reklama baner reklama

Nowe Teksty

Wiedźma z sąsiedztwa
Słoński o 2. tomie "Hrabstwa Harrow"
Kosmos to za mało
Chmielewski o filmie "Valerian i Miasto Tysiąca Planet"
Nowa z czystą duszą
Chmielewski o 1. tomie "Inspektor Akane Tsunemori"
Albo czytasz komiks, albo oglądasz serial telewizyjny
Gierszewski o 2. tomie "Outcast. Opętanie"
Ostateczny krach idei
Kleszcz o 4. tomie "Uncanny Avengers"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wykład: Co zrobić z supermocą? Ewolucja wizerunku bohatera w kulturze komiksowej w XX-XXI wieku


W czwartek 17 marca o godzinie 18:00 w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) odbędzie się wykład Borysa Filonenki "Co zrobić z supermocą? Ewolucja wizerunku bohatera w kulturze komiksowej w XX–XXI wieku". Wykład towarzyszy wystawie "Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski".
Co zrobić z supermocą? Ewolucja wizerunku bohatera w kulturze komiksowej w XX–XXI wieku.
17 marca (czwartek), godz. 18:00

Wykład Borysa Filonenki towarzyszący wystawie Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski.
Więcej o wystawie: mck.krakow.pl

Figura super bohatera wykreowana przez amerykańskie komiksy ciągle ewoluuje. Niektórzy badacze rekonstruujący ich historię, doszukują się zalążków postaci Supermana w antycznym Achillesie, z kolei prototyp dla Batmana upatrują w Hektorze. Interesującym pytaniem jest, czy ta ewolucja wywołana jest zmianami w społeczeństwie, czy podąża za procesem przemian które zachodzą w kulturze? Ta refleksja jest szczególnie ciekawa w kontekście prezentowanej w MCK wystawy Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski. Jaka jest relacja pomiędzy teorią o super-bohaterach a pracami Kostyrki i Rawskiego? Jeżeli opisując to malarstwo mówimy o ikonicznym heroizmie to kim jest bohater prezentowanych obrazów? Na te pytania postara się odpowiedzieć Boris Filonenko analizując podczas swojego wykładu zarówno historię i teorię superbohaterów jak i malarstwo Kostyrki i Rawskiego.

Borys Filonenko jest krytykiem sztuki, doktorantem filozofii na Charkowskim Uniwersytecie Narodowym. Współpracuje z Ja Galerią w Kijowie i Come In Art Gallery w Charkowie. Jego zainteresowania badawcze obejmują współczesną sztukę ukraińską i historię komiksu. Obecnie przygotowuje się do wydania książki o najnowszych pracach Wołodymyra Kostyrki i Jewhena Rawskiego.


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-