baner

NEWS

- Zapowiedzi

Premiera książki o Wróblewskim na Komiksowej Warszawie


Na tegorocznym festiwalu Komiksowa Warszawa (19-22 maja) odbędzie się premiera książki Macieja Jasińskiego "Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych". Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów.

Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych

Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowychAutor: Maciej Jasiński
Okładka: Piotr Nowacki, Łukasz Mazur
Wydanie: I
Data wydania: 20 Maj 2016
Oprawa: miękka
Format: A4
Wydawnictwo: Ongrys
ISBN: 978-83-61596-76-9


Maciej Jasiński o książce: Z komiksami Jerzego Wróblewskiego zetknąłem się po raz pierwszy, gdy miałem kilka lat. Najpierw były to przygody szeryfa Binio Billa wycinane ze „Świata Młodych”, później setki, a może i tysiące razy oglądane albumy takie jak „Figurki z Tilos”, „Skradziony Skarb” czy „Hernan Cortes i podbój Meksyku”. Ten ostatni tytuł do dziś robi na mnie największe wrażenie – to jest też komiks, który namiętnie przerysowywałem, a robiąc to zapragnąłem w przyszłości zostać twórcą komiksów.
Ta książka to zbiór masy ciekawostek dotyczących tego, jak powstawały komiksy w czasach PRL-u. Jerzy Wróblewski archiwizował całą korespondencję z wydawcami i dzięki temu można było zrekonstruować jak wyglądało przygotowywanie poszczególnych albumów. Opisuję to bardzo dokładnie w trzynastu rozdziałach. Udało się między innymi rozwikłać zagadkę dlaczego największe wydawnictwa odrzucały propozycje wydrukowania przygód Binio Billa, dlaczego redakcja „Relaxu” cięła gotowe plansze i dlaczego Jerzy Wróblewski musiał zakrywać gołe pośladki biblijnej Ewy. Udało się także przedstawić projekty komiksów, które nigdy nie zostały zrealizowane – jak humorystyczny „Zenek i Benek” według scenariusza samego Wróblewskiego, czy historyczny album o Cudzie nad Wisłą na podstawie scenariusza Stefana Weinfelda. Udało się także dotrzeć do scenarzystów komiksów bydgoskiego rysownika, ich krewnych, czy osób z redakcji pism, z którymi Wróblewski współpracował – ich relacje doskonale uzupełniają tę publikację o kolejne ciekawe fakty.
Nietypowy jak na książkę format A4 wynika z tego, że znalazły się w niej znakomite niepublikowane wcześniej plansze, w tym np. próbna strona do serii „Kapitan Żbik”, plansza z komiksu „The boy of the West” czy dwie próbne plansze komiksu „Gość z kosmosu”. W sumie będzie w książce ponad 250 grafik i zdjęć. W tym liczne szkice Jerzego Wróblewskiego (np. do „Figurek z Tilos”, „Skradzionego skarbu” czy serii „Tajemnica złotej maczety”), karykatury, ilustracje, grafiki z książek dla dzieci, alternatywne okładki, a nawet projekty przemysłowe.
Wiem jakie znaczenie dla mnie miały komiksy Jerzego Wróblewskiego. Ale wiem też doskonale, że nie jestem w tym odosobniony, że inni współcześni artyści komiksowi też czerpali inspirację z tych samych zeszytów i albumów. Dlatego poprosiłem ich o opowiedzenie o tym. W ostatnim rozdziale książki będą zarówno wspomnienia (w tym także tych rysowników, którzy mieli okazję Jerzego Wróblewskiego poznać osobiście), komiksy i ilustracje inspirowane twórczością bydgoskiego twórcy, a także skany zeszytów z dzieciństwa i młodości z przerysowywanymi postaciami z kart albumów Wróblewskiego.
Mam nadzieję, że dzięki tej książce uda się po raz pierwszy udokumentować nie tylko to, w jaki sposób powstawały komiksy Jerzego Wróblewskiego, ale także jakie ogromne znaczenie miała jego twórczość dla środowiska komiksowego w Polsce, ukazać to, w jaki sposób od kilkudziesięciu lat inspiruje ona artystów i jak jest ponadczasowa.
Książkę zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych




[Ystad za informacją prasową]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-