baner

NEWS

- Ukazały się

Nowości komiksowe


Do sprzedaży trafiły następujące pozycje: "Testując Apokalipsę", "Dekalog #1-2: Rękopis. Fatwa", "Segmenty ", "Krew tchórzy #2: Rzeźnik", "Bunkier #2: Punkt Zero", "Kapitan Wrona", "Portugalia", "Sam strach #2".

Testując Apokalipsę

Testując ApokalipsęScenariusz: Tom Kaczynski
Rysunki: Tom Kaczynski
Wydanie: I
Data wydania: 21 Lipiec 2016
Tytuł oryginału: Beta Testing the Apocalypse
Rok wydania oryginału: 2013
Wydawca oryginału: Fantagraphics
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165 x 235 mm
Stron: 136
Cena: 54,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-8069-135-3


Science-fiction, współczesna demonologia, okultystyczne teorie, opowieść o utopii i traktat architektoniczny. Testując apokalipsę to dziesięć komiksowych esejów Toma Kaczynskiego, które nie poddają się wymogom krótkiego opisu. Kaczynski krytykuje współczesne struktury ekonomiczno-technologiczne, pokazuje jak postępująca dehumanizacja odbiera jednostkom wolność. W światach Kaczynskiego jest miejsce na marksistowskie zombie na Marsie jak i metafizyczne korki. To opowieść o świecie, który zaczynamy testować.  

Tom Kaczynski to jedna z najważniejszych postaci amerykańskiej, niezależnej sceny komiksowej a Testując Apokalipsę to najbardziej reprezentatywny zbiór komiksowych opowieści stworzonych przez urodzonego w Gdańsku wizjonera.

Kaczynskiego nazywają Ballardem komiksu - w Testując Apokalipsę Kaczynski w obrazowy sposób dyskutuje nad abstrakcyjnymi ideami jak kapitalizm czy komunizm. Odsłaniając nasze uwikłanie w technologię i politykę pokazuje, że cały czas musimy negocjować naszą wolność.

*  *  *

Kaczynski łączy fakty socjoekonomiczne, fantasy i farsę w tej wręcz paranoidalnej krytyce nowoczesności. Efekt niepokoi ale jest też zabawną opowieścią o utracie tożsamości i konsumpcyjnym amoku.

Miami Herald

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Testując Apokalipsę Testując Apokalipsę Testując Apokalipsę Testując Apokalipsę Testując Apokalipsę Testując Apokalipsę


Dekalog #1-2: Rękopis. Fatwa

Dekalog #1-2: Rękopis. FatwaScenariusz: Frank Giroud
Rysunki: Joseph Béhé
Kolor: Behe
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Sierpień 2016
Seria: Dekalog
Rok wydania oryginału: 2001
Wydawca oryginału: Glenat
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 24 x 32 cm
Stron: 120
Cena: 99,00 zł
Wydawnictwo: Scream Comics
ISBN: 9788365454188


Dekalog - dziesięć opowieści, dziesięć przykazań,dziesięć epok, dziesięciu rysowników, dziesięć stylów.

To największe dzieło Franka Girouda. Ten wybitny scenarzysta zaprosił dziesięciu różnych rysowników do dziesięciu tomów swej opowieści, by stworzyć swoje opus magnum.

Tytułowy Dekalog to dziesięć przykazań objawionych przez Boga Mahometowi... Nie słyszeliście o nich? Pytacie czemu? Właśnie o tym jest ta historia... Każdy tom nawiązuje do jednego z przykazań. Każdy tom opowiada historię dziejącą się w innych czasach i opisującą innych bohaterów, którzy wchodzą w posiadanie tajemniczej księgi i artefaktów...

Zebrane opowieści zawarte zostaną w pięciu podwójnych albumach, które zawierać będą również materiały dodatkowe - opowieści innych rysowników uzupełniające dziesięć podstawowych opowieści, jak również opisy i notki biograficzne o autorach.

Wydanie w formacie Double Scream czyli 2 oryginalne albumy w jednym tomie:

Rękopis

Fatwa

[opis wydawcy]

Segmenty

Segmenty Scenariusz: Richard Malka
Rysunki: Juan Gimenez
Wydanie: I
Data wydania: 5 Sierpień 2016
Seria: Segmenty
Tytuł oryginału: Segments
Rok wydania oryginału: 2011
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 24 x 32 cm
Stron: 144
Cena: 119,00 zł
Wydawnictwo: Scream Comics
ISBN: 9788365454119


Ludność, podzielona według osobowości, zamieszkuje planety poświęcone unikalnym cechom: duchowości, dzieleniu się, przyjemności, wojnie, pracy, porządku i kreatywności. W tym doskonale uporządkowanym świecie coś zaczyna się psuć, a ludność dziesiątkuje niezrozumiała epidemia niepłodności. Zostało niewiele czasu, aby odnaleźć skuteczne lekarstwo...

Gimenez, jeden z legendarnych twórców "Kasty Metabaronów" wraz z wiodącym scenarzystą obecnego pokolenia, Richardem Malikiem, tworzą galaktykę, w której prym wiodą seks, narkotyki i przemoc. "Segments" to naukowo - fantastyczne rozmyślanie na temat kondycji ludzkiej egzystencji.

[opis wydawcy]

Krew tchórzy #2: Rzeźnik

Krew tchórzy #2: RzeźnikScenariusz: Jean-Yves Delitte
Rysunki: Jean-Yves Delitte
Kolor: Jean-Yves Delitte
Wydanie: I
Data wydania: 5 Sierpień 2016
Seria: Krew tchórzy
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 24 x 32 cm
Stron: 48
Cena: 44,00 zł
Wydawnictwo: Scream Comics
ISBN: 9788365454171


Drugi tom cyklu.

Przygody Majora Arthura J. Joyce’a Byrona Pike’a.

W roku 1641 w Indiach Wschodnich dochodzi do napadu na angielskie obozowisko i rzezi jego mieszkańców.

Ponad dwadzieścia lat później w królestwie Anglii Arthur J. Joyce Byron Pike, major I Royal Regiment of Horse, przydzielony do królewskiej policji jako koronny śledczy, stara się rozwiązać zagadkę, związaną z odkryciem straszliwie poćwiartowanych ciał.

Wydaje się, że nic nie łączy obu spraw, ale czasami pozory mylą.

[opis wydawcy]

Bunkier #2: Punkt Zero

Bunkier #2: Punkt ZeroScenariusz: Christophe Bec, Stephane Betbeder
Rysunki: Christophe Bec
Kolor: Marie-Paule Alluard
Wydanie: I
Data wydania: 5 Sierpień 2016
Seria: Bunkier
Wydawca oryginału: Dupuis
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 54
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Scream Comics
ISBN: 9788365454218


Druga część cyklu.

W górskiej lodowej pustce wznosi się samotny bunkier. To część umocnień granicznych Velikistoku. Mocarstwa, które jako żywo przypomina inne ziemskie mocarstwa. Jego żołnierze noszą nawet dziwnie znajome słowiańskie imiona i nazwiska. Mają na sobie podobne do niemieckich mundury, i używają, dziwnie zbliżonej do amerykańskiej, techniki wojskowej.

W bunkrze nr 37 nie ma bohaterów. Są zwykli żołnierze, oderwani od rodzin i bliskich, motywowani tylko chęcią przeżycia i powrotu do domu. Życie żołnierza to podobno czekanie… nie bitwy, nie walka, ale czekanie… I Aleksi Stassik wraz ze swym oddziałem po prostu czeka. Czeka na zapowiadaną ofensywę śmiertelnego wroga zza górskich przełęczy – Jeretików. Lecz przeciwnik nie nadchodzi… Co więcej, nikt go nigdy nie widział… A może, tam po drugiej stronie nie ma żadnego wroga? Może ich misja niczemu nie służy?

Wokół bunkra, narysowane wspaniałą kreską malownicze górskie krajobrazy godne Himalajów. Lecz w tych górach czai się śmierć… i to wcale nie tam gdzie wszyscy się jej spodziewają...

Pełny realizmu świat stworzony przez mistrza francuskiego komiksu Beca. Zarówno w sferze plastycznej jak i psychologicznej, komiks ten osiąga wyjątkowy artyzm, dzięki niezwykłej dbałości o szczegóły stworzonego świata.

[opis wydawcy]

Kapitan Wrona

Kapitan WronaScenariusz: Elżbieta Żukowska
Rysunki: Łukasz Godlewski
Okładka: Unka Odya
Wydanie: I
Data wydania: 2 Sierpień 2016
Druk: dwa kolory
Oprawa: miękka
Format: 165 x 235 mm
Stron: 80
Cena: 37 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-12-7
Komiks nr 196


Rok 1960, to w pamięci zbiorowej wszechobecne kolejki, papierosy, czarna kawa w szklankach i przemycane nylony. Już za chwilę wybuchnie rewolucja rock&rolla i Czerwonych Gitar, ale teraz młodzi jazzmani grają na dansingach smutne przeboje Sławy Przybylskiej. Zagraniczni marynarze płacą dolarami za miłość dziewczyn, które marzą o lepszym życiu. Młodzi bikiniarze handlują przemyconym towarem i próbują umknąć stróżom prawa. Wszyscy pamiętają wojnę, choć nie chcą o niej mówić. A wolność zdobywa się sposobem, przekupstwem albo kłamstwem.
W realiach Polski gomułkowskiej, w powojennej Gdyni, odbywa się śledztwo dotyczące morderstwa młodej dziewczyny, Krystyny Braun. Milicyjne zakulisowe przepychanki zaciemniają obraz dochodzenia. Śledczy gubią wątki, próbując ukryć własne tajemnice. Pomyłkowe tropy wiodą ich na manowce, sprowadzając zagrożenie ze strony czyhającego na wolności sprawcy. Czy mordercy uda się umknąć? Czy kapitan Wrona rozwiąże zagadkę?
Kapitan Wrona nawiązuje pośrednio do poprzedniego albumu, bohaterka Jadwiga Wrona znana jest czytelnikom Miasta z widokiem. Osadzenie historii w roku 1960. pozwala pokazać miasto z innej perspektywy historycznej i społecznej, ale z uwagi na małe zasoby zdjęć skupia się przede wszystkim na opowieści fabularnej. Nie znaczy to jednak, że na kadrach komiksowych nie można rozpoznać charakterystycznych dla Gdyni obiektów czy widoków portu i miasta.


W komiksie Kapitan Wrona, jak w każdym rasowym kryminale istotne są wydarzenia i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: kto zabił? W tym wypadku ofiarą jest młoda kobieta. Nie mniej ważne niż intryga, może nawet ważniejsze, są miejsce i czas akcji. To Gdynia epoki Gomułki. Narracyjna swada scenarzystki, Elżbiety Żukowskiej, swobodnie żonglującej historycznymi i kulturowymi aluzjami, w połączeniu z nieco sentymentalnymi, ale zarazem pełnymi życia rysunkami Łukasza Godlewskiego złożyły się na barwną opowieść o nadmorskim mieście i jego przeszłości.

Przemysław Zawrotny


Elżbieta Żukowska napisała wspaniałą opowieść kryminalną. W historii tej nie jest jednak najważniejsze, kto zabił. Istotniejszy jest proces dochodzenia do prawdy w mieście, w którym każdy ma coś do ukrycia i w którym najbliżsi członkowie rodziny okłamują się nawzajem. W tej opowieści wszystko, co najważniejsze tkwi w szczegółach. Z jednej strony jest to – starannie dopracowany - obraz Gdyni w 1960 roku. Z drugiej – obraz gdynian i relacji pomiędzy nimi, pełen prawdy psychologicznej, której nie da się narysować na podstawie fotografii z epoki. Zachwycić może także warstwa graficzna komiksu, dzieło Łukasza Godlewskiego, nieco staroświecka, oparta na umiejętnym połączeniu nastrojowych lub dynamicznych scen niemych z sekwencjami, w których trzeba umiejętnie rozpisać na obrazki dialogi i monologi. Bo tych w komiksie nie brakuje. Wszak śledztwo polega na tym, że prowadzący je zadaje pytania, na które świadkowie odpowiadają i nie zawsze mówią prawdę. Znakomicie to wszystko Żukowskiej i Godlewskiemu wyszło i mam nadzieję, że ten komiks będzie początkiem pięknej i długotrwałej współpracy tych dwojga.

Jerzy Szyłak

Przykładowe plansze:
Kapitan Wrona Kapitan Wrona Kapitan Wrona Kapitan Wrona


Portugalia

PortugaliaScenariusz: Cyril Pedrosa
Rysunki: Cyril Pedrosa
Wydanie: II
Data wydania: 2 Sierpień 2016
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 x 290 mm
Stron: 264
Cena: 126 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-11-0


Autor komiksów Simon Muchat cierpi na kryzys twórczy, a jego życie traci sens. Właśnie wtedy zostaje zaproszony do Portugalii, a tam przypadkiem odnajduje to, czego nawet nie szukał: zapach dzieciństwa, melodię wakacyjnych śmiechów, ciepło płynące ze strony zapomnianej, a może nawet utraconej rodziny. Dlaczego Simon nie czuje się związany z żadnym miejscem?

Dlaczego kompletnie nie rozumiejąc obcego dla siebie języka portugalskiego, tak mocno reaguje na jego brzmienie? Podczas tej ożywczej podróży czekają na niego odpowiedzi i kolejne pytania. Poznając swoje korzenie, Simon dostaje szanse, by móc wreszcie wyznaczyć własną trajektorię. Jego życie nabiera kolorów.

Cyril Pedrosa tworzy z malarskich barw i czystych emocji mądrą i pełną siły opowieść o poszukiwaniu tożsamości.

Morału nie ma: to nie jest historia z klarownym przesłaniem, tylko zapis pewnego procesu. Pedrosa nie stawia żadnej tezy, nie zabiera głosu. Wydźwięk tej historii najlepiej oddaje chyba portugalskie – a jakże! – słowo saudade, oznaczające silną nostalgię, tęsknotę. Zwykle Portugalczyków za Portugalią, ale po lekturze albumu Pedrosy za Portugalią zatęsknić może każdy.

Tomasz Pindel, kulturaliberalna.pl

Pedrosa każdą swoją kreską, każdym słowem i każdą pozornie nudną sceną łażenia głównego bohatera po mieście, przenosi czytelnika do Portugalii. Pokazuje jej klimat, wgłębia się w historię. Jest genialnym przewodnikiem. Portugalia urzeka, a Pedrosa zachwyca. To zdecydowanie piękny, wyciszony, mądry komiks.

Dominik Szcześniak, ziniol.blogspot.com

Portugalia to komiksowa pochwała życia ze wszystkimi jego drobnymi przyjemnościami i troskami, ale także wnikliwa opowieść o relacjach międzyludzkich. [...] Jednak to co w komiksie Pedrosy jest najważniejsze, to wyjątkowy klimat. W pięknych kolorystycznie, malarskich rysunkach udało się artyście pokazać emocje i uczucia jakie towarzyszą jego bohaterowi, a tytułowa Portugalia jawi się w nich jak magiczna kraina, w której wszystko jest możliwe, a sardynki smakują najlepiej na świecie.

Marcin Kamiński, onet.pl

Po przeczytaniu Portugalii pozostaje jednak ogólne wrażenie ciepła, koloru, miękkości i optymizmu, jakiego doświadczaliśmy często w okresie dzieciństwa. Lekka i ulotna kreska Pedrosy łaskocze nasze usta tak, że na koniec po prostu trzeba się uśmiechnąć.

Emilia Dulczewska-Maszota, booklips.pl

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Portugalia Portugalia Portugalia Portugalia


Sam strach #2

Sam strach #2Scenariusz: Matt Fraction, Cullen Bunn, Jason Aaron (FI #7), Christopher Yost, Ed Brubaker
Rysunki: Stuart Immonen, Mark Bagley, Mike Choi, Scot Eaton, Terry Dodson, Jackson "Butch" Guice
Tusz: Wade von Grawbadger, Mark Morales, Elia Bonetti, Javier Pulido, Declan Shalvey, Eric Canete, Mario Alberti, Sergio Cariello
Ilustracja: Joe Quesada, Stuart Immonen, Paolo Rivera, Steve McNiven, Giuseppe Camuncoli
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2016
Seria: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 263 x 175 mm
Stron: 160
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Hachette


Wąż rzucił cień strachu na całą Ziemię. Jedyną nadzieją na jego pokonanie jest sojusz Avengers z siłami Asgardu. Ale Odyn porzucił swoją krainę i potrzebna będzie olbrzymia ofiara, aby przekonać go do powrotu. Czy bohaterowie są przygotowani na takie poświęcenie, czy świat spłonie w ogniu wznieconym przez Węża?



Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Anonymous -

Polecam Portugalie. Swietna rzecz.