baner

NEWS

- Ukazały się

Nowości: różni wydawcy


Tym razem prezentujemy listę nowości, głównie festiwalowych, od kilku różnych wydawców. Są tutaj komiksy dla dzieci oraz te zdecydowanie nie dla dzieci.

Bartnik Ignat i skarb puszczy

Bartnik Ignat i skarb puszczy

Scenariusz: Tomasz Samojlik
Rysunki: Tomasz Samojlik
Kolor: Tomasz Samojlik
Wydanie: II
Data wydania: Maj 2017
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 165x240 mm
Stron: 116
Cena: 40,00 zł
Wydawnictwo: Centrala

W głębi prastarej puszczy bartnik Ignat dogląda pszczół zamieszkujących barcie wysoko na drzewach, tak jak robili to jego ojciec, dziad, pradziad i ich przodkowie. Ludzie mówią, że Ignat dostaje od lasu wszystko, czego potrzeba do życia, że zna każdy ostęp i uroczysko w puszczy, że rozmawia ze zwierzętami i drzewami... Choć Ignat żyje w świecie poza czasem, choć nie chce wiedzieć, który jest rok, bieg historii nie zwalnia. Spokojne życie w zgodzie z dawnymi zwyczajami zostaje przerwane. Puszcza trafia w ręce nowych właścicieli, dla których liczą się tylko spodziewane zyski ze sprzedaży tysięcy dębów i sosen.
Ignat nie spocznie jednak, póki jest choć cień nadziei na ocalenie lasu i zachowanie tysiącletniej tradycji. To jego puszcza.

[opis wydawcy]
Ariol #03: Jak ostatnie prosię

Ariol #03: Jak ostatnie prosię

Scenariusz: Emmanuel Guibert
Rysunki: Marc Boutavant
Wydanie: I
Data wydania: 15 Maj 2017
Seria: Ariol
Tytuł oryginału: Copain comme cochon
Rok wydania oryginału: 2011
Wydawca oryginału: Bayard BD
Tłumaczenie: Tomasz Swoboda
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Stron: 128
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Adamada
ISBN: 978-83-7420-829-1

Ramono wysadza w powietrze tajną bazę łodzi podwodnych, Ariol dostaje tężca na podziemnym parkingu (o mało co), a Prośka nieprzepisowo używa cycków.

Trzecia część przygód zwariowanego Ariola i jego równie szalonych kumpli.

[opis wydawcy]
Ariol #03: Jak ostatnie prosię Ariol #03: Jak ostatnie prosię Ariol #03: Jak ostatnie prosię Ariol #03: Jak ostatnie prosię Ariol #03: Jak ostatnie prosię
Ołtsajders #03: Jeźdźcy Walhalli

Ołtsajders #03: Jeźdźcy Walhalli

Scenariusz: Paweł Gierczak
Rysunki: Paweł Gierczak,  Jarosław Zieliński, Nikodem Cabała, Maciej Pałka, Michał Rzecznik, Misior Cudak
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Seria: Ołtsajders
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 240x160 mm
Stron: 104
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Kameleon

Wreszcie długo oczekiwany, kultowy w niektórych kręgach komiks Pawła "Gierka" Gierczaka, Ołtsajders: Jeźdźcy Walhalli,  opuściły drukarnię. Długo na niego czekaliśmy, ale warto było. Oddajemy w ręce czytelnika cegiełkę liczącą 104 strony (w tym 16 w kolorze), gdzie obok będącego w świetnej formie Gierka znajdują się prace jego kolegów: Jarosława Zielińskiego, Nikodema Cabały, Macieja Pałki, Michała Rzecznika i Misiora Cudaka.

[opis wydawcy]
Ołtsajders #03: Jeźdźcy Walhalli Ołtsajders #03: Jeźdźcy Walhalli Ołtsajders #03: Jeźdźcy Walhalli Ołtsajders #03: Jeźdźcy Walhalli
Amulet #02: Klątwa strażniczki

Amulet #02: Klątwa strażniczki

Scenariusz: Kazu Kibuishi
Rysunki: Kazu Kibuishi
Wydanie: 1
Data wydania: Maj 2017
Seria: Amulet
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 150 x 230 mm
Stron: 224
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Planeta Komiksów
ISBN: 9788394347390

Druuna #02: Stwór/Drapieżna

Druuna #02: Stwór/Drapieżna

Scenariusz: Paolo Eleuteri Serpieri
Rysunki: Paolo Eleuteri Serpieri
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Seria: Druuna
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda płócienna, obwoluta
Format: 240 x 320 mm
Stron: 152
Cena: 99,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-921387-7-8

Statek kosmiczny zbliża się do tajemniczej asteroidy, która wysyła sygnał radiowy składający się z sześciu liter: D-R-U-U-N-A. Will, dowódca, ma dziwne urojenia, które wydają się realne. Pod koniec wizji odbywa wędrówkę po labiryncie i poznaje piękną kobietę w czerwieni. Czy ona jest kolejnym owocem wyobraźni: iluzją w iluzji?

Przedstawiamy dwie kolejne części - Stwór i Drapieżna - najbardziej znanej serii mistrza komiksu europejskiego, Paolo Eleuteri Serpieriego. Cykl Druuna zapoczątkowany w 1985 roku odniósł ogromny sukces w Europie i Ameryce. Drukowały go liczne wydawnictwa i magazyny, w tym legendarny "Heavy Metal". Swój sukces zawdzięcza precyzyjnym, klasycznym rysunkom oraz fabule osadzonej w postapokaliptycznej scenerii, zainspirowanej powieścią Briana Aldissa Non stop oraz filmem Mad Max. Jednak najważniejsza jest Druuna, piękna i ponętna bohaterka.

[opis wydawcy]
Scenki z życia osiedla

Scenki z życia osiedla

Scenariusz: Philippe Caza
Rysunki: Philippe Caza
Data wydania: Maj 2017
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 176
Cena: 120 zł
Wydawnictwo: Kurc

Caza to doświadczony badacz współczesnego życia zachodniej cywilizacji, który zgłębia jego najdrobniejsze zakamarki. W serii krótkich opowieści, zebranych w Scenkach z życia osiedla stworzył kronikę epoki rozdartej między powszechnym konformizmem i pragnieniem, by zmienić świat. Spotykamy w tych opowieściach korsarzy na pokładach podmiejskich willi, wznoszących czarną banderę rewolty, nimfetki o krok od samobójstwa, w ostatniej chwili ratowane przez obnośnych przedstawicieli handlowych miłości i mieszczuchów o tępym spojrzeniu, szukających wyjścia bezpieczeństwa. Na próżno.

Urodzony w 1941 roku Caza (właściwie Philippe Cazaumayou) należy do największych gwiazd komiksu francuskiego. Debiutował w 1970 roku, publikował na łamach magazynów "Pilote" i "Metal Hurlant". Jest autorem projektów graficznych do filmów animowanych (Gandahar) oraz wielu okładek powieści SF. Stworzył m.in. serię Le monde d'Arkadi i album Arkhe. Scenki z życia osiedla to jego pierwszy album wydany w Polsce.

[opis wydawcy]
Na kłopoty rada

Na kłopoty rada

Scenariusz: Wiesława Zaręba
Rysunki: Tomasz Kleszcz
Data wydania: Maj 2017
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 176x250 mm
Stron: 72
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kameleon

Już kilka miesięcy po ukazaniu się "Bajek Ezopa" tercetu autorskiego: Wiesława Zaręba oraz Justyna i Tomasz Kleszcz było wiadomo, że jest to zaledwie początek ich współpracy. Bajki cieszą się nieustającą  popularnością, a czytelnicy domagają się kolejnych komiksów z tej serii.

W związku z tym rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym komiksem wymienionych autorów. pt: "Na kłopoty rada" (na podstawie bajek Iwana Kryłowa).

[opis wydawcy]
Zeszyty komiksowe #23: TekSt i oBraz

Zeszyty komiksowe #23: TekSt i oBraz

Okładka: Karol Kalinowski
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Seria: Zeszyty komiksowe
Redaktor naczelny: Michał Błażejczyk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka foliowana
Format: 240 x 250 mm
Stron: 122
Cena: 19,90 zł
Wydawnictwo: Instytut Kultury Popularnej, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

„Zeszyty Komiksowe” ukazują się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Relacje tekstu i obrazu to domena teorii komiksu, budowanej przez długie lata i utrwalanej na przyzwyczajeniach i upodobaniach. Składanej mozolnie z dostępnych elementów, które od czasu do czasu ktoś postanawia poprzestawiać, a nawet zwyczajnie rozsypać. Niniejszy numer należy do takich „łobuzów”: Harry’ego Morgana, który udowadnia, że komiks wcale nie jest taki wyjątkowy, jak nam się dotąd wydawało, i że nie jest mu aż tak daleko do ilustrowanych powieści z XIX wieku; Barta Beaty’ego, postulującego skupienie na komiksowej pulpie (to w końcu najbardziej poczytne seriale komiksowe wypełniają codzienność pomiędzy pojawiającymi się z rzadka arcydziełami), oraz Nicka Sousanisa, autora pierwszej rozprawy naukowej w formie komiksu (dwaj ostatni badacze pojawiają się w analizach Tomasza Żaglewskiego). Do tego wywiad ze Scottem McCloudem i spór o polski przekład Zrozumieć komiks. A także tradycyjnie trochę różności – Adam Rusek odsłania kolejny fragment mało znanej historii polskiego komiksu, Jacek Frąś pisze o podobieństwach komiksu i piosenki, Radosław Pisula przygląda się Wiedźminowi, a Tomasz Żaglewski filmom superbohaterskim.


[opis wydawcy]
W koronie. Nie ma miejsca jak dąb

W koronie. Nie ma miejsca jak dąb

Scenariusz: Bartosz Sztybor
Rysunki: Piotr Nowacki
Kolor: Łukasz Mazur
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Druk: kolor
Format: 172x234 mm
Stron: 52
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Tadam

Tudo to żółw, młody, wyluzowany i niezależny. A do tego bez skorupy. Ale o tym, dlaczego ją stracił i jak sobie poradzi, musicie już dowiedzieć się sami.

[opis wydawcy]
Barras #3

Barras #3

Scenariusz: Emilio Utrera
Rysunki: Emilio Utrera
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Seria: Barras
Rok wydania oryginału: 2013
Tłumaczenie: Marek Cichy
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 210 x 197 mm
Stron: 24
Cena: 15 zł
Wydawnictwo: Mandioca

"Na dzielniach" znowu gorąco. Chłopaków świerzbią ręce i tylko czekać aż na przedmieściach Buenos Aires zrobi się sajgon. Iskra może wzniecić pożar.

Barras Emilia Utrery wreszcie przybywają do Polski. Legendarni argentyńscy kibice siejący postrach w okolicach stadionów i na przedmieściach Buenos Aires nie będą się patyczkować w walce o wpływy. Pierwszy z sześciu zeszytów serii zaczyna się od wielkiej zadymy stadionowej, w której ginie kibic. Tak naprawdę wcale jednak nie o niego chodziło, ot, pechowiec, zbłądził w niewłaściwe miejsce o niewłaściwej porze...

Wartka akcja, brutalny język ulicy, świetne rysunki, których czarno-biała kreska pulsuje mocą i energią. Autor lubi bawić się konwencją i wbić muskuły superbohaterów w dresiki ultrasów, łatwość tworzenia karykaturalnych rysunków ma zadziwiającą - jak na grafficiarza i tatuażystę przystało.

Barras to coś więcej niż opowieść o ultrasach z Argentyny znanych z tego, że robią najlepszą oprawę na świecie, handlują narkotykami i bronią oraz tatuują sobie Malwiny (znane nam bliżej jako Falklandy) jako część państwa argentyńskiego. Utrera opowiada nam historię przestępczego światka jednego z najbardziej imponujących miast globu - Buenos Aires. A że w okolicznościach stadionów - to na polskim rynku nowość, która tylko działa na korzyść komiksu.

Emilio Utrera (1983) jest samoukiem, który od dziecka wiedział, że chce malować, rysować, kreślić znaki. W 2012 rozpoczął rysowanie serii komiksów Barras, która w następnym roku, w Argentynie przyniosła mu uznanie w środowisku rysowników.

[opis wydawcy]
Głupatko, no co Ty?

Głupatko, no co Ty?

Scenariusz: Jaszczur
Rysunki: Jaszczur
Wydanie: I
Data wydania: 18 Maj 2017
Druk: czarno biały
Oprawa: miękka
Format: 205 x 145 mm
Stron: 76
Cena: 20 zł
Wydawnictwo: Pokembry

A czemu skarpetki? I dlaczego to bezbucie? W ogóle co z tym przeręblem? I jak on tak może, ten imbryk? A ten instrument? I ta cała bilokacja? Czy to tak na serio? Czy może dla beki? Co o tym sądzisz? Ale, że serio? Głupatko, no co ty?

"Głupatko, no co ty?" to solowy komiks Piotra Nowackiego, w którym szaleństwo miesza się z jeszcze większym szaleństwem, a nieposkromiona niczym wyobraźnia jest nieposkromiona. Galeria niezwykłych bohaterów i seria pokręconych wydarzeń sprawi, że obudzisz w sobie wewnętrzne dziecko, by po chwili skręcić mu kark i spalić jego truchło w przenośnym grillu kupionym na przecenie w dyskoncie spożywczym.

Nie dla dzieci. No chyba, że tych wewnętrznych!

[opis wydawcy]
Głupatko, no co Ty? Głupatko, no co Ty? Głupatko, no co Ty? Głupatko, no co Ty?


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-