reklama baner reklama

Nowe Teksty

Rewolucja na emeryturze
Zimiński o "Lone Sloane"
Wszyscy dybią na biednego trenera
Gierszewski o 3. tomie "Bekartów z Południa"
Więcej, ale nie lepiej
Kleszcz o 2. tomie "Anihilacji"
Epilog
Sławiński o 2. tomie "Hellboya w piekle"
Za stówę, za trzy - lipiec 2017
Chmielewski typuje lipcowe zakupy komiksów

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Metazoo. Sztuka współczesna w polskim komiksie


Od 28 maja w białostockiej kawiarni muzycznej Fama (Legionowa 5) można oglądać wystawę "Metazoo. Sztuka współczesna w polskim komiksie". Kuratorem wystawy jest Kuba Woynarowski, można ją oglądać do 30 czerwca.
Uczestnicy:
Bolesław Chromry, Krzysztof Gawronkiewicz, Justyna Gryglewicz, Tymek Jezierski, Janek Koza, MiCa, Agnieszka Piksa, Monika Powalisz, Michał Rzecznik, Victor Soma, Jacek Świdziński, Dennis Wojda

W związku z rosnącym zainteresowaniem medium komiksu ze strony polskich instytucji sztuki, nasuwa się pytanie, w jaki sposób współczesny artworld odbierany jest przez samych twórców opowieści graficznych, którzy – działając w naszym kraju na obrzeżach kulturowego mainstreamu – wytworzyli własny, niezależny obieg wydawniczo-wystawienniczy.
Projekt „Metazoo” to okazja do zaprezentowania różnorodności stylów i postaw charakterystycznych dla tej – dotąd nieczęsto obecnej w przestrzeniach galeryjnych – grupy twórców. Wystawa stanowi próbę prezentacji krótkich form komiksowych, podejmujących bardziej lub mniej bezpośrednio tematy związane z historią sztuki najnowszej, zarówno w jej lokalnym, jak i globalnym wymiarze. Kontynuuje tym samym tradycję komiksowych komentarzy do życia sceny artystycznej, w światowej sztuce kultywowaną m. in. przez Dana Perjovschi’ego i Adama Danta, a w Polsce – przez artystów związanych z Galerią Raster.
Do udziału w wystawie zaproszono grupę polskich scenarzystów/scenarzystek i rysowników/rysowniczek komiksowych, funkcjonujących nieraz na pograniczu wielu rozmaitych środowisk: komiksowego, artystycznego, literackiego, designerskiego. Zgromadzone komiksy poruszają różnorodną tematykę (od środowiskowych anegdot po ogólne refleksje natury filozoficznej), w oparciu o szeroki wachlarz konwencji narracyjnych (wywiad-ankieta, scenka rodzajowa, portret psychologiczny, groteskowa przypowieść, współczesna baśń, satyra).

Podstawą do stworzenia wystawy „Metazoo” stały się wybrane komiksy, eksponowane pierwotnie w ramach projektu „Katalog wypadków” w krakowskiej Galerii Zderzak w 2013 roku.

kurator wystawy: Kuba Woynarowski


[Ystad za dsw.bialystok.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-