Nowe Teksty

Zły dzień Claytona Cole'a
Panic o "II wojna domowa. Amazing Spider-Man"
Marvel mówi: sprawdzam
Pawełek o filmie "Avengers. Koniec gry"
Kosmos jest do kitu!
Sławiński o "Invincible #04"
Gert się (nie)zmienia
Wronka o "Nienawidzę Baśniowa #03: Grzeczna dziewczynka"
Batman i chaos
Kleszcz o "Batman Metal #03: Mroczny wczechświat"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

  • MFKiG 30
  • Miejsce: Łódź, Expo Łódź, aleja Politechniki 4
    Od: 2019-09-27
    Do: 2019-09-29

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wykład: Co zrobić z supermocą? Ewolucja wizerunku bohatera w kulturze komiksowej w XX-XXI wieku


W czwartek 17 marca o godzinie 18:00 w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) odbędzie się wykład Borysa Filonenki "Co zrobić z supermocą? Ewolucja wizerunku bohatera w kulturze komiksowej w XX–XXI wieku". Wykład towarzyszy wystawie "Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski".
Co zrobić z supermocą? Ewolucja wizerunku bohatera w kulturze komiksowej w XX–XXI wieku.
17 marca (czwartek), godz. 18:00

Wykład Borysa Filonenki towarzyszący wystawie Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski.
Więcej o wystawie: mck.krakow.pl

Figura super bohatera wykreowana przez amerykańskie komiksy ciągle ewoluuje. Niektórzy badacze rekonstruujący ich historię, doszukują się zalążków postaci Supermana w antycznym Achillesie, z kolei prototyp dla Batmana upatrują w Hektorze. Interesującym pytaniem jest, czy ta ewolucja wywołana jest zmianami w społeczeństwie, czy podąża za procesem przemian które zachodzą w kulturze? Ta refleksja jest szczególnie ciekawa w kontekście prezentowanej w MCK wystawy Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski. Jaka jest relacja pomiędzy teorią o super-bohaterach a pracami Kostyrki i Rawskiego? Jeżeli opisując to malarstwo mówimy o ikonicznym heroizmie to kim jest bohater prezentowanych obrazów? Na te pytania postara się odpowiedzieć Boris Filonenko analizując podczas swojego wykładu zarówno historię i teorię superbohaterów jak i malarstwo Kostyrki i Rawskiego.

Borys Filonenko jest krytykiem sztuki, doktorantem filozofii na Charkowskim Uniwersytecie Narodowym. Współpracuje z Ja Galerią w Kijowie i Come In Art Gallery w Charkowie. Jego zainteresowania badawcze obejmują współczesną sztukę ukraińską i historię komiksu. Obecnie przygotowuje się do wydania książki o najnowszych pracach Wołodymyra Kostyrki i Jewhena Rawskiego.


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-