Nowe Teksty

Kosmos jest do kitu!
Sławiński o "Invincible #04"
Gert się (nie)zmienia
Wronka o "Nienawidzę Baśniowa #03: Grzeczna dziewczynka"
Batman i chaos
Kleszcz o "Batman Metal #03: Mroczny wczechświat"
Pozdrowienia z Rosji
Kleszcz o "Kapitan Ameryka. Zimowy żołnierz"
Pająk znowu kąsa
Zimiński o "Transmetropolitan. Tom 4"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

  • MFKiG 30
  • Miejsce: Łódź, Expo Łódź, aleja Politechniki 4
    Od: 2019-09-27
    Do: 2019-09-30

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Ujawniamy Historię w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem


10 marca w miechowskim Biurze Wystaw Artystycznych "U Jaksy" (Plac Kościuszki 3a) odbył się wernisaż wystaw "Ujawniamy Historię w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem". Wystawę można oglądać do 4 kwietnia.
Każda z prac prezentowanych na wystawie „UJAWNIAMY HISTORIĘ w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem” jest inna, ale wszystkie łączy tematyka historyczna. Punktem wyjścia jest formuła komiksu, której autorzy używają, aby zaciekawić odbiorców historią i zachęcić ich do okrywania jej na własną rękę.

20170310miechow

Na wystawę składają się nowele graficzne, komiksy oraz utrzymane w stylu realistycznym obrazy, które stały się kadrami w komiksowych opowieściach o II wojnie światowej, Powstaniu Warszawskim, czy wydarzeniach poprzedzających wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

Kulminacyjnym punktem wystawy jest komiks „Kiedy rozum śpi”, oparty o książkę „5 lat kacetu” Stanisława Grzesiuka i materiały z Archiwów Narodowych USA, dokumentujące wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen przez armię amerykańską. Komiks „Kiedy rozum śpi” powstał w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest ukoronowaniem 6 lat pracy Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej nad projektem „Komiks Braillem” – cyklu pierwszych w Europie komiksów łączących czytelników widzących, i niewidzących nad jednym i tym samym wydaniem książkowym. Tej części ekspozycji towarzyszą też wykonane w technikach akademickich obrazy, w tym wielkoformatowy obraz czołgu Sherman o wymiarach 240x270 cm.

Wystawą UJAWNIAMY HISTORIĘ Daniel Baum i Paulina Królikowska chcą udowodnić, że malarstwo i komiks doskonale się uzupełniają i wspaniale sprawdzają się w tematyce historycznej, a samą formułę komiksu można też otworzyć dla czytelników niewidzących.[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-