reklama baner reklama

Nowe Teksty

Powrót do Troy
Grygiel o 1. integralu "Lanfeust z Troy"
Solidny Rosomak
Grygiel o 1. tomie "Wolverine'a"
Egmont opowiada (marzec 2018)
Egmont odpowiada i zapowiada!
Weird Tales
Sławiński o Czarny młot #01: Tajna geneza

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wtem! Wystawa polskich plansz komiksowych z lat 1961-1991


14 maja w warszawskiej księgarnio kawiarni "Radio Telewizja" (ul. Generała Andersa 29) w ramach Nocy Muzeów rozpocznie się wystawa "Wtem! Wystawa polskich plansz komiksowych z lat 1961-1991", którą będzie można obejrzeć do 22 maja.
Spędź Noc Muzeów w najbardziej warszawskiej księgarni w mieście z Tytusem i Kapitanem Żbikiem: na wystawie polskich komiksów z lat PRL.

To prawdziwa gratka, zobaczycie odręczne dzieła twórców, które dopiero w XXI wieku ujrzały światło dzienne, a teraz po raz pierwszy zostaną zaprezentowane przed szeroką publicznością w formie takiej, jaką mogli oglądać tylko redaktorzy wydawnictw.

20160514radiotelewizja

Fenomen polskich komiksów z lat PRL jest zjawiskiem opisywanym przez media i literaturę fachową z mieszaniną zdziwienia i podziwu. W czasach realnego socjalizmu były
pogardzane jako symbol kultury niższej, bezwartościowej. Warunkiem ich ukazywania się był oświeceniowy nakaz: miały uczyć i bawić. Niekiedy również zawierać wtręty ideologiczne. Dla dzieci i dla młodzieży były one niezauważalne, albo po prostu pomijane, podczas gdy żarty słowne i sytuacyjne, scenki, postaci zrobiły zawrotną karierę, urzekały stylem i poczuciem humoru. Tytus, Kajko i Kokosz oraz Kleks były kodem kulturowym, którym posługiwała się inteligencja w wieku od lat siedmiu do piętnastu. Potem się z nich powoli wyrastało, ale były jeszcze komiksy o Żbiku i Klossie, w przaśnej rzeczywistości dostarczające namiastki dreszczyku emocji w niezwykle pożądanym stylu zachodnim.

Dzięki olbrzymim nakładom stały się jednym z głównych składników polskiej popkultury i określiły poczucie humoru milionów Polaków.


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-