baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksowe studia podyplomowe na Uniwersytecie Zielonogórskim


Na Uniwersytecie Zielonogórskim ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe na rok akademicki 2015/2016 na kierunek "Ilustracja i komiks z elementami Cocnept Art". Czas trwania - 2 semestry, koszt - 1.200 złotych za semestr. Rekrutacja trwa do końca października.
Rekrutacja na studia podyplomowe na rok akademicki 2015/2016 do końca października 2015

ILUSTRACJA I KOMIKS Z ELEMENTAMI CONCEPT ART
Instytut Sztuk Wizualnych UZ
Opiekun studiów podyplomowych: prof. UZ Magdalena Gryska
ilustracjaikomiks FB

Studia Ilustracja i komiks z elementami concept art przygotowują do prestiżowych i rozwijających się zawodów związanych z rysunkiem. Ilustracja i komiks są traktowane w bardzo szerokiej perspektywie. Kierunek jest dostosowany do przygotowania absolwenta pod kątem pracy w zawodach, w których ilustracja jest nieodzowną częścią. Pomagamy także w ukształtowaniu własnej drogi twórczej i indywidualnej wrażliwości w kreacjach użytkowych i artystycznych.

Program studiów obejmuje swoim zakresem zajęcia teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne w mediach tradycyjnych oraz cyfrowych. Przedmioty uczą stosowania tradycyjnych narzędzi i technik malarskich, rysunkowych jak i zapoznają z tradycyjną praktyką pracowni grafiki warsztatowej, która współtworzyła historię ilustracji (litografia, drzeworyt). Zajęcia w zakresie nowych mediów obejmują: wykorzystanie programów graficznych i fotografii w pracy ilustratora, digital painting, ilustracje 3D.

Podczas spotkań autorskich i wykładów gościnnych zaproszeni znani rysownicy, autorzy komiksów i ilustracji poprowadzą wykłady oraz warsztaty prezentujące realia pracy w zawodzie i własne doświadczenie. Koncentrujemy się na kompleksowym nauczeniu różnych umiejętności i przekazaniu wiedzy, która w całości składa się na sylwetkę ilustratora.

Zajęcia prowadzone są formie wykładów i ćwiczeń (grupy wykładowe do 22 osób) w ramach zjazdów sobotnio-niedzielnych. Program obejmuje 200 godzin, w tym wykłady, ćwiczenia, spotkania z twórcami.

Absolwent studiów podyplomowych jest przygotowany do podjęcia pracy w różnego rodzaju instytucjach i firmach wydawniczych, branży gier komputerowych oraz produkcji telewizyjnych i filmowych. Umiejętności ilustratora znajdują zastosowanie także w kształtowaniu aplikacji multimedialnych oraz tworzeniu prezentacji i stron internetowych. Absolwent potrafi wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności w pracy indywidualnej i zespołowej poprzez odpowiednie zestawienie ze sobą proporcji pomiędzy wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi.

Wykładowcy:
dr hab. Magdalena Gryska prof. UZ
Jest absolwentem PWSSP (obecnie UA) Poznań, na kierunku malarstwo. Od 1998 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, od roku 2010 na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W latach 2003-2008 prowadziła Galerię Stara Winiarnia w Zielonej Górze. Kurator ogólnopolskich wystaw, w tym m.in. Kolekcja Starej Winiarni, Dowód rzeczowy, Eat, sleep, paint, video films. Obecnie prowadzi dyplomująca pracownię malarstwa. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią. Jest autorem ok. 20 wystaw indywidualnych i brała udział w ok. 50 wystawach zbiorowych.

dr hab. Radosław Czarkowski prof. UZ
Jest absolwentem PWSSP (obecnie UA) Poznań, na kierunku grafika w Poznaniu. Pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi pracownię rysunku i multimediów w Katedrze Sztuki i Kultury Plastycznej. Współtwórca i współprowadzący galerię intermedialną GI w Zielonej Górze (1992-99). Dwukrotny laureat stypendium twórczego prezydenta miasta Zielona Góra (1994;1998). Autor i współautor wielu prezentacji indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się instalacją, książka artystyczną, obiektem, performance, rysunkiem, grafiką, malarstwem.

dr hab. Sławomir Nikiel prof. UZ
Na Politechnice Wrocławskiej uzyskał stopnie naukowe doktoratu i habilitacji z dyscypliny informatyka w specjalności grafika komputerowa. Od 2010 pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim na stanowisku profesora nadzwyczajnego (obecnie na Wydziale Ekonomii i Zarządzania). Zajmuje się grafiką komputerową 3d, wirtualną rzeczywistością, interakcją człowiek-komputer (w tym projektowaniem gier) oraz zarządzaniem projektami z obszaru przemysłu kreatywnego.

dr Piotr Czech
1987-1993 studia: PWSSP Poznań (obecnie ASP). W 1993 dyplom z wyróżnieniem w zakresie projektowanie graficzne, ilustracja. Obecnie prowadzi dyplomującą Pracownię Projektowania Graficznego oraz Pracownię Projektowania Typografii, Znaku i Identyfikacji Wizualnej w Instytucie Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny UZ. Od 2006 do 2013 pracował również w PWSZ w Głogowie na kierunku Edukacja Artystyczna oraz Grafika. Od 1993 autor wystaw indywidualnych oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Obecnie zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją oraz projektowaniem stron internetowych.

dr Artur Pastuszek
Jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Stopień naukowy doktora z zakresu filozofii kultury i estetyki uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1990 roku pracuje na Uniwesytecie Zielonogórskim, początkowo w Instytucie Filozofii, zaś od 2012 roku w Instytucie Sztuk Wizualnych na stanowisku adiunkta. Zajmuje się współczesną kulturą wizualną, prowadzi badania nad estetyką przełomu XIX i XX wieku oraz nad relacjami pomiędzy porządkiem władzy a kształtem współczesnych praktyk artystycznych, przemianami sztuki współczesnej oraz obliczami kultury popularnej.

mgr Paweł Andrzejewski
Ur. się w 1977 r. w Turku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, kierunek Wystawiennictwo. Dyplom z wyróżnieniem w 2004 r. w zakresie grafiki warsztatowej w Pracowni Litografii prof. Stefana Ficnera, recenzent: prof. Andrzej Bobrowski. W latach 2002-2004 był stażystą w tejże pracowni. Od 2004 laborant w Instytucie Sztuk Pięknych UZ w Zielonej Górze. Obecnie zatrudniony na stanowisku pracownika naukowego i dydaktycznego w Instytucie Sztuk Wizualnych. Prowadzi Pracownię Litografii u prof. Andrzeja Bobrowskiego, Przygotowanie do druku oraz Projektowanie znaku i identyfikacji. Reprezentant akcji plenerowych, współorganizator i juror konkursów graficznych oraz imprez promocyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową. Jest grafikiem designerem, web developerem oraz edytorem. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

mgr Szymon Teluk

Rysownik, karykaturzysta, malarz, autor komiksów. Wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i asystent w pracowni malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego gdzie prowadzi także zajęcia z komiksu i podstaw ilustracji. Pracownik dydaktyczny na zlecenie instytucji kultury. Twórca działającego w całym kraju projektu: "Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury" popularyzującego komiks i rysunek wśród różnych grup wiekowych. W jego ramach, w ostatnich latach przeprowadził warsztaty tematyczne w ok 150 miejscowościach w Polsce. Wzięło w nich udział już ponad 5000 uczestników z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy.

Jako ilustrator i autor komiksów współpracuje głównie z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Od 1995 roku aktywnie działa jako karykaturzysta rysując w terenie oraz podczas pokazów rysowania na żywo.


mgr Marek Starosta
Absolwent studiów wydawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował opowiadaniem w magazynie Science Fiction. Laureat głównej nagrody w konkursie literackim Fantazje Zielonogórskie 2015. Scenarzysta komiksowy i tłumacz komiksów współpracujący z wydawnictwami Kolekcja Hachette, Mucha Comics oraz Egmont. Pisał dla czasopism Arte, Zeszyty Komiksowe oraz Magia i miecz. Prowadzi warsztaty z przekładu komiksu na Uniwersytecie Gdańskim, na kierunku Translatoryka.

Wykłady gościnne:

Konrad Czernik:
Lead Concept Artist w firmie Techland, rysownik, storyboardzista. Odpowiada za kreowanie postaci i otoczenia gier komputerowych. Współtwórca: Hellraid, serii Dead Island, serii Call of Juarez i kilku innych. Obecnie w studiu Short Break Studios zajmuje się kreacją artystyczną produkcji. Prywatnie pracuje nad własnymi projektami komiksowymi.

Przemysław „Trust” Truściński
rysownik, twórca komiksów, ilustrator, malarz, konceptartysta, storyboardzista. Autor kilkudziesięciu komiksów krótkometrażowych, serii rysowanych wywiadów (Komiks W-wa, Męska muzyka i Marsjanie na Wenus do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia), kilku albumów (m.in. Najczwartsza RP. Antylista Prezerwatora do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego i Tymczasem do scenariusza Grzegorza Janusza). Twórca ilustracji do tekstów prozatorskich (m.in. Tomasza Kołodziejczaka i Marzeny Matuszak) oraz artykułów prasowych, storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych. Autor projektu postaci Geralta do pierwszej części gry Wiedźmin. Jako rysownik komiksów współpracował z najważniejszymi polskimi scenarzystami, m.in. z Radosławem Kleczyńskim, Maciejem Parowskim, Rafałem Skarżyckim i Dennisem Wojdą. Jego prace drukowane były m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku” i Polityce”.

Przemysław Truściński brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych komiksu oraz ilustracji w kraju i za granicą. Jego prace zebrano w formie kilku antologii (największa z nich to „Trust” z 2013 roku). Truściński jest laureatem wielu nagród (m.in. Grand Prix na OKTK w Łodzi w 1993 r.). W 2010 r. uhonorowany został odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2013 r. otrzymał od Prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi.

Bogusław Polch
Debiutował w "Korespondencie Wszędobylskim" w 1958 r W latach 1970-73 był autorem, rysownikiem, siedmiu części "Kapitana Żbika". Od 1977 jest członkiem ZAiKS-u. W Niemczech opublikował serię ośmiu albumów "Według Ericha von Danikena". Została ona przetłumaczona na 12 języków. Dla UNESCO narysował komiks "Rycerze fair-play", Jest autorem komiksu "Funky Koval" Ostatnim dziełem rysownika jest sześć części "Wiedźmina", stworzonego na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Rysownik stworzył w sumie ponad tysiąc plansz komiksu, wydał w Polsce 25 albumów o łącznym nakładzie około pięciu milionów. W 2009 roku odznaczony brązowym Medalem " Zasłużony Kulturze” Gloria Artis " .

Piotr Machłajewski
kurator wystaw z zakresu sztuki współczesnej, rysownik, twórca komiksów. Kurator wystaw komiksu, m.in. „Czasu na komiks”, wystaw indywidualnych Jakuba Rebelki („Element chaosu”), Przemysława Truścińskiego („Trust”) i Krzysztofa Gawronkiewicza („Krzesło w piekle”). Twórca tekstów z zakresu sztuki współczesnej oraz komiksu (publikował m.in. w „Czasie Fantastyki”, „Recyklingu Idei” oraz na „Obiegu”). Redaktor albumów i katalogów. Pracownik BWA w Jeleniej Górze, współpracował z kilkunastoma galeriami w kraju i za granicą, m.in. z wrocławskim BWA Awangarda, Galerią Bielską BWA i BWA Zielona Góra. Twórca komiksów Uwydatnienie i Kapitan Nicość, wieloletni współpracownik zina/magazynu „Ziniol”.

Program studiów na rok akademicki 2015/2016 – pobierz (PDF)
Terminy zjazdów na rok akademicki 2015/2016 - pobierz (PDF)
Plan zajęć w roku w rok akademickim 2015/2016 - pobierz

Adresaci studiów

Studia adresujemy do absolwentów i studentów studiów licencjackich/magisterskich, ze wszystkich kierunków studiów (także pozauniwersyteckich).

Wymagania wstępne

Wymagania jakie powinien spełnić kandydat to; dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich.

Termin składania dokumentów:

Do 30 października 2015 r.

Miejsce składania dokumentów:

Dziekanat, Wydział Artystyczny, ul. Wiśniowa 10, 65-001 Zielona Góra

tel./fax (68) 328-29-74

Liczba semestrów i liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji podyplomowych:

Czas trwania - 2 semestry Liczba punktów ECTS – 60

Łączną liczba godzin dydaktycznych: 200 studia trwać będą 2 semestry.

Podstawą zdobycia świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie ogółem 60 punktów ECTS w wyniku zaliczenia wszystkich przedmiotów oraz zdanie egzaminu dyplomowego, podczas którego studenci wykażą się wymaganym poziomem wiedzy.

Studia podyplomowe kończą się obroną i prezentacją prac powstałych w czasie trwania całego toku studiów.

Plan studiów

Studia będą realizowane w trybie zjazdów co dwa tygodnie (sobota, niedziela). Ogółem ok 14 zjazdów po 7 w semestrze (13-14 godzin zajęć na zjazd, godzina dydaktyczna = 45 min)

Planowany termin rozpoczęcia kolejnej edycji: Listopad 2015

Cena: 2400 zł (za dwa semestry) - dotyczy roku akademickiego 2015/2016
Pierwszy semestr: 1200 zł
Drugi semestr: 1200 zł
Opłata rekrutacyjna: 85 zł
Opłata za studia nie obejmuje kosztów materiałów plastycznych niezbędnych do realizacji programu.

Pytania?
Pytania w sprawie organizacji i programu studiów prosimy kierować na adres: ilustracjaikomiks@wp.pl

KIEROWNIK STUDIÓW
dr hab. Magdalena Gryska prof. UZ

Aktualności:
ilustracjaikomiks FB
dk.uz.zgora.pl
KARTA ZGŁOSZENIA (*.pdf)



[Ystad za isp.uz.zgora.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-