baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Przerwana łączność - Likwidacja radiostacji AK działającej na terenie Zielonki


Towarzystwo Przyjaciół Zielonki zaprasza w poniedziałek 7 marca 2016 na godzinę 11:00 na spotkanie o historii radiostacji Komendy Głównej Armii Krajowej w Zielonce w latach 1943-1944 i promocję minikomiksu pt. „Przerwana łączność - Likwidacja radiostacji AK działającej na terenie Zielonki”.


PROGRAM WYDARZENIA

11.00 Historia pracy radiostacji AK w Zielonce – Paweł T. Gajzler
11.15 Fala aresztowań AK-owców 14-15 maja 1944 r. (Zielonka, Ząbki, Warszawa) - Mirosław Sobiecki
11.30 Dokumentacja oryginalnej radiostacji AK wykonana przez Marka Rogusza - Paweł T. Gajzler
11.45 Scenariusz mini komiksu historycznego „Przerwana łączność” - Mirosław Sobiecki
12.00 Rozrysowanie komiksu - pokaz na żywo - Dariusz Rygiel
12.15 Prezentacja oryginalnej radiostacji AK z 1943 r. przekazanej do Muzeum Zielonki oraz dokumentów, pamiątek i fotografii

Patronat
Burmistrz Miasta Zielonka Grzegorz Dudzik
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Partner wydarzenia
Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Zielonce

Patroni Medialni
Radio Fama Wołomin | zielonka.pl
HistoriaZabek.pl | zielonka24.pl

Wydarzenie realizowane w ramach podsumowania projektu „Pamięć o mieszkańcach Zielonki - Działalność radiostacji KG AK” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Grupę Działania Równiny WołomińskiejPrzerwana łączność - Likwidacja radiostacji AK działającej na terenie Zielonki

Przerwana łączność - Likwidacja radiostacji AK działającej na terenie ZielonkiScenariusz: Mirosław Sobiecki
Rysunki: Dariusz Rygiel
Publicystyka: Paweł Tadeusz Gajzler
Wydanie: I
Data wydania: 7 Marzec 2016
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 8
Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Zielonki
ISBN: 978-83-944-285-0-1


„Przerwana Łączność” jest drugim z serii mini komiksów historycznych wydawanych w podwarszawskiej Zielonce. Pasjonaci docierają do faktów historycznych, które następnie w tej małej formie są udostępniane bezpłatnie mieszkańcom i sympatykom Zielonki. Podobnie jak w przypadku części pierwszej „28:1”, premiera „Przerwanej Łączności” to lokalna uroczystość, mająca na celu uczczenie pamięci bohaterów komiksu – bohaterów historii. Poprzednio byli to lotnicy broniący Warszawy we wrześniu 1939 roku z lotniska w Zielonce. Tym razem są to Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, działający w ramach struktur Armii Krajowej w Rejonie „Celków” Okręgu „Obroża”. Rejon „Celków” obejmował trzy miejscowości: Marki, Ząbki oraz Zielonkę i z tego rejonu to właśnie w Zielonce najaktywniej działała radiostacja Komendy Głównej AK. Działania radiostacji były odpowiednio zaplanowane, zabezpieczane i prowadzone w taki sposób, aby miejsca nadawania nie powtarzały się, dzięki czemu eliminowano możliwość namierzenia jej przez niemieckie wozy radiolokacyjne. Pomimo tych starań, w maju 1944 roku radiostacja wpadła w ręce okupanta i na tych pięciu planszach, została przedstawiona historia AK-owców z Zielonki i Ząbek, którzy zostali aresztowani przez Gestapo, na skutek… ale o tym już przeczytacie w komiksie.

Po premierze komiks bezpłatnie w formie papierowej będzie dostępny w Muzeum Zielonki, na ul. Kolejowej 11. Przewidywane jest także jego udostępnienie w formie bezpłatnego, ogólnodostępnego pliku w formacie PDF.

[opis wydawcy][Ystad za zielonka.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-