reklama baner reklama

Nowe Teksty

Utknąć w Filadelfii
Panic o 1. tomie "Oblivion Song. Pieśń otchłani"
Wino im starsze tym… gorsze?
Sus o "Torpedo 1972"
Pomściciele z Gotham
Gierszewski o "Batman. Detective Comics: Syndykat ofiar"
Retro Batman
Sławiński o "Batman. Świt mrocznego księżyca"
Nosił Wade razy kilka
Grygiel o "Deadpool. Wszystko, co dobre…"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

NEWS

- Zagranica

Komiks o Janie Karskim nagrodzony Srebrnym Medalem w USA


Angielskie wydanie komiksu „Misja Karskiego: Zatrzymać Holokaust” zostało odznaczone w Stanach Zjednoczonych Srebrnym Medalem w 21. edycji konkursu dla niezależnych wydawnictw „Independent Publisher Book Awards” w kategorii Komiks–Dramat/Dokument.
Angielskie wydanie komiksu „Misja Karskiego: Zatrzymać Holokaust” wydanego w 2015 r. przez Jan Karski Educational Foundation, siostrzaną organizację Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, zostało odznaczone w Stanach Zjednoczonych Srebrnym Medalem w konkursie dla niezależnych wydawnictw „Independent Publisher Book Awards” w kategorii Komiks–Dramat/Dokument. Była to 21. edycja konkursu, w którym corocznie nagradzane są wybitne książki, wydawane przez uniwersytety, fundacje oraz przez innych niezależnych wydawców.

„Misja Karskiego” oparta jest na życiu i działalności Jana Karskiego (1914-2000), emisariusza Polskiego Podziemia, który podczas II wojny światowej narażał swoje życie, żeby powiadomić Zachód o odbywającej się Zagładzie Żydów na terenach okupowanej Polski.

Tekst komiksu został napisany przez Dr. Rafaela Medoffa, założyciela i dyrektora Instytutu Badań nad Holokaustem im. Davida S. Wymana, autora piętnastu książek o Zagładzie i historii Żydów. Autorem ilustracji jest Dean Motter, artysta grafik i autor wielu komiksów, znany głównie z serii „Mister X”.

Do sukcesu komiksu przyczynił się także doświadczony zespół redakcyjny, w składzie: Wanda Urbańska (redaktor naczelna); Bożena U. Zaremba (redakcja); Bożena Nowicka McLees, Ewa Wierzyńska i E. Thomas Wood (konsultacja historyczna); Giordano “Gerry” Chiaruttini, Lisa Grabarek i Jane Robbins (konsultacja), oraz Susan Barrows (asystent grafika).

Komiks powstał przy wsparciu finansowym Jan Karski Educational Foundation, Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski oraz – polskie wydanie – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowego wsparcia udzielili: Carole Bilina, John McLees i Zygmunt Rolat.

Nagroda zostanie wręczona 30 maja na targach książki BookExpo America w Nowym Jorku.

Lista nagrodzonych publikacji (po angielsku):

Laureaci Independent Publisher Book AwardsMisja Karskiego: Zatrzymać Holokaust

Misja Karskiego: Zatrzymać Holokaust

Scenariusz: Rafael Medoff
Rysunki: Dean Motter
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2015
Wydawca oryginału: Jan Karski Educational Foundation
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170 x 260 mm
Stron: 28
Cena: 14 zł
Wydawnictwo: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Muzeum Historii Polski
ISBN: 978-83-60642-99-3

Komiks pt. „Misja Karskiego: Zatrzymać Holokaust” jest oparty na życiu i działalności Jana Karskiego (1914-2000), emisariusza Polskiego Podziemia, który podczas II wojny światowej narażał swoje życie, żeby powiadomić Zachód o odbywającej się Zagładzie Żydów na terenach okupowanej Polski. Komiks został opublikowany we współpracy Muzeum Historii Polski z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego w Warszawie i Jan Karski Educational Foundation w USA.

Tekst komiksu został napisany przez Dr. Rafael Medoffa, założyciela i Dyrektora Instytutu Badań nad Holokaustem im. Davida S. Wymana, który jest autorem piętnastu książek o Holokauście i historii Żydów. Natomiast ilustracje są autorstwa Deana Mottera, artysty grafika i autora komiksów, znanego głównie z serii „Mister X”.

Jan Karski urodził się w wielokulturowej Łodzi i zdobył wyższe wykształcenie prawnicze. Jego marzeniem było zostać dyplomatą, ale wybuch drugiej wojny światowej przekreślił jego plany. Jako kurier Polskiego Podziemia przewodził tajne raporty i rozkazy między przedstawicielami Podziemia a Rządu na Uchodźstwie, najpierw we Francji potem w Wielkiej Brytanii. Jedną z jego najbardziej spektakularnych misji było poinformowanie aliantów o Zagładzie Żydów, jaka miała miejsce na terenach okupowanej Polski. W tym celu został wprowadzony do warszawskiego getta i obozu przejściowego, gdzie był świadkiem niewyobrażalnego okrucieństwa. Swoje relacje przekazał przywódcom na Zachodzie, m.in. Ministrowi Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthony’emu Edenowi i Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Franklinowi Rooseveltowi. Po wojnie, Karski nie mógł wrócić do komunistycznej Polski. Uzyskał doktorat i został profesorem n Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie uczył przez czterdzieści lat w Szkole Służby Zagranicznej. W 1995 roku Jan Karski otrzymał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy Order Orła Białego, a 29 maja 2012 roku prezydent Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym. Z biegiem lat Jan Karski stał się międzynarodową ikoną walki o godność i prawa człowieka oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów. W niezwykły sposób uosabia uniwersalne wartości, takie jak odpowiedzialność za losy bliźnich, odwaga i tolerancja.

Komiks powstał na podstawie badań Instytutu Badań nad Holokaustem im. Davida S. Wymana w Waszyngtonie, przy wsparciu finansowym Jan Karski Educational Foundation, Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski oraz
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowego wsparcia udzielili: Carole Bilina, John McLees i Zygmunt Rolat.

[opis wydawcy][Ystad za jankarski.net]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-