NEWS

- Zapowiedzi

Egmont odpowiada: KŚK (luty 2015)


Kolejny raz Tomasz Kołodziejczak odpowiada na pytania z forum. Sprawdźcie, co tym razem zdradził!
SZANOWNI PAŃSTWO

Dziękuję za kolejny zestaw pytań.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni ujawniliśmy szczegółowe informacje o naszych planach wydawniczych na 2015 - komiksów superbohaterskich DC (w dwóch liniach: Nowe DC Komis, i DC Deluxe) i komiksów francuskich wydawanych jako pojedyncze albumy, w miękkiej oprawie. Otrzymaliście w nich Państwo szczegółową informację o tytułach i terminach. Innych komiksów z tych obszarów nie będziemy wydawać, a o planach na 2016 będziemy mogli informować dopiero pod koniec bieżącego roku.

Tak więc, w większości przypadków nie odpowiadam na pytania dotyczące możliwości opublikowania innych tytułów z ww. segmentów wydawniczych.

Natomiast znajdziecie Państwo więcej konkretów o naszych integralnych wydaniach komiksów francuskich i linii Vertigo.

Do zobaczenie na Pyrkonie w kwietniu i warszawskich Tragach Książki w maju.
Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Kołodziejczak
Pytania i odpowiedzi

Egmont wydaje obecnie serie "Wiedźmin" z wydawnictwa Dark Horse. Mam pytanie czy jest szansa na wznowienie/wydanie w podobnej formie co wymieniona seria, wydania zbiorczego komiksu "Wiedźmin: Racja stanu" autorów Michała Gałeka, Arkadiusza Klimeka i Łukasz Pollera, który ukazał się z premierą 2 części gry w dwóch częściach (całkiem niezła historia i znakomite rysunki)?
Też uważam, że to był fajny komiks. Nie w tym roku. Licencjodawca nie chce mieszać dwóch konwencji i stylów. Będziemy to rozważać w przyszłości.
Czy Egmont z okazji zbliżającej się 3 części gry planuje także podobną inicjatywę wydania kolejnego polskiego komiksu z wiedźminem, ewentualnie wydanie zbiorcze wspomnianego komiksu (myślę że byłby to dobry moment).

Nie. Ale sądzimy, że pod koniec 2015 wydamy kolejny tom z Dark Horse’a (czyli drugi).

Mam pytanie czy jest szansa na kontynuację/wznowienie 100 naboi Azzarello w bliższej lub dalszej przyszłości? Jest to genialna seria, na którą na pewno znajdą się chętni.

Na pewno nie w 2015. W tym roku z Vertigo wydamy: kolejne tomy Sandmana (najpewniej do 10 włącznie), 3 nowe tomy Baśni (+ reprinty tomów 1 i 2), 2 nowe tomy Amerykańskiego Wampira (+ reprint tomu 1). Nowe serie Vertigo będziemy wprowadzać w 2016, więc będę mógł o nich poinformować pod koniec 2015.

W tamtym roku odpowiedź w sprawie dodruków/wznowień Hellboya była "nie w 2014", więc może w tym roku?

Nie robimy. Ukaże się 1. (zapewne także 2.) tom Hellboya w Piekle.

Czy istnieje możliwość wydania Ligi Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie w jednym zbiorczym tomie? Zdobycie dwóch pierwszych tomów graniczy z niemożliwością. A jeśli nie, to dodruk 3 tomów też byłby powodem do radości.

Nie w 2015, ale w 2016 raczej na pewno.

Będzie dodruk pierwszego tomu ligi niezwykłych dżentelmenów ?

Rozważamy to, ale raczej w 2016.

Jakie szanse na wznowienie/dodruk integrala Wieczna Wojna oraz wydanie w tej samej formie Wiecznej Wolności?

Nie w 2015.

Skoro w przyszłym roku mają być nowe serie z Vertigo, to może rozważycie powrót Potwora z bagien, czy restart 100 naboi, lub Y: Ostatni z mężczyzn? Bez wątpienia jedne z najważniejszych serii Vertigo, nigdy u nas nie dokończone. Może teraz w związku z większym zainteresowaniem czytelników komiksami amerykańskimi i Waszą nową umową z DC, jest odpowiedni moment na te serie?

O komiksach Vertigo pisałem powyżej.

Chciałbym się spytać czy planujecie wydać "Usagi Yojimbo: Senso" ?

Tak, w drugiej połowie 2015.

Egmont wydawał kiedyś serię "Komiksy dla dzieci Marvela" z przygodami bohaterów Marvel (głównie przedstawiono przygody Spider-mana) dla młodszych czytelników. Czy jest szansa na wznowienie/kontynuowanie serii?? Obecnie ukazujące się komiksy z superbohaterami są przeznaczone raczej dla starszych czytelników. A patrząc na mojego bratanka, który uwielbia superbohaterów przez takie serie animowane jak Ultimate Spiderman, Hulk Agenci Miazgi albo Avengers kupiłbym mu komiks z jednym z nich, ale brak na rynku właśnie takich pozycji dla dzieciaków.

Nie wydajemy aktualnie komiksów z Marvela (nie licząc pisma dla dzieci Spiderman).

Może pokusicie się o wydanie u nas, niedawno zapowiedzianego przez DC, zbioru Legends of The Dark Knight: Norm Breyfogle? Dla pokolenia TM-Semic Batman Breyfogle to klasyka, warto byłoby sobie przypomnieć te komiksy, a młodszym czytelnikom dać szansę je poznać. Właściwie podobna sytacja jest z: "Mrocznym Rycerzem, Mrocznego miasta" - obok "Zabójczego żartu", jedna z najbardziej cenionych historii z Batmanem z czasów TM-Semic, w tym roku DC też ma wznowić ten komiks. oraz Batmanem Moencha i Jonesa, niedawno wyszedł zbiór ich klimatycznych historii "Batman by Doug Moench & Kelley Jones".
Bardzo się cieszę z zapowiedzi "Roku pierwszego", jednego z moich ulubionych komiksów. Czy w jego polskim wydaniu, oprócz literówek z poprzedniej edycji (np. Rzymianin jest w jednym miejscu nazwany "Romanem") będziecie w stanie poprawić parę niedociągnięć nowej amerykańskiej edycji wskazanych przez Davida Mazzucchelliego (zły dobór papieru, przekolorowanie rysunków i użycie nieostrych, złej jakości plików graficznych jako podstawy wydania)? Mowa jest o tym np. na tych stronach:
http://www.tcj.com/david-mazzucchelli-d ... n-reprint/
http://robot6.comicbookresources.com/20 ... e-reprint/

Do pracy nad tym komiksem siądziemy w połowie roku, na pewno będziemy robić nową redakcję starego wydania.

Czy tom "Batman. Syn demona" będzie zawierał tylko tytułową historię, czy też także często parowane z nią "Bride of the Demon" i "Birth of the Demon"?

Całość – 3 historie.

Czy wydacie Flasha z NEW52? Właśnie emitowany jest serial, który raz za razem dowodzi, że jest lepszy od Arrow. Na facebooku i forach trwają zażarte dyskusje i ludzie są zainteresowani tematem. Ja już przeczytałem zeszyty 1-36 wydane w USA i z cała pewnością wydałbym pieniądze na wasze wydanie. Oczywiście czekam też na Batman and Robin.
A jeśli coś nowego, to może są jakieś szanse na Scalped, Animal Man, Doom Patrol?
Możecie zdradzić jakie serie z Vertigo rozważacie na 2016 rok? Moje propozycje: Doom Patrol, Animal Man, Invisibles, Y: The Last Man, Ex Machina (imprint WildStorm), Kaznodzieja (reedycja w HC).
Superman: Na wszystkie pory roku - jakaś szansa na wznowienie?
Czy wydawnictwo Egmont planuje wydanie w ciągu najbliższych dwóch lat jakiegokolwiek komiksu z Marvela (lub podległych mu imprintów)? Jeśli tak to jakie pozycje są rozważane?

Na dziś nie mamy takich planów.

Co z wznowień MK i PE jest planowane na rok 2015?

Listę komiksów miękkokładkowych na 2015 zaprezentowaliśmy.
W kolekcjach w 2015 wydamy (o ile nic się nie zmieni):
Bleueberry - 2 kolejne tomy integralne + reprint tomu 1 (wyjaśniam – integrale staramy się budować tak, by tworzyły w miarę zamknięte historie, stąd różna liczba tomów na wolumin)
Andreas – 2 tomy: Cyrrus Mill i Cuoto (Cyrrus w czerwcu).
Yans – tom 3 + dodruki tomów 1 i 2 (w maju)
Pasażerowie Wiatru – niestety termin wydania jedynki przesuwa się nie z naszej winy, zapewne na maj. To będzie integral z 5 tomów tworzących pierwszy cykl. 2 integral (2 ostatnie, dłuższe tomy) planujemy na jesień, ale może spaść na początek 2016
Nowy Bilal – zkaończenie trylogii – za chwilę na rynku
Moebius – kontynuacja Feralnego Majora w dużym formacie (i kolorze).
Nie planujemy dodruków innych tytułów z naszej backlisty.
To jest kompletna lista na 2015, o roku 2016 nie mam nic do powiedzenia, wiec wszelkie pytania i propozycje dotyczące konkretnych tytułów resjestruję, ale nie będę na nie odpowiadał.


Z zapowiedzi na stronie wyd. Glenat wynika, że 11 marca zostanie opublikowany tom 7 cyklu "Książę Nocy" (oraz reedycje tomów 1-6). Czy jesteście jeszcze zainteresowani tą serią?
Może warto by było zastanowić się nad komiksem Książe Nocy? Niespodziewanie tak się stało, że będzie siódmy tom, więc może warto wydać integral wraz z tym nowym tomem?

Na pewno nie w 2015.

Czy jest szansa wydanie (najlepiej integrall ) komiksu "Hugo" Bernarda Dumonta. Fantastyczny komiks ale dostępny tylko w rynku wtórnym w starszych wydaniach nie spełniających wymogów współczesnych kolekcjonerów.

Francuzi nad tym pracują. Jestem fanem, więc może, może… Aczkolwiek integralne wydanie to nie jest najlepszy pomysł na komiks dla dzieci. Kombinujemy.

Podobna kwestia dotyczy "Szninkla" w kolorze. Wiem, że dostępny jest czarno biały integrall, ale jest dość duże grono czytelników, którzy upodobali sobie kolorowe wydania i w tym momencie również są skazani na rynek wtórny i obłędnie wysokie ceny. Czy jest możliwość rozważenie powyższej kwestii?

Nie planujemy wydania w kolorze.

Jakie są wstępne plany co do dalszych tomów Blueberryego? Kiedy planujecie wydać kolejny (5) integral? Ile tomów będzie zbierał?
Dlaczego integrale Blueberrego są coraz cieńsze ? Kiedyś Egmont wydawał integrale nawet siedmiotomowe (np: Halloween Blues, czy Dallas Barr). Można było dołożyć do Blueberry 4 kilka innych odcinków tworzących całość historii, tak aby integral miał 4-7 zeszytów w sobie, a nie dwa.

Wyjaśniłem to powyżej.

Jest szansa na wznowienie "El Gaucho"?
Będzie dodruk Yansa #2?
Wiadomo już coś na temat wznowienia "Incala" z nowymi kolorami? Zdecydujecie się?
"Incal" został wydany prawie 10 lat temu, osiąga zawrotne ceny na portalach aukcyjnych. W dodatku został wydany w zmienionej wersji, z kolorami z fotoszopa, a nie orginalnymi - akwarelowymi. Ta wersja niezbyt się przyjęła i Humanoids powrócił do orginału. W 2014 nawet zrobiono dodruk wyprzedanych wersji HC. Czy można liczyć na podobny ruch w Polsce? Np. w ramach serii "Plansze Europy"?
Czy w związku z dużą popularnością Hermanna jest szansa na wznowienie komiksu Krwawe Gody?
Kiedy wydacie zapowiadane komiksy Andreasa ?
Popieram wznowienie "El Gaucho". Skoro Indiańskie lato, to czemu nie i "El Gaucho"?
Zastanówcie się proszę nad integralami komiksu "Wody Morteluny"
Czy decyzja o braku kontynuacji Bouncera jest definitywna, czy też może jest jednak jakaś szansa na kolejny integral, jak w przypadku Blueberrego ?
Czy po wydaniu Reduktora Prędkości i Pirata Izaaka są jakieś plany wydawnicze dotyczące innych komiksów Blain-a ?
Czy jest szansa na wydanie Thorgala w kolekcjonerskich integralach-cyklach?

Nie.

Co się stało z Pasażerami Wiatru? Mam nadzieję, że to tylko mała zmiana w terminach.
Skoro przy tym już jesteśmy, to czy w przyszłości można liczyć na cykl Cyann ze strony Egmontu?
Wydacie W poszukiwaniu ptaka czasu oraz skargę utraconych ziem w integralach ??

Nie.

Zapowiedziane przez Was albumy z serii "Smerfy" noszą numery 22 i 23 i zostały stworzone już po śmierci Peyo przez jego syna. Czy planujecie w przyszłości wydawanie także albumów autorstwa oryginalnego twórcy?

Starujemy od 3 albumów, które zebrały bardzo dobre recenzje, nie były drukowane w Polsce oraz mają 48 stron (co jest ważne dla zachowania ceny serii 19,99 zł - atrakcyjnej dla rodziców). Jeśli komiksy znajdą odbiorców, to będziemy sukcesywnie wydawać kolejne tomy – i te wcześniejsze, i późniejsze.

Czy jest szansa na dodruki brakujących tomów Armady?

Nie planujemy.

jesteście obecnie właścicielami praw do Kleksa S. Pawel. Macie może plany do wydania czegoś z szuflady pani Szarloty? Jest masa ludzi, która by to chciała mieć. Pomyślcie, przekalkulujcie, nie zawiedziecie się. tak sądzę.

Jesteśmy tylko wydawcą komiksów, nie właścicielem praw. Wydaliśmy już wszystkie długie historie z Kleksem. W 2015 nie planujemy żadnych innych edycji.

Czy Wasza nowa umowa z DC, wyklucza wydawanie komiksów z DC na naszym rynku przez inne wydawnictwa?

Nie mogę ujawniać publicznie szczegółów kontraktu.

Nie obawiacie się ewentualnego startu kolekcji komiksów DC, podobnej do WKKM, którą Eaglemoss wydaje już w kilku krajach?

Nie obawiamy. Partworki tego rodzaju raczej pomagają w rozbudowie rynku, szczególnie tak małego jak polski.

Panie Tomaszu,
kilka pytań:

Zbiorczo: dziękuję za miłe słowa. Na większość Pańskich pytań odpowiedziałem powyżej, o planach na 2016 nie będę informował, bo jest na nie za wcześnie.

1) Na 2015 rok zaplanowaliście kilka naprawdę wyśmienitych i długo oczekiwanych nowości i wznowień. Zasmuciła mnie jednak informacja o braku wznowienia Cromwell Stone’a (z wypowiedzi na różnych forach można odnieść wrażenie, że to obecnie chyba najbardziej oczekiwane wznowienie w Polsce). Chciałem zapytać czy decyzja o braku wznowienia tego komiksu ma już charakter definitywny czy też można mieć nadzieję, że Egmont powróci do sprawy jego wznowienia - np. w 2016 roku?
2) Czy rozważacie może wydanie "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie" w integralu (integral taki wyszedł zdaje się w 2014 roku w USA)? Jeśli tak to czy taki integral mógłby wyjść jeszcze 2015 roku?
3) Czy rozważacie wznowienie komiksu Neila Gaimana „Śmierć”? Jeśli tak to czy w 2015 roku?
4) Czy w ramach Nowego DC planujecie wydać 5 tom Ligi Sprawiedliwości ("Forever Heroes")? (pytam, bo to tie-in do "Forever Evil" i jeśli nie macie go w planach, to pewnie będę musiał go kupić w oryginale)
Dziś mogę powiedzieć, że będziemy manewrować z materiałem z oryginalnych tomów amerykańskich, tak aby wszystkie epizody JL i JLA niezbędne do lektury Trinity War i Forever Evil zostały zebrane w tomach poprzedzających. To wszystko konsultujemy z samym DC. Mamy zamiar kontynuować JL także po FE.
5) Czy planowany na grudzień "Superman Unchained" bedzie wydany w formacie powiększonym? (zdaje się, że w takim formacie jest oferowany HC w USA; osobiście chętnie bym zobaczył ilustracje Jima Lee w powiększonym formacie ;) )

Nie, to będzie standardowy format linii Nowe DC Comics.

6) Uważam, że wydanie „Garazu Hermetycznego” Moebiusa w formacie powiększonym to Wasz świetny pomysł. Jestem zdania, że taki Mistrz rysunku jak Moebius jak najbardziej zasługuje na taki format.
Czy jest szansa, że w razie decyzji o wznawianiu innych komiksów najlepszych rysowników również pokusicie się o powiększenie formatu?

Nie sądzę, abyśmy często sięgali po ten format. Na pewno wydamy w nim kontynuację Garażu.

Przyznam, że marzyłyby mi się szczególnie „Cromwell Stone” Andreasa i „Kingdom Come” Alexa Rossa w powiększonych (ale trochę bardziej niż zaledwie 1,5 cm jak to jest przy Deluxach :) ) względem poprzednich polskich wydań formatach. Nawet jeśli nie cały nakład to choć jakaś jego mała część - w formie „dla kolekcjonerów”, powiększonym formacie i – oczywiście – wyższej cenie ;) (w wypowiedziach wydawnictwa Mucha Comics wyczytałem, że rozważają oni taką formę wydania dla „Justice” Alexa Rossa).
7) W jednej z poprzednich tur odpowiedzi napisał Pan, że "rozważane" jest powtórne wydanie "Incala" oraz innych komiksów ze świata Incala (chociaż – jak Pan napisał - „raczej nie w 2015”) . Czy wiadomo już coś więcej na ten temat (np. czy jest szansa, że ewentualne wznowienie będzie miało miejsce jednak jeszcze w 2015 roku)?

Nie w 2015.

8) Pisał Pan, że planujecie wydać „Człowieka z Ciguri”. Czy rozważacie wydanie innych komiksów Moebiusa (np. „Inside Moebius”, „The Eyes of the Cat” czy też pozostałych komiksów w których pojawia się Major Grubert)?

Nie w 2015.

9) Pisałem o tym już w jednej z poprzednich tur pytań – jednak pozwolę sobie powtórzyć sugestię by wydać planowane wznowienie "Batmana Roku Pierwszego" na „mniej” kredowym papierze niż poprzednie (na offsecie czy też jakimś "pół offsecie" - na podobnym papierze wydaliście chyba Black & White II). Myślę, że znający się na komiksie docenią, że wydajecie komiks w zgodzie z zamierzeniami twórców… a Ci kupujący komiksy okazjonalnie pewnie nawet nie zwrócą uwagi, na jakim papierze został wydany ;)

Zasadniczo całą kolekcja będzie wydawana na tym samym papierze, ale rozważamy odstępstwa (np. dla New Frontier). Dodatm tylko, że kiedy wydaliśmy Spirita na papierze nieco symulującym dawny druk gazetowy, wielu czytelników krytykowało nas za obniżenie standardów.

10) Czy do komiksów ze swojej oferty w ramach nowej linii "DC DeLuxe" planujecie wybierać tylko te tytuły, które wcześniej w USA wyszły jako "DeLuxe" czy też nie będzie to dla Was kryterium?

W większości tak – w tym formacie ukazały się w USA najwybitniejsze komiksy DC, mają one nowe okładki, ciekawe dodatki itp. Jednak będą się pojawiać wyjątki, np. Lobo. Wprowadzamy go do kolekcji, bo to bardzo lubiany w Polsce bohater.

11) Z tego co widzę "Zabójczy Żart" powoli się wyprzedaje (lub już wyprzedał). Ponieważ wchodzicie teraz w serię "DeLuxe" czy byłaby szansa, żeby również i ten komiks wznowić i wydać w powiększonym formacie (takim jak amerykańska wersja "Killing Joke DeLuxe"). Myślę, że genialne rysunki Bollanda na to zasługują ;)

Nie planujemy, przynajmniej w bliskiej prespektywie.

12) Czy - na chwilę obecną - wszystkie komiksy z serii "DeLuxe" zamierzacie wydawać w powiększonym formacie?

Tak, to będzie ujednolicony standard całej linii.

13) Wiemy, że jeśli chodzi o komiksy superbohaterskie z DC będą one wydawane przez Was w 2 liniach: "Nowego DC" i "DC DeLuxe". Czy oprócz tych linii planujecie wydawać coś jeszcze z "superbohaterskiego" DC w jakiejś innej formule (np. raz na jakiś czas wrzucicie coś typu "Człowieka, który się śmieje" czyli bez powiększonego formatu, obwoluty i wielu dodatków)?
(może warto rozważyć wydanie starych, mrocznych, "nie-blockbusterowych" i stosunkowo krótkich Batmanów - np. "the Cult", "Strange Apparitions", "Absolution", "Shaman", "Blind Justice", "Prey", "Gothic", "Mad Love", "Tales of the Demon" czy "Birth of the Demon" z wspaniałymi ilustracjami kultowego u nas Breyfogle'a - w jakiejś ekonomicznej formule: bez twardej okładki, bez papieru kredowego - który zresztą moim zdaniem czerniom w Batmanie specjalnie nie służy - w ilości 2-3 komiksów rocznie i niskiej cenie? Bo wydaje mi się, że tego typu historie - a przynajmniej większość z nich - raczej nie mają szans pojawić się w linii "DC Deluxe")

Myślę, że 40 komiksów DC w 2015 zaspokoi czytelników. Nie planujemy odpalania żadnych innych linii (nie liczą Luthora, którego wydamy w Obrazach Grozy, tak jak wydaliśmy Jokera).

14) Czy są już jakieś przymiarki do nowych serii z Vertigo, o których Pan wspominał? Czy jest szansa na wydanie czegoś Granta Morrisona (np. jego - ponoć fantastycznego - "Animal Mana" - to tylko 3 tomy, więc można by zamknąć serię w przeciągu roku - czy też "The Invisibles")?
15) Czy wie Pan, czy istnieje możliwość wydania komiksu Andreasa "Fantalia" (ponoć są jakieś problemy z oryginalnymi planszami)? Jeśli tak, to czy rozważycie jego wydanie?
16) Kiedyś wspominał Pan, że chce, żeby komiksy z serii "Kanon Komiksy" były zawsze dostępne. Czy to oznacza, że w razie wyczerpania nakładu planujecie robić dodruki tych komiksów na bieżąco?

Tak byśmy chcieli, ale proces sprzedaży, zamówień i zwrotów, a także niezbędna minimalna wysokość nakładu na dodruk, mogą sprawić, że niektórych tomów nie będziemy dorabiać, albo że pojawią się dłuższe przerwy w ich obecności. Na razie cała kolekcja pracuje fajnie, ale jesteśmy dopiero pół roku od jej uruchomienia, zobaczymy, jak się wszystko rozwinie.

17) Czy jest szansa, że podzieli się Pan z nami jakimiś danymi co do sprzedaży poszczególnych tytułów Nowego DC? Oczywiście nie mam na myśli dokładnych danych liczbowych, ale jakieś ogólne stwierdzenia. Jestem ciekaw np. które tytuły (oprócz Batman rzecz jasna :) ) najlepiej się sprzedają, albo który tytuł zawodzi Wasze oczekiwania.

Mogę powiedzieć tylko, że Pańskie przewidywania są słuszne. Batman rządzi. Na razie wszystkie serie sprawują się dobrze.

Na koniec kilka komentarzy/ sugestii:

Jak zwykle – wszystkie sugestie i pomysły poniżej rejestruję, ale się do nich nie odnoszę.

1) Jeśli chodzi o stare DC to pozwolę sobie podać kilka typów na następne tytuły, które osobiście by mnie najbardziej ucieszyły (w kolejności od najbardziej oczekiwanego ;) ):
a) "Kingdom Come" i "World's Greatest Super-Heroes" z malunkami Rossa (tylko - jak wspominałem wcześniej - super by było gdybyście rozważyli wydanie genialnych rysunków Rossa na naprawdę dużym formacie, większym niż w edycjach DeLuxe ;) )
b) "JSA The Golden Age" Jamesa Robinsona (ten realtywnie mało znany komiks zbiera fantastyczne recenzje na forach i w wypowiedziach; czytałem nawet porównania do Strażników),
c) "Superman Secret Identity" Kurta Busieka
d) coś z powszechnie mocno chwalonego runu Geoffa Johnsa dla Green Lanterna (np. ponoć wybitne "Sinestro Corps Wars" lub "Rebirth").
e) wznowienie "Batman Hush" - wznowienie tego mocno poszukiwanego komiksu z ilustracjami Jima Lee w większym formacie Deluxe na pewno stałoby się hitem wśród czytelników
f) może do planowanego "Identity Crisis" dorzucić w przyszłości jeszcze jakiś inny, wysoko oceniany event np.: "Blackest Night" (ponoć świetny), "Flashpoint", "Infinite Crisis" czy kultowy dla pokolenia TM-Semic "Crisis on Infinite Earths"
g) bardzo wysoko oceniany "Batman: Year 100"
h) coś z powszechnie mocno chwalonego runu Geoffa Johnsa dla Supermana (historie "Brainiac" lub "Legion of Super-Heroes")
i) "Batman: Detective" Paula Dini
j) JLA Marka Waida: "Tower of Babel" i "Year One"
k) coś z ponoć kultowej i ponoć wyśmienitej "Justice League International" Giffena
l) coś z chwalonej "Justice League" Granta Morrisona
m) "Batman Under the Hood"
n) "Batman Face the Face"
2) Osobiście nie jestem fanem obwolut i wolałbym kupować książki/ komiksy bez nich ;)
3) Dołączam się też gorąco do próśb o komiksy Alana Moore'a: "Miracle Mana" (Marvel), "Sagę o Potworze z Bagien" i "Top 10". Wiem, że mówił Pan, że nie da rady, ale moża nowa inicjatywa - nowa umowa z DC - sprawia, że zmieniły się okoliczności ;) (tym bardziej, że takiego Top 10 nie wydano w Polsce zaledwie 1, ostatniej części). Wydaje się, że już wyprzedany nakład 1. tomu "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" świadczy o tym, że coraz więcej Polaków rozpoznaje nazwisko tego kultowego scenarzysty i poziom, który gwarantuje on swoim pracom.
4) I jeszcze jedna uwaga - super, że zdecydowaliście się wydać "Preludia i Nokturny" w nowych kolorach. Ale jak porównywałem plansze ze starym wydaniem, to rzuciło mi się w oczy, że w nowym wydaniu pojawiła się numeracja stron w dość brzydkiej formie (numery stron na tle takich dużych białych kwadratów). Numeracja ta często jest nanoszona bezpośrednio na rysunek. Przyznam, że średnio to estetycznie wygląda (pojawiało się też w niektórych innych tomach Sandmana) i rozprasza uwagę w czasie czytania. Czy nie dałoby się wybierać materiałów do druku bez tej numeracji (DC wydawało Sandmana wielokrotnie - z tego co widziałem również bez tych numerków)?

Już kiedyś o tym chyba pisałem, wielu czytelników lubi mieć ponumerowane strony.

Dzień dobry,
Na początku dziękuję za kontynuowanie serii z New DC 52 i w ogóle za tak duże zaangażowanie się w świat DC. Z pewnością znajdę wśród tej oferty wiele pozycji dla siebie. A teraz garść pytań.
1. Czy może Pan podać nieco więcej informacji na temat serii DC Deluxe, np. jaki będzie ten powiększony format (ot, aby przygotować półkę), orientacyjne ceny albumów. Czy wszystkie albumy z tej serii będą mieć taki sam format?

Format będzie taki, jak amerykańskich Deluxów.

2. Czy seria Batman: Detective Comics będzie kontynuowana?

Zgodnie z zapowiedziami – kontynuujemy wszystkie serie.

3. Czy rozważają Państwo wprowadzenie na polski rynek Flasha? Niektóre argumenty za jego wydawaniem już bywały przytaczane.
4. Czy rozważają Państwo wydanie jakiegoś omnibusa ze świata DC (np. The Death and Return of Superman)
5. Czy rozważają Państwo wydanie w integralu serii Knightfall?
6. Czy Sherlock Holmes ukaże się w przyszłości u Państwa w integralu?

Nie. Żadne z wydawanych przez nas w odcinkach serie BD nie są przewidziane do wydań integralnych (oczywiście, nie ręczę, co się wydarzy na rynku za 5 czy 10 lat).

7. Czy będą Państwo wydawać komiksy z Gwiezdnych Wojen? Czy może Pan coś na ten temat już powiedzieć?

Będziemy: kanon gwiezdnowojennego komiksu z DH i nowe serie. Myśleliśmy, że ruszymy już w maju, ale raczej to się przesunie na sierpień. Więcej szczegółów na facebooku Star Wars Komiks. Zapraszam.

8. Czy są Państwo zainteresowani wydawaniem przygód Conana z DH?

Uwielbiam te serię, ale niestety w najbliższym czasie nie planujemy. Obawiam się, że takich jak ja „uwielbiających” jest u nas za mało.

9. Czy mają Państwo w planach wydawanie serii pobocznych Blueberry'ego (zakładając, że seria główna będzie się dobrze sprzedawać)?
10. Czy można liczyć na wznowienie pierwszych trzech integrali Lucky Luke'a? Zapowiadał Pan na ten rok 1 integral Lucky Luke'a. Czy w 2016 planują Państwo kolejne?

Nie planujemy wznowień.

11. Co pan sądzi o wydawanej przez Eaglemoss serii DC Comics Graphic Novel Collection? Czy gdyby miała ukazywać się w Polsce uznałby ją Pan za konkurencyjną dla oferty Egmontu, czy raczej za uzupełnienie oferty Egmontu?

Nie mamy z nią problemu.

12. Czy rozważają Państwo podwyżkę cen komiksów z serii New DC w tym roku?

Zasadniczo nie, tzn. za podobne objętości, będziemy brać podobne pieniądze co w roku zeszłym.

Mam jeszcze pytanie dotyczące tłumaczeń. Czy DC narzuca Państwu jakieś ograniczenia dotyczące tłumaczenia imion postaci, czy też zależy to od podejścia i inwencji pierwszego tłumacza, który zetknie się z takim imieniem? Na przykład Talon został przetłumaczony w Trybunale Sów jako Szpon, i tej wersji się dalej w tłumaczeniach trzyma, choć pewnie zdania są tu podzielone i część czytelników wolałoby Talona, aby było spójnie ze zwyczajem nietłumaczenia imion bohaterów.

To jest częsty temat dyskusji – redakcji, tłumaczy, licencjodawcy (na przykład w Kryzysie Tożsamości mieliśmy z tym nie lada zagwozdkę). Zgadzam się, że nie ma tu spójności, ale tak to się w Polsce tradycyjnie już ułożyło. Zasadniczo – raczej nie tłumaczymy imion własnych. Ale czasami uznajemy, że trzeba – nie wyobrażam sobie, by w komiksach z trybunałem sów w dialogach rozmawiano wciąż o wysłaniu talona, obudzeniu talona, zabiciu talona... Skoro w dialogach pojawia się szpon, to i taki tytuł daliśmy serii. Tym bardziej, że nazwa Talon nie jest już utrwalona w tradycji, a tłumaczenie dobrze brzmi (nie chciałbym spolszczać imienia np. Wonder Women – bo by to brzmiało idiotycznie po prostu).

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi

Także pozdrawiam (Pana i wszystkich czytających).

Gratulacje dla Egmontu za ofensywę wydawniczą związaną z podpisaniem umowy z wydawnictwem DC Comics. Tego będa dotyczyły moje następujące pytania:
1. DC Deluxe - a)w komunikacie dotyczącym planów wydawniczych wskazano, że komiksy z tej serii będą wydawane " w eleganckiej edycji i powiększonym formacie". Czy oznacza to, że komiksy tę będą miały trochę większy format niż dotychczasowe albumy DC wydawane przez Egmont? Czy format deluxe oznacza, że np. New Frontier wydacie w jednym 500 stronicowym albumie, a nie w rozbiciu na dwa tomy?

Format jak w Deluxe USA. New Frontier – bazą naszego wydania będzie integralna edycja DC, zawierające jeszcze dodatkowe komiksy i materiały (aczkolwiek nasza edycja ograniczy się zapewne do 526 stron, bo boimy się ceny finalnej komiksu).

b) Czy w tej serii pojawią się także np. Green Lantern: Rebirth, The Flash: Rebirth, JLA Granta Morrisona, Superman: Earth One, Superman na wszystkie pory roku (akurat w USA ukazało się wydanie Deluxe)?

10 tytułów na ten rok podaliśmy, w 2016 chcemy kontynuować kolekcję w podobnym tempie, ale na szczegółowy program jest za wcześnie.

2. Nowe DC Comics - a) Czy w perspektywie 2015/2016 r zamierzacie Państwo wydac serię Batman & Robin, Batman: Legends of tne Dark Knight oraz Batman Eternal, czy w ogólę nie planujecie tych serii uruchamiać w Polsce?
b) Co konkretnie znajdzie się w pakiecie "linii wydawniczej Justice League": czy będą to albumy Justice League vol. 4 oraz JLA vol. 1, a następnie albumy Justice League: Trinity War oraz Forever Evil?
c) Czy w dalszej perspektywie bierzecie pod uwagę uruchomić serię z flagowymi postaciami DC - Flashem, Green Lanternem, Green Arrowem, Aquamanem?

Pisałem o tym powyżej. W linii JL będzie trochę zabawy puzzlami, ale na pewno będzie OK.

3. Vertigo - W komunikacie napisaliście Państwo, że w 2016 r. zostaną uruchomione nowe serie Vertigo. Czy rozważacie więc Scalped, 100 Naboi, Astro City, Swamp Thing Alana Moore'a?
Na koniec szczególna prośba - dajcie jeszcze jedną szansę Potworowi z bagien Alana Moore'a. Jeśli Egmont teraz tego nie wyda, dysponując ekskluzywną umową z DC, to już nikt nigdy u nas tego nie ruszy. Byłaby wielka szkoda. W 2007 i 2009 r. się nie udało, ale od tego czasu nasz rynek komiksów to już całkowicie inny świat.

Marnie to widzę, ale sercem jestem z Potworem. Zobaczmy, co się będzie działo na rynku.

Wielkie brawa za tak bogatą ofertę od DC jaka została zapowiedziana, pisałem to zresztą już pod newsem na Alei. Pewnie spora część pytań odnośnie tej fali komiksów DC otrzyma odpowiedzi zanim zostanie wysłana nowa porcja pytań, dlatego zapytam o co innego. O ile dobrze pamiętam, mówili Państwo o planowanych dodrukach brakujących tomów niektórych serii. Oryginalny cykl "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" zacznie się w 2015 r. i łatwo mi przewidzieć kiedy dojdzie do brakującego w mojej kolekcji tomu 4.

Dziękuję za miłe słowa. Niestety 4 PC dopiero w 2016. Ale doczeka się Pan.

Ale co z serią Blacksad? Tomy 1, 4 i 5 są łatwo dostępne, a kiedy można się spodziewać dodruków tomów 2 i 3? A przynajmniej 3, bo 2 mam, choć kupowałem używany więc brakuje strony tytułowej.

To jest właśnie problem ze starymi, ciągnącymi się przez lata seriami. Niektóre tomy są dostępne, inne nie. Czasem potrzebne jest wznowienie pierwszych tomów, a te wielu czytelników ma już na półkach, z kolei wydawanie samego tomu 2. czy 8. nie ma sensu, bo nowi czytelnicy nie dołączą, skoro brakuje jedynki... Decyzjne piekło wydawcy . No, może tylko piekiełko…

Kiedy będzie dodruk komiksu Willa Eisnera "Nowy Jork"? Miałem przyjemność czytać pożyczone egzemplarze wszystkich dzieł Eisnera wydanych przez Egmont (prócz komiksu "Żyd Fagin" i przygodami Spirita) i osobiście uważam ten tom za najlepszy, jako całość, bo trzymający równy poziom opowieści (w "Umowa z Bogiem" wg mnie odstaje in minus "Dropsie Avenue", w "Sprawa Rodzinna", najlepszą opowieścią są "Drobne Cuda" i wyrastają ponad pozostałe dwie, a "Życie w obrazkach" ogólnie... nudne, chyba, że ktoś lubi biografie). To oczywiście tylko moje zdanie, ale "Nowy Jork" od razu bym dokupił do swojej kolekcji.

Zgadzam się, to świetny komiks, ale nie w 2015.

I jeszcze dwa pytania o DC. Czy planujecie wydać jakiś komiks Spy vs Spy? I drugie - Neil Gaiman jest popularnym twórcą, będziecie wydawać Vertigo, Sandman się kończy... Może pomyślicie o wydaniu komiksu "Mr. Punch"?

Z MADa wolę Sergio Aragonesa, ale nie mamy jeszcze decyzji, z czym ruszymy. Nie zapominamy o Gaimanie, na pewno w przyszłym roku sięgniemy po jego komiksy.

Pozdrawiam i nie mogę się doczekać nowych informacji o planach na 2015. Po bardzo dobrym 2014 okazuje się, że w 2015 wydam jeszcze więcej pieniędzy, w tym większość na komiksy od Egmontu.

Całkowicie popieram Pańskie stanowisko w sprawie wydawania pieniędzy. Zaplanowaliśmy na ten rok mnóstwo świetnych i bardzo różnorodnych komiksów – łącznie około 100.

Chciałbym na wstępie podziękować za przedstawienie tak bogatej oferty komiksów DC Comics na ten rok. Jeszcze bardziej cieszy, że oprócz serii mocno związanych z Batmanem znajdujecie sporo miejsca na Justice League jak i solowe przygody bohaterów, a zwłaszcza Supermana i Wonder Woman. "Wielkie wydarzenie komiksowe 2015" jak opisujecie wydanie tytułów związanych z Justice League jest dla mnie osobiście największą pozytywną niespodzianką tego roku. Przez lata brakowało przygód drużyn postaci z DC i w pełni czuję się obecnie zaspokojony. W związku z tym nasuwa mi się parę pytań:
1. Czy planujecie wydać czwarty (Grid - zawiera dwa zeszyty z wydawanej przez Was Trinity War) i piąty tom (Forever Heroes - wydarzenia równoległe do Forever Evil - tak przypuszczam) Justice League:
- http://www.dccomics.com/graphic-novels/ ... the-grid-0
- http://www.dccomics.com/graphic-novels/ ... ver-heroes
2. Czy jeśli nie planujecie wydać tych dwóch tomów to mimo wszystko rozważacie dalsze wydawanie Justice League po wydarzeniach z Forever Evil? Skład grupy zmienia się na co najmniej interesujący, a rysownikiem zostaje Jason Fabok znany z wydawanego przez Was Detective Comics którego bardzo sobie cenię.

Pisałem już o tym – nie zgubimy niczego ważnego.

2. Teraz pytanko odnośnie DC Deluxe. Czy w ramach tej linii zamysłem jest wydawanie komiksów w których historia zamyka się w jednym tomie czy rozważane są również serie?

Raczej pojedyncze tomy, aczkolwiek pewnie nie zawsze to będzie możliwe. Czekamy na reakcję rynku na wejście serii i będziemy decydować, co dalej.

PS. Z góry dziękuje za odpowiedzi chociaż zdaje sobie sprawę, że przez rok może wiele się wydarzyć i wiele czynników może mieć wpływ na takie decyzje, chociażby sprzedaż. Tej życzę co najmniej zadowalającej!
pozdrawiam!

Rozumiem że kolekcja "Kanon Komiksu" jest skierowana do nowych odbiorcy aby zachęcić do zapoznania go z tym rodzajem sztuki. Mam wiec pytania odnośnie tej kolekcji.
1. Czy albumy wchodzące w skład tej kolekcji będą w ciągłej sprzedaży? tzn, czy w razie wyczerpania się nakładu danego tytułu, po czasie nastąpi jego dodruk?

Pisałem o tym powyżej.

2. Jeśli tak, to czy album z tej kolekcji który wchodzi w skład jakiejś dłuższej serii spowoduje że dalsze części także będą dostępne w ciągłej sprzedaży?

Tak byśmy chcieli, dlatego w szybkim tempie dodrukowujemy teraz Sandmany. No, ale jak to będzie ostatecznie, zadecyduje rynek.

3. Czy zostanie wydana druga kolekcja "Kanonu Komiksu"?

Na pewno nie w 2015. Ale oczywiście mam w głowie kilka tytułów, które mogłyby ładnie uzupełnić nasz Kanon.

4. Jeśli tak, to czy oprócz 300 Millera, będzie mógł w niej znaleźć się SAMBRE, lub Towarzysze zmierzchu? :)

Powiem tak plan wydawniczy na 2015 przedstawia wyśmienicie ma jednak kilka pytań:
1) To pytanie zadawałem już wcześniej ale chyba nie zostało wysłane zatem: Egmont wydaje obecnie serie "Wiedźmin" z wydawnictwa Dark Horse. Mam pytanie czy jest szansa na wznowienie/wydanie w podobnej formie co wymieniona seria, wydania zbiorczego komiksu "Wiedźmin: Racja stanu", który ukazał z premierą gry komputerowej Wiedźmin 2 oraz czy Egmont z okazji zbliżającej się 3 części gry planuje także podobną inicjatywę wydania kolejnego polskiego komiksu z wiedźminem, ewentualnie wydanie zbiorcze wspomnianego komiksu (myślę że byłby to dobry moment).

Odpowiadałem już.

2) Ostatnio zostało wznowione w postaci regularnej serii lub wydania zbiorczego kilka starszych serii komiksowych. Czy są plany na podobną inicjatywę w stosunku do następujących serii "Książę nocy", "Drapieżcy", "Cygan", "Slaine" oraz czy są dalsze plany na wznowienie brakujących tomów z serii Armada.

Nie.

3) Czy jest szansa na chociaż jeden tom rocznie wznowień serii Hellboy (czyli tomy 3-8)??

Nie w 2015.

4) Bardzo mnie cieszy plan wydawniczy z Nowego DC na 2015, mam zatem pytanie, może jeszcze za wcześnie, ale czy w planach na rok 2016 w Nowym DC bierzecie pod uwagę wydanie takich serii jak Batman i Robin (jedyna seria z Batmanem z New52, która jeszcze nie miała u nas premiery), Batgirl, Batwoman, Nightwing, Flash, Green Arrow, Swamp Thing oraz Animal man?
5) Czy jest planowany 4 tom Ligi Sprawiedliwości gdzie zawarta była historia "The Grid" nr #18-20 ewentualnie czy zostaną one dodane do innego komiksu lub oryginalnego tomu 5 którego akcja toczy się podczas wydarzeń Wieczne zło oraz czy w planach jest drugi tom Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości związany także z historią Wieczne zło?
6) Teraz kiedy macie podpisane umowy z DC, czy jest szansa na kontynuacje/wznowienie serii Y: Ostatni z mężczyzn w takiej samej formie jak robiło to wydawnictwo Manzoku? Wielu fanów czeka na dokończenie tej serii.


[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Garf -

randal63 pisze:Czy prace rysownika Christiana Danayera,np.seria"Gord" lub seria "Wayne Shelton" brane były pod uwagę(fajnie wydane integrale)przez wydawnictwo ?


To nie ten wątek. Pytania do Egmontu zadajemy tutaj: http://forum.alejakomiksu.com/viewtopic.php?t=4460&p=176579#p176579.

randal63 -

Czy prace rysownika Christiana Danayera,np.seria"Gord" lub seria "Wayne Shelton" brane były pod uwagę(fajnie wydane integrale)przez wydawnictwo ?

mgnesium -

silent.bob pisze:Czy siódmy tom Sandmana będzie dodrukowany, bo jakaś dziwna sytuacja z tą częścią. Taki mały był nakład?


na oficjalnej stronie empiku można sprawdzić w których salonach komiks jest obecnie dostępny. poniżej okładkowej nigdzie nie kupisz.

poza tym zły dział dla takich pytań.

bardzoczarnykot -

Empik Nowy Sącz leżą 3szt. W innych też widziałem że leżą. Ich niedostępność jest iluzoryczna.

silent.bob -

Czy siódmy tom Sandmana będzie dodrukowany, bo jakaś dziwna sytuacja z tą częścią. Taki mały był nakład?

ramirez82 -

I chyba wcześniej Tomasz Kołodziejczak odpowiadał, że w 2015 roku też będą 3 pakiety po 3 tomy.

Garf -

Według wstępnych zapowiedzi w czerwcu ukażą się następne trzy tomy: "Afera Lakmusa", "Koks w ładowni" i "Tintin w Tybecie".

lipaz -

A wiadomo coś na temat Tintina czy w tym roku pojawią się jeszcze jakieś części?