydanie: I
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x240 mm
Stron: 224
Cena: 79,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-50-9
Komiks nr 229

Samotność? Aplikacja temu zaradzi.

Rozpaczający po rozstaniu, młody animator "K", zostaje zachęcony przez przyjaciela do zainstalowania aplikacji Lovebug i wyruszenia na miłosny podbój. Jego podróż w poszukiwaniu prawdziwej miłości, przeradza się szybko w ciągłe poszukiwanie nowych doznań i pasmo podbojów seksualnych.

Wystarczy nacisnąć przycisk, by znaleźć się w cyfrowej krainie miłości, gdzie aplikacja Lovebug oferuje nieskończony strumień dopasowań, posortowanych według algorytmów, które co chwilę podsuwają nam nowe pary.

To opowieść o współczesnej miłości w świecie singli wciąż goniących za nieosiągalnym ideałem.

*  *  *

"Maniak miłości Korena Shadmiego to figlarny powrót do komiksowych autobiografii lat 90., a zarazem wyprawa ku lasującym mózg głupawkom nowoczesności. Niewiele komiksowych opowieści potrafi odnaleźć czuły punkcik, gdzie łączą się zmysłowe rysunki, doskonałe dialogi, interesujące postaci i bezszwowa narracja. Shadmiemu ta sztuka - i o wiele, wiele więcej - się udała".

Peter Kuper

Koren Shadmi urodził się w Izraelu. Po zakończeniu służby w Izraelskich Siłach Zbrojnych przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w tamtejszej School of Visual Arts; dziś uczy tam ilustracji. Jego rysunki publikują "The New York Times", "Hollywood Reporter", "Playboy" i wiele innych.

Komiksy Korena wydano we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Izraelu, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jego pierwsza anglojęzyczna pozycja, In the Flesh, została opublikowana w 2009 roku przez Random House. Prace Korena wybrano do antologii Best American Comics 2009 redagowanej przez Charlesa Burnsa. W 2015 roku First Second wydało jego kolejny komiks - Mike's Place, a Z2 Comics - The Abaddon.

Zapoznaj się z pracami Korena na www.korenshadmi.com

[opis wydawcy]
Maniak miłości Maniak miłości Maniak miłości Maniak miłości Maniak miłości Maniak miłości
10 bolesnych operacji

10 bolesnych operacji

Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunki: Maciej Pałka, Przemysław Surma, Grzegorz Pawlak, Adam Święcki, Wojciech Stefaniec, Jarosław Kozłowski, Paweł Grześków, Leszek Wicherek, Krzysztof Małecki, Rafał Szłapa, Dominik Szcześniak, Hubert Ronek, Saulius Krusna, Marek Turek, Mateusz Skutnik, Dennis Wojda, Rafał Trejnis
Wydanie: II uzupełnione
Data wydania: 18 Wrzesień 2017
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 210x290 mm
Stron: 128
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-40-0
Komiks nr 231

Dziesięć bolesnych operacji dziesięć lat później. Celebrując pełną rocznicę powstania komiksowego "monologu narzekania" duetu Szcześniak/Pałka przedstawiamy jego wyjątkową edycję, wzbogaconą o wybrane Przygody Leszka, które przez lata ukazywały się na internetowej witrynie magazynu "Ziniol".

*  *  *

komiksowa odpowiedź na filmy Marka Koterskiego. W błąkaniu się bohatera po mieście jest też coś z Ullisesa Joyce’a. (...) Warto kupić, warto się zapoznać, warto mieć na półce, bo to komiks napisany bardzo sprawnie i narysowany na wysokim poziomie.

Robert Wyrzykowski, Esensja.pl

Jeszcze macie szansę kupić komiks, który za 10 lat będzie uznawany za jeden z ważniejszych w historii polskiego komiksu. Nie przesadzam.

Kingpin, Gildia.pl

10 bolesnych operacji to porządna powieść graficzna. Scenarzysta wykonał sporo pracy i zadbał zarówno o świetne, błyskotliwe dialogi, jak i głęboką analizę różnych stanów emocjonalnych głównego bohatera. Ze scenariuszem doskonale współgra grafika Macieja Pałki, brudna, groteskowa i „nieładna”, odpowiednia do „nieładnej” historii.

Sebastian Frąckiewicz, Lampa

10 Bolesnych Operacji to komiks, który zadziwi wielu czytelników. Okaże się, że Szcześniak jednak umie pisać sensowne scenariusze, a Pałka rysować komiksy. Utwór ten udowadnia, że dało im się zerwać z zinowym dziedzictwem i wkroczyć na salony głównego obiegu. Choć może nie do końca.

Kuba Oleksak, Below Radars

[opis wydawcy]
10 bolesnych operacji 10 bolesnych operacji 10 bolesnych operacji 10 bolesnych operacji 10 bolesnych operacji



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-