reklama baner reklama

Nowe Teksty

W sam raz na start
Kleszcz o 5. tomie Flasha
Wiedźma z sąsiedztwa
Słoński o 2. tomie "Hrabstwa Harrow"
Kosmos to za mało
Chmielewski o filmie "Valerian i Miasto Tysiąca Planet"
Nowa z czystą duszą
Chmielewski o 1. tomie "Inspektor Akane Tsunemori"
Albo czytasz komiks, albo oglądasz serial telewizyjny
Gierszewski o 2. tomie "Outcast. Opętanie"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie K: KafKa w KomiKsie


W niedzielę 13 września o godzinie 13:00 w gdańskiej Galerii Guntera Grassa (ul. Szeroka 34/36) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie "K: KafKa w KomiKsie". Oprowadzanie poprowadzi kurator wystawy – Małgorzata Żerwe.
Kiedy: 13.09.2015, godz. 13:00
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
Artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier
Kuratorzy: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe
Współpraca: Literaturhaus Stuttgart
Ściany Gdańskiej Galerii Güntera Grassa od kilku tygodni zostały zawładnięte przez komiks i Kafkę. Kadry i dymki komiksowe z dzieł autorstwa Roberta Crumba, Chantal Montellier i Jaromira99 oznaczyły przestrzeń galeryjną totalnie, wychodząc z ram, mieszając się z dźwiękiem i obrazem. Na wystawie w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa możemy oglądać prace trzech mistrzów komiksu, opatrzone komentarzem samych autorów w formie dźwiękowych nagrań i filmów. W najbliższą niedzielę zapraszamy na wspólne zwiedzanie ekspozycji wraz z jej kuratorką – Małgorzatą Żerwe.

Komiksy tradycyjnie operują groteską i przerysowaniem, forsując mur, który oddziela fantazję od rzeczywistości. Dlatego tutaj Kafka wychodzi nam naprzeciw i to bardzo. W jego twórczości pewien człowiek budzi się rano jako karaluch, zeschizowany kret oczekuje pod ziemią swoich śmiertelnych wrogów, w gmachu sądu prawnicy wypadają przez dziury w podłodze lub kopniakami zrzucają się nawzajem ze schodów, obdarzone własnym umysłem narzędzie tortur wypisuje wyrok na ciele więźnia, geodeta (który nie jest geodetą) ma dwóch bliźniaczo podobnych pomocników, wyprawiających małpie harce. A to tylko kilka tematów jakie możemy znaleźć na kadrach komiksowych przeniesionych na ściany Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.
Kafka – redukujący siebie do litery „K” – który w wyobraźni szatkuje się na kawałki jak kiełbasę, albo jest podciągany za szyję na linie aż przebija dach, i który dominującego ojca widzi jako mapę świata rozciągniętą na ziemi. Mistrz języka, owszem, lecz także mistrz zdumiewających mentalnych obrazów. Ten materiał to pole do popisu dla interpretacji graficznych. .. dla komiksu.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Żerwe i przekonanie się na własnej skórze, że Kafka to fantazja, żywioł narracyjny, dzika przesada, zaskoczenie. KomiKs.


[Ystad za ggm.gda.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-