baner

NEWS

- Rozmaitości

Konkurs na więzienny komiks w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim


Zakład Karny w Opolu Lubelskim IV Ogólnopolski Konkurs na komiks „Walhalla 2015” skierowany do osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Uprzejmie przypominamy, iż Zakład Karny w Opolu Lubelskim jest organizatorem kolejnej, czwartej już edycji pierwszego w historii polskiego więziennictwa konkursu na komiks. Na prace konkursowe czekamy do listopada 2015r.Dla nikogo nie jest dziś tajemnicą, że komiks nie może być kojarzony wyłącznie z prostą formą rozrywkową. Dzieła takich twórców jak Art Spiegelman czy Winnschluss potwierdzają, że jest to dziś pełnoprawna forma przekazu artystycznego. Uhonorowanie w 1992r. komiksu Maus Nagrodą Pulitzera jest jednoznacznym dowodem na to, że komiks poruszać może najpoważniejsze z tematów i z najwyższą uwagą traktowany jest przez znawców kultury i sztuki. Organizatorzy konkursu pragną włączyć osoby odbywające karę pozbawienia wolności w proces twórczy poprzez inspirację do wykorzystania często skrywanych lub marnotrawionych umiejętności czy talentów. W kontekście doboru technik, środków wyrazu, objętości, tematyki- komiks pozostaje WOLNĄ formą przekazu.
Tytułowa Walhalla -zgodnie z mitologią nordycką- jest miejscem spoczynku zarezerwowanym dla ludzi odznaczających się odwagą i walecznością. Odpowiednikiem Raju, do którego trafić mogli wyłącznie umierający wojownicy trzymający w dłoni miecz- symbol wiary we własne siły i przeświadczenia o wadze aktywnego udziału w indywidualnej podróży przez ziemskie życie. Dla osób odbywających karę pozbawienia wolności, odpowiednikiem Walhalli jest upragniona wolność. Świat zewnętrzny, do którego powinni powrócić odpowiednio przygotowani. Celem konkursu jest zachęta do owego przygotowania- między innymi poprzez wysiłek włożony w uzewnętrznienie własnych umiejętności. W walce o godne przejście „na drugą stronę” sugerujemy jednak zmianę oręża- miecz zastępujemy papierem, ołówkiem i kredką. Nade wszystko jednak- własnym umysłem i wyobraźnią.
Mamy nadzieję, że różnorodność czy dowolność w doborze środków stanowić będzie zachętę i inspirację dla wszystkich ewentualnych uczestników konkursu. Jako organizatorzy, próbując działać na niezagospodarowanym wciąż polu, podejmujemy się zadania niewątpliwie trudnego. Wierząc jednocześnie w sens podjęcia tego wyzwania prosimy serdecznie o rozpropagowanie idei wśród osadzonych przebywających w jednostkach penitencjarnych i umożliwienie udziału w konkursie jak największej liczbie zainteresowanych nim osób.

tekst i zdjęcia : por. Łukasz Pruchniak

Poniżej zamieszczamy gotowy do pobrania i wykorzystania plik zawierający regulamin , kartę zgłoszeniową oraz dane kontaktowe organizatorów.
Pliki
walhalla-2015-regulamin-i-karta-uczestnika.doc


[Ystad za sw.gov.pl]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Ystad -

Mazin82 pisze:News jakby prima aprilisowy ;)


bardziej jako ciekawostka. stąd też kategoria "rozmaitości" a nie "konkurs"

Mazin82 -

News jakby prima aprilisowy ;)

Niestety nie jestem osoba osadzona by wziac udzial :(

Glowna nagroda - wczesniejsze zwolnienie?