NEWS

- Rozmaitości

Rozpoczęcie projektu: Tworzymy razem komiks historyczny. Dziewczęta z KL Ravensbrück


Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA będzie realizowała projekt "Tworzymy razem komiks historyczny. Dziewczęta z KL Ravensbrück", mający na celu powstanie komiksu historycznego o losach kobiet, które przeżyły obóz w Ravensbruck. Fundacja poszukuje 30 osób. Zgłoszenia do 10 maja 2015 r.
Projekt jest próbą podjęcia tematu wojny w innym kontekście - pokazania doświadczenia kobiet, które jako nastolatki trafiły do obozu oraz konfrontacja tego doświadczenia z pokoleniem młodych ludzi wychowanych i funkcjonujących w innych realiach społecznych i kulturowych wzorcach. Ponadto kobiety z Klubu Ravensbrück to mieszkanki Warszawy, wywiezione do obozu po Powstaniu Warszawskim, więc ich losy i historie opisane w komiksie odnoszą się także do historii miasta.

Inspiracją do powstania komiksu będą wspomnienia kobiet z Klubu Ravensbruck, które zostaną opowiedziane na spotkaniach z młodzieżą zorganizowanych przez Fundację. W ten sposób młodzież będzie mogła wspólnie z bohaterkami komiksu stworzyć materiał stanowiący nowoczesną formę opowieści historycznej.

W ramach projektu zorganizowany zostanie cykl spotkań - warsztatów/wykładów. Tematy warsztatów będą poruszały tematykę: jak powstaje komiks, o specyfice komiksu historycznego, spotkanie z autorem komiksów historycznych, jak napisać ciekawy scenariusz? Odbędą się również warsztaty z grafikiem oraz 2 spotkania z udziałem byłych Ravensbrüczanek podczas których młodzież pozna szczegółowo historię ich życia, ponadto będą zajęcia z historykiem na temat Powstania Warszawskiego oraz obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Efektem tych spotkań będzie stworzenie komiksu historycznego. Sam pomysł komiksu będzie stworzony przez uczniów i Panie, będzie to wyobrażenie uczniów po usłyszanych historiach Pań i wykładach. Projekt zakończy się w grudniu b.r., wtedy również ukaże się publikacja komiksu.

Do projektu może się zgłosić każdy chętny uczeń szkoły ponadgimnazjalnej, poprzez wypełnienie formularza i odesłanie go na adres hanna.nowakowska [at] fundacja-jakobieta.pl do 10 maja 2015 r. Do projektu poszukujemy 30 osób. Wszystkie spotkania będą odbywały się Warszawie, pierwsze spotkanie i warsztat zaplanowany jest na 23 maja.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z LXXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, Biuro Edukacji.[Ystad za ravensbruckpl.blogspot.com]

Tagi

Ravensbruck


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-