reklama baner reklama

Nowe Teksty

Kosmiczne początki Toma Kinga
Sławinski o "Omega Men. To już koniec"
Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa plansz komiksu Doktor Esperanto na Słowacji


W piątek 22 lipca w słowackiej miejscowości Nitra zostanie otwarta wystawa plansz z komiksu "Doktor Esperanto" (scenariusz: Wojciech Łowicki, rysunki: Daniel Baum). Będzie to jeden z punktów 101. Światowego Kongresu Esperanto.
W najbliższą niedzielę (24.07.2016) esperantyści z całego świata spotkają się w słowackiej Nitrze na 101. Światowym Kongresie Esperanto. W tym gronie będą też reprezentantki CLZ. W piątek 22 lipca otworzą w Nitrze wystawę "Doktor Esperanto", zaś w niedzielę 24 lipca, w dniu inauguracji kongresu, zaprezentują delegatom działalność instytucji i opowiedzą o planach CLZ na rok 2017, który UNESCO ogłosiło na świecie Rokiem Ludwika Zamenhofa.

Wystawa "Doktor Esperanto" jest jedną z trzech ekspozycji towarzyszących kongresowi. CLZ przygotowało ją na zaproszenie i przy współpracy organizatorów międzynarodowego spotkania esperantystów, w wersji dwujęzycznej - w języku słowackim i esperanto. Ekspozycja powstała w oparciu o komiks spod tym samym tytułem, wydany przez CLZ w 2014 r. w wersji polskiej, zaś w 2015 r. po angielsku i w esperanto. Plansze komiksowe na wystawie na Słowacji są zatem już czwartą wersją językową tego wydawnictwa. Wystawa zostanie pokazana w budynku dawnej synagogi w Nitrze.


Doktor Esperanto

Doktor EsperantoScenariusz: Wojciech Łowicki
Rysunki: Daniel Baum
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2014
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210x295 mm
Stron: 48
Cena: 25,00 zł
Wydawnictwo: Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ISBN: 978-83-93-5926-30


Doktor ESPERANTO jest próbą przybliżenia postaci Patrona Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Do opowieści o życiu i dokonaniach Ludwika Zamenhofa wybraliśmy formę komiksu, by stworzyć wydawnictwo atrakcyjne dla młodych odbiorców. Jednocześnie staraliśmy się, by książka zawierała jak najwięcej faktów z życia samego Zamenhofa oraz choćby minimalny zasób informacji związanych z okresem historycznym, w którym powstało i rozwijało się esperanto. Dzięki temu Doktor ESPERANTO ma szansę stać się satysfakcjonującą lekturą dla czytelników niezależnie od wieku.

[Wojtek Łowicki]Przykładowe plansze:
Doktor Esperanto Doktor Esperanto Doktor Esperanto


Doctor Esperanto

Doctor EsperantoScenariusz: Wojciech Łowicki
Rysunki: Daniel Baum
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2015
Tłumaczenie: Lech M. Mrówczyński, Paulina Królikowska, Przemysław Wierzbowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A4
Stron: 48
Cena: 20 zł
Wydawnictwo: Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ISBN: 978-83-935926-3-0
Tekst w języku angielskim i esperanto.


W 2014 roku powstał pierwszy komiks „Doktor Esperanto”. Zainteresowanie i opinie Czytelników, w tym osób przyjeżdżających do Białegostoku spoza Polski, przekonały nas, że warto wydać tę opowieść również w wersji angielskiej i esperanto. Zadanie nie było łatwe. Nowy komiks nie jest literalnym przekładem, ale próbą oddania w obydwu językach specyfiki kulturowej, historycznej i społecznej, oczywistej dla polskiego czytelnika. Wydawnictwo jest też szczególnym spotkaniem dwóch języków międzynarodowych – sztucznego, stworzonego przez Ludwika Zamenhofa i współczesnej *lingua franka*. Autorem rysunków do komiksu jest Daniel Baum – znakomity rysownik, grafik i storyboardzista, wielokrotnie nagradzany twórca komiksu historycznego (w tym pierwszego w Polsce z alfabetem Braille'a pt. „Stąd do Wolności”), ale też m.in. okładek płyt.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Doctor Esperanto Doctor Esperanto Doctor Esperanto Doctor Esperanto
[Ystad za centrumzamenhofa.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-