baner

NEWS

- Zapowiedzi

Dwa komiksy historyczne z Aresztu Śledczego w Suwałkach


W ciągu najbliższego miesiąca powinien ukazać się komiks "Zabrane życia 1945 - Obława Augustowska", który otrzymał specjalne wyróżnienie na zeszłorocznym konkursie "Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie", natomiast komiks "Śladami Rysia - Historia Mariana Piekarskiego" powinien ukazać się we wrześniu na 70. rocznicę śmierci Mariana Piekarskiego. Autorem rysunków obu komiksów jest jeden z więźniów osadzonych w Areszcie Śledczym w Suwałkach .
13 czerwca 2015 r. po raz piąty w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia odbył się Festiwal Komiksów Historycznych. Z pośród 370 prac zgłoszonych do konkursu, komisja konkursowa przyznała specjalne wyróżnienie osadzonemu z Aresztu Śledczego w Suwałkach za pracę pt. „Zabrane życia 1945 – Obława Augustowska”, wykonaną pod opieką wychowawcy do spraw kulturalno-oświatowych por. Sławomira Rafalskiego. Autorem ilustracji komiksu jest jeden ze skazanych odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Suwałkach, co stanowi pozytywny przykład oddziaływań resocjalizacyjno-edukacyjnych ukierunkowanych na efektywne zagospodarowanie czasu wolnego służące rozwijaniu i wzmacnianiu uczuć patriotycznych oraz zainteresowania historią Polski i jej narodu.

Wyróżniona praca przedstawia zarówno przebieg wydarzeń z lipca 1945r., jak również tło historyczne tamtych wydarzeń oraz całą historię śledztwa obejmującą zarówno okres PRL-u jak i starania Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w wyjaśnieniu tej zbrodni. W pracy wykorzystano materiały udostępnione przez IPN w Białymstoku.

W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określanej mianem Obławy Augustowskiej. Ze strony sowieckiej w operacji uczestniczyły jednostki 50. armii III Frontu Białoruskiego, Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego "Smiersz". Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej i miejscowi konfidenci wspomagali działania Sowietów jako przewodnicy i tłumacze, asystowali także przy przesłuchaniach.

Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie znamy dokładnie ani daty początkowej, ani końcowej operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12 a 28 lipca. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 2000 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Najprawdopodobniej wszyscy zostali pozbawieni życia na podstawie tej samej decyzji i należy ich uznać za ofiary Obławy Augustowskiej.

Możliwe, że miejsce stracenia i wiecznego spoczynku tych osób znajduje się w pobliżu granicy, po stronie białoruskiej. Pewne jest, że zamordowano ich przy akceptacji najwyższych sowieckich władz politycznych. Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w obławie.

30 grudnia 2015 r. komiks zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie na komiks więzienny WALHALLA 2015, którego organizatorem był Zakład Karny w Opolu Lubelskim.

W związku z powyższym Areszt Śledczy w Suwałkach planuje profesjonalny druk komiksu w formie książkowej oraz elektronicznej, który jako medium obrazkowe bez wątpienia stanowić będzie cenną publikację podtrzymującą pamięć o tej niewyjaśnionej do dnia dzisiejszego zbrodni. Publikacja komiksu oraz wystawa z nim związana będzie stanowić część szerszego zaangażowania Aresztu Śledczego w Suwałkach w przygotowaniu obchodów 71 rocznicy Obławy Augustowskiej. Oprócz publikacji, funkcjonariusze z wykorzystaniem nieodpłatnej pracy osadzonych uporządkują miejsce uroczystości w Gibach i Augustowie oraz pomogą bezpośrednio w organizacji tego przedsięwzięcia. Popularyzacja wiedzy na temat wydarzeń historycznych z naszego regionu będzie kierowana również do skazanych, którzy już od roku mają możliwość zapoznania się z dostępnymi materiałami na temat Obławy Augustowskiej.

Dzięki nawiązaniu współpracy ze Związkiem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 planowana publikacja została uzupełniona o szersze informacje dotyczące Obławy Augustowskiej. Dodatkowo karty komiksu będą częścią albumu przygotowywanego przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.

Planowany jest wydruk 2000 egzemplarzy komiksu, który zawierać będzie kilka stron informacyjnych aktualnie opracowywanych przez IPN, zawierające m.in. mapę opisywanych wydarzeń oraz aktualne na dzień publikacji informacje dotyczące Obławy Augustowskiej z ujęciem najnowszych dokumentów ujawnionych 9 lutego 2016 r. W wyniku stałego monitoringu stron internetowych historycy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku natrafili na duży zbiór dokumentów 50 armii III Frontu Białoruskiego. Dokumenty te obrazują wojskową część operacji przeczesywania Puszczy Augustowskiej. Zostały one włączone do śledztwa w sprawie Obławy Augustowskiej, prowadzonego w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Publikacja komiksu objęta została honorowym patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego.

W kwietniu 2016 r. por. Sławomir Rafalski wraz z Adamem Parczyńskim stworzyli kolejny komiks „Śladami Rysia – Historia Mariana Piekarskiego”, opisujący bohaterskie losy Mariana Piekarskiego - harcerza, żołnierza Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej, członka Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Odznaczony Krzyżem Walecznych. Znany z przeprowadzenia akcji uwolnienia 6 żołnierzy AK z więzienia w Suwałkach w 1945 r. kiedy miał zaledwie 18 lat. Był sądzony przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku pod przewodnictwem majora Włodzimierza Ostapowicza – szefa WSR odpowiedzialnego za wydanie do 1955 roku ponad 200 wyroków śmierci (z czego wykonano 174)[1]. W pokazowym procesie prowadzonym w dniach 13 do 18 lipca 1946 roku w białostockim kinie „Ton” sądzono 24 żołnierzy Okręgu Białystok i Obwodu WiN Augustów-Suwałki. Piekarski został skazany 20 lipca na „karę łączną – karę śmierci z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych – na zawsze”. Zamordowany został w celi śmierci w Białymstoku.

Komiks powstał przy współpracy z siostrą Mariana Piekarskiego, Panią Ireną Pietkiewicz z domu Piekarska która ma 93 lata. Komiks został wyróżniony w 4 edycji ogólnopolskiego konkursu Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie organizowanym przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. W dniu 4 czerwca w Warszawie nastąpi uroczyste rozdanie nagród.


Zabrane życia 1945 - Obława Augustowska

Zabrane życia 1945 - Obława AugustowskaScenariusz: Sławomir Rafalski
Rysunki: Adam Parczyński
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2016
Cena: 0 zł
Wydawnictwo: Areszt Śledczy w Suwałkach




Przykładowe plansze:
Zabrane życia 1945 - Obława Augustowska Zabrane życia 1945 - Obława Augustowska Zabrane życia 1945 - Obława Augustowska


Śladami Rysia - Historia Mariana Piekarskiego

Śladami Rysia - Historia Mariana PiekarskiegoScenariusz: Sławomir Rafalski
Rysunki: Adam Parczyński
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Wydawnictwo: Areszt Śledczy w Suwałkach




Przykładowe plansze:
Śladami Rysia - Historia Mariana Piekarskiego Śladami Rysia - Historia Mariana Piekarskiego Śladami Rysia - Historia Mariana Piekarskiego





[Ystad za informacją prasową]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-