Nowe Teksty

Kosmos jest do kitu!
Sławiński o "Invincible #04"
Gert się (nie)zmienia
Wronka o "Nienawidzę Baśniowa #03: Grzeczna dziewczynka"
Batman i chaos
Kleszcz o "Batman Metal #03: Mroczny wczechświat"
Pozdrowienia z Rosji
Kleszcz o "Kapitan Ameryka. Zimowy żołnierz"
Pająk znowu kąsa
Zimiński o "Transmetropolitan. Tom 4"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

  • MFKiG 30
  • Miejsce: Łódź, Expo Łódź, aleja Politechniki 4
    Od: 2019-09-27
    Do: 2019-09-30

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa w Szczecinie: Robot też człowiek


Od 15 lipca do 1 października 2017 r. w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (ul. Niemierzyńska 18 A) można oglądać premierową wystawę z serii "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojciecha Łowickiego, pt. "Robot też człowiek".
Dziś słowo robot nie wywołuje już emocji. Jesteśmy nimi otoczeni, a przyszłość bez robotów jest nie do wyobrażenia. Może tylko wówczas, kiedy oglądamy filmy lub czytamy książki i komiksy autorów związanych z nurtem s-f, zaczynamy się zastanawiać, czy zawarte tam katastroficzne wizje zagłady rodzaju ludzkiego zadane ręką maszyn stać się mogą kiedyś rzeczywistością…? Wtedy dopiero zaczynamy wyobrażać sobie jak roboty świadome swego istnienia i pewne swojej przewagi nad ludźmi, zamiast służyć stają się wobec nas wrogie i okrutne. Czy rzeczywiście do tego dojdzie? Nikt tego nie potrafi dziś przewidzieć. Jest jeszcze kolejna, zgoła inna wizja przyszłości. Oto roboty staną się naszymi przyjaciółmi i obrońcami. Czyż taka wizja nie jest przyjemniejsza, a przecież tak samo prawdopodobna?

robot_tez_czlowiek_wystawa_plakat

Nasza wystawa traktuje ten temat pół-żartem pół-serio. Pokażemy wizję robota (raz przyjaciela, a raz wroga) takiego jakim widzą go dzięki swej wyobraźni twórcy komiksów na całym świecie. Dzięki mistrzom tego gatunku przeniesiemy się nie tylko w świat przyszłości i fantazji, ale zobaczymy nasze współczesne czasy celnie przez nich sportretowane.

Ujrzymy roboty jakich nie znaliśmy, będziemy świadkami ich dążenia ku upodobnieniu się do człowieka, a także chęci jego przewyższenia. Zajrzymy w elektronowe mózgi i poznamy sekrety maszyn. Będziemy świadkami wojen i okrutnych metod jakimi bez ludzkich skrupułów posługują się roboty. Poznamy w końcu uczucia, jakimi będą mogły nas obdarzyć, jeśli tylko zaczną „mieć serce”. A czy faktycznie tak będzie – tego oczywiście nie wiemy. Z drugiej zaś strony, czy ktoś dziś zaprzeczy, że tak nigdy się nie stanie…?

Premierowa wystawa z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojciecha Łowickiego, pt. "Robot też człowiek", Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, ul. Niemierzyńska 18 A, od 15 lipca do 1 października 2017 r.


[Ystad za komiksisatyra.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-