NEWS

- Zapowiedzi

Sierpniowe premiery WK


Na sierpień Wydawnictwo komiksowe przygotowało pięć premier, w tym dwie polskie pozycje. Zobaczcie ich okładki!

Krucjata #03: Pan maszyn

Krucjata #03: Pan maszynScenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Philippe Xavier
Kolor: Jean-Jacques Chagnaud
Wydanie: I
Data wydania: 28 Sierpień 2016
Seria: Krucjata
Tytuł oryginału: Croisade. Le maître des machines
Wydawca oryginału: Lombard
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 210x285 mm
Stron: 52
Cena: 37,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-8069-435-4


Trzeci tom komiksowej fantazji o wyprawach przeciw niewiernym.

W podziemiach Walter z Flandrii szykuje się do stawienia czoła Aa, przerażającej istocie z cienia... i ciału z jego ciała! W Hierus Halem Pan Maszyn próbuje przeciwstawiać się trawiącemu go płomieniowi, światłu Syrii, tak czystej, że oparła się nawet próbie Zwierciadła Dusz. Każdy kontynuuje własne poszukiwania po swojej stronie zwierciadła. Lecz mrok i światło nieustannie się przyciągają... Epickie bitwy, pojedynki gigantów, nieoczekiwane sojusze: intryga w „Krucjacie” zmienia tempo.

Scenariusz komiksu napisał Jean Dufaux, znany polskim czytelnikom z serii Dżinn, Saga Valty, Murena, Niklos Koda, Szlurp i Burp, Giacomo C. czy Skarga Utraconych Ziem.

Rysunki storzył Philippe Xavier, który współpracował m.in. z legendarnym duetem Ange przy Paradis perdu a z Jeanem Dufaux przy serii Konkwistador.

[opis wydawcy]

Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez MahleraScenariusz: Thomas Bernhard
Rysunki: Nicolas Mahler
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2016
Tytuł oryginału: Alte Meister - Komoedie
Tłumaczenie: Marek Kędzierski
Oprawa: twarda
Format: 140x175 mm
Stron: 158
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 9788380693395


Thomas Bernhard i komiks? Mahler, jeden z najciekawszych europejskich twórców komiksu alternatywnego, stworzył fantastyczne dzieło – komiksową adaptację słynnego dzieła austriackiego mistrza, Dawni mistrzowie.

Reger jest zmagającym się z chorobą płuc krytykiem sztuki o filozoficznym i mocno pesymistycznym uosobieniu. Pracuje dla „Timesa” i już od 30 lat, co drugi dzień przesiaduje na ławce w Muzeum Historii Sztuki przed obrazem 'Siwobrody mężczyzna' Tintoretta. Wyjątkami są poniedziałki, kiedy to muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. W muzeum Reger rozmyśla, krytykuje i odsłania wszystkie niegodziwości na świecie, a zwłaszcza w jego rodzinnym kraju, Austrii. Oprócz Regera w historii występują Irsigler - muzealny dozorca i Atzbacher, równie jak Reger krytycznie nastawiony do rzeczywistości narrator.

Ta filozoficzna przypowieść uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Bernharda. Komiks stworzony z Mahlerem jest równie zabawny a wyjątkowy styl niemieckiego rysownika dodatkowo wzmacnia przesłanie opowieści.

Czy można 300 stronnicowa powieść przenieść za pomocą kilku pociągnięć pędzla? Mahler się odważył i sztuka ta udała mu się znakomicie.

Philipp Haibach, DIE WELT

Nicolas Mahler (ur. 1969) - wiedeńczyk, swoje satyry publikował w większości ważnych europejskich gazetach, a jego komiksy są wydawane na całym świecie. Polski czytelnik miał okazję poznać Mahlera dzięki takim komiksom jak Pragnienie i Samotność rajdowca.

[opis wydawcy]

Comanche #02: Wojownicy rozpaczy

Comanche #02: Wojownicy rozpaczyScenariusz: Greg
Rysunki: Hermann
Wydanie: I
Data wydania: 23 Sierpień 2016
Seria: Comanche
Tytuł oryginału: Comanche. Les guerriers du désespoir
Rok wydania oryginału: 1973
Wydawca oryginału: Lombard
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 241 x 318mm
Stron: 48
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-8069-335-7


Drugi tom klasycznej komiksowej sagi westernowej autorstwa Grega i Hermanna.

W chwili gdy załoga rancza „Trzy Szóstki” szykuje się do przepędzenia na pobliską stację kolejowej pierwszego stada bydła, na ranczu pojawiają się nieoczekiwani goście: grupa wojowniczych Czejenów domaga się przekazania im stada, aby zaspokoić głód plemienia, które od dawna czeka na obiecane dostawy żywności z Biura do spraw Indian. Aby zapobiec wojnie z Indianami i ocalić życie Comanche, Red Dust zostaje zmuszony do dostarczenia przewidzianej traktatami żywności. Jednak wśród białych znajdują się tacy, dla których krwawy konflikt byłby świetną okazją do pozbycia się z okolicy coraz lepiej prosperującego rancza...

Pełen dramatycznych spięć i gwałtownych zwrotów akcji scenariusz Grega znalazł w tym komiksie świetne wizualne dopełnienie w dynamicznych i pełnych epickiego rozmachu rysunkach Hermanna.

Comanche ukazywały się w Belgii i Francji od 1972 roku, a ostatni tom pierwszego cyklu wydano w 1983 roku. Hermann będący ówcześnie wschodzącą gwiazda komiksu frankofońskiego tym właśnie tytułem wywalczył sobie miejsce wśród najważniejszych twórców komiksu europejskiego. W 2016 roku fakt ten został ukoronowany przyznaniem Hermannowi Grand Prix Festiwalu w Angouleme. Wydawnictwo Komiksowe od kilku lat proponuje czytelnikom komiksy Hermanna - serie „Wieże Bois-Maury", „Bois-Maury" oraz cztery pojedyncze tomy komiksów - Staruszek Anderson, Stacja 16, Bez przeznaczenia (sc. Yves H.) i Krwawe gody (sc. Jean Van Hamme) to komiksy, które powinien znać każdy miłośnik europejskiego komiksu. 

Autorem scenariusz jest Greg (właśc. Michel Régnier, 1931-1999), jeden z najwybitniejszych scenarzystów komiksowych, autor scenariuszy m.in. do serii komiksów o Spirou, we Francji najbardziej znany dzięki serii „Achille Talon", redaktor naczelny magazynu „Tintin" oraz dyrektor literacki wydawnictwa Dargaud. Pracował m.in. z  André Franquin, Eddy'm Paapem, Alberto Uderzo i René'm Goscinnym. Szacuje się, że był współtwórcą ponad 250 albumów. 

[opis wydawcy]

Przemiana

PrzemianaScenariusz: Szymon Kaźmierczak
Rysunki: Szymon Kaźmierczak
Wydanie: I
Data wydania: 23 Sierpień 2016
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 220x300 mm
Stron: 88
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-43-5


Kaźmierczak w Przemianie jest jak dobry DJ bawiący się znanymi biografiami i opowieściami. Kryminalna opowieść o sztuce i szaleństwie w fantastycznej, malarskiej wizji artysty wciąga i nie dając łatwych odpowiedzi, zmusza czytelnika do poszukiwań.

Gra z dziełem takich twórców jak Egon Schiele czy Franz Kafka nawet dla uznanych twórców to duże wyzwanie. Szymon Kaźmierczak wyszedł z niego obronną ręką dzieki plastycznej wyobraźni i narracyjnej konsekwencji.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym pełnometrażowym komiksem twórcy, którego czytelnicy komiksów mogli poznać m.in. w serii Lewą reką spisane.

*  *  *

Praca Szymona Kaźmierczaka zwraca tu uwagę nie tylko biegłością warsztatową i ciekawą treścią, ale także wartościami formalnymi.

Magda Rucińska

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Przemiana Przemiana Przemiana Przemiana Przemiana Przemiana


Dawny komiks polski #03: Przygody Wicka Buły w „raju” i inne przedwojenne komiksy antykomunistyczne

Dawny komiks polski #03: Przygody Wicka Buły w „raju” i inne przedwojenne komiksy antykomunistyczneWydanie: I
Data wydania: 23 Sierpień 2016
Seria: Dawny komiks polski
Redaktor naczelny: Adam Rusek
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 210x280 mm
Stron: 64
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 9788380694330


Trzeci tom serii Dawny Komiks Polski prezentuje przedwojenne komiksy antykomunistyczne, w tym bardzo popularną w II RP historię Wicka Buły, który odwiedził "raj". Opowieść ta jest wyjątkowa na mapie przedwojennego komiksu, którą zaludniają postaci i historie pomyślane jako prosta rozrywka. Jak pisze redaktor Rusek:

Zdarzały się (...) takie cykle komiksowe, których głównym celem nie było dostarczenie błahej rozrywki, ale przekonywanie, nakłanianie i pozyskiwanie czytelników do określonych poglądów politycznych – słowem: perswazja ideologiczna. Kilka z nich było skierowanych przeciwko III Rzeszy i Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich – państwom, w których panowały systemy totalitarne, i które uznawano za zagrożenie dla istnienia Polski. W niniejszej antologii (w układzie chronologicznym) zaprezentowano obie odnalezione serie antyradzieckie oraz zaledwie dwustronicowy komiks o tej samej wymowie. W każdym z tych utworów głównym bohaterem była postać z zewnątrz: obcokrajowiec rzucony w piekło radzieckiego „raju na ziemi”, który – chociaż opowiadał o tym samym – to jednak w zupełnie inny sposób.

Prezentacja przedwojennych komiksów to unikatowe przedsięwzięcie, które odsłania przed nami czym żyli nasi przodkowie.

Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać, Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl

Zapraszamy do zapoznania się z poprzednimi tomami serii. W tomie pierwszym znajdzie czytelnik m.in. futurystyczny komiks Warszawa w roku 2025 zaś w drugim Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia - pierwszy polski komiks.

[opis wydawcy]
[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Ystad -

Nie wiem dlaczego, ale jak widzę tę okładkę Mahlera, to automatycznie mam skojarzenie z "Fun Home" (którego okładki w ogóle nie są podobne...)
klik klik weird :/

ramirez82 -

Comanche 2! I już człowiek ma lepszy humor :)

Garf -

Cieszę się niezmiernie z nowego tomu "Comanche"! Ale w opisie niezręczna literówka:

"Hermann będący ówcześnie schodzącą gwiazda komiksu frankofońskiego" :)

ramirez82 -

Może to opis do najnowszych komiksów Hermanna? :)

soplic -

Co by zresztą pasowało, bo to raczej już schodząca gwiazda, ja nie kupuję już jego nowych komiksów.