reklama baner reklama

Nowe Teksty

Bohater, na jakiego nie zasługujemy
Zimiński o 1.tomie "Transmetropolitana"
Obniżenie lotu
Kleszcz o "Superman. Action Comics #02: Powrót do „Daily Planet”
Śladów geniuszu brak
Kleszcz o "RAPP #01: Zaginione dzienniki Tesli"
Wino im starsze…
Kleszcz o "Hellboy. Tom 3: Zdobywca Czerw. Dziwne miejsca"
Jest źle, jest źle, jest źle, jest...
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości #03: Ponadczasowi"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Zapowiedzi

Borka i Sambor


"Borka i Sambor" to nowa seria komiksowa dla dzieci o początkach polskiej państwowości. Autorami pierwszego tomu zatytułowanego "Postrzyżyny" są Karol Kalinowski i Elżbieta Żukowska. Polecamy!
Na razie komiks można kupić na stronie wydawcy - Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, dzwoniąc 61 426 46 41 w. 208 lub pisząc mejla.

Borka i Sambor #01: Postrzyżyny

Borka i Sambor #01: Postrzyżyny

Scenariusz: Elżbieta Żukowska
Rysunki: Karol Kalinowski
Publicystyka: Michał Bogacki
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Stron: 28
Cena: 18,00 zł
Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
ISBN: 978-83-61391-13-15

Nowy komiks z cyklu proponowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie: „Lubię te historie!”. Jest to komiks historyczno-przygodowy dla dzieci (choć dorośli także przy nim mogą świetnie spędzić czas) pt. „Borka i Sambor”, za którego odpowiedzialni są uznani twórcy literatury dziecięcej i nie tylko! Komiks jest już w sprzedaży!

Scenariusz komiksu został oparty o opis zawarty w „Kronice polskiej” Anonima tzw. Galla, dotyczący postrzyżyn syna Piasta i syna Popiela oraz wizytę pielgrzymów. Do współpracy Muzeum zaprosiło Elżbietę Żukowską, znawczynię literatury, scenarzystkę i publicystkę oraz Karola Kalinowskiego (znanego także jako KaeReL), jednego z najbardziej oryginalnych i najciekawszych artystów komiksowych w Polsce, autora słynnej „Łaumy” i zdobywcy m.in. Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 za "Kościsko".

Przeczytałem to z przyjemnością. Myślę, że to bardzo dobry sposób dotarcia do dzieci z legendą o początkach dziejów Polski. Fabuła jest prosta i bez wielkiego zadęcia. Nie ma nachalnej dydaktyki, ale jest aura tajemniczości. Dzieciom się spodoba, chociaż nie będzie to konkurencja dla internetu, niestety.
prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk – archeolog

Może jednak warto spróbować i przedstawić swoim pociechom komiks jako alternatywną formę spędzenia czasu bez internetu? Komiksy niezmiennie są przecież modne i przyciągające uwagę najbardziej wymagających młodych czytelników.

Karol Kalinowski odpowiedzialny jest za rysunki do „Borki i Sambora” – na co dzień pracuje w bibliotece, a jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Oto kilka nagród, które zdobył w ostatnich latach Kalinowski:

• Wyróżnienie na Festiwalu Euroshorts 2005 za animowany film jednominutowy „Berek” (2005)
• Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za rok 2009 w kategorii najlepszy komiks polski – "Łauma" (2009)
• Nagroda Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku dla wydawnictwa KG za komiks Łauma, za najchętniej wypożyczany tytuł dla młodzieży (2009)
• Nagroda dla "Łaumy" za Najlepszy Polski Album Komiksowy 2009/2010 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
• II nagroda w ogólnopolskim konkursie na ekslibris „Feliks Nowowiejski w Olsztynie” (2010)
• Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 za "Kościsko"

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak:
• Kapitan Wrona
• Miasto z widokiem

Mamy nadzieję, że dzięki temu komiksowi Wasze dzieci pokochają początki naszej historii!

[opis wydawcy]
Borka i Sambor #01: Postrzyżyny Borka i Sambor #01: Postrzyżyny Borka i Sambor #01: Postrzyżyny


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-