baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z Pawłem Jarodzkim we Wrocławiu


W czwartek 11 grudnia o godzinie 19:00 we wrocławskiej kawiarni Cocofli (ul. Pawła Włodkowica 9) odbędzie się spotkanie z autorem komiksu "Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski" - Pawłem Jarodzkim.


Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski

Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem PolskiScenariusz: Paweł Jarodzki
Rysunki: Paweł Jarodzki
Wydanie: I
Data wydania: 4 Październik 2014
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 290 x 210 mm
Stron: 268
Cena: 59 zł
Wydawnictwo: Ha!art
ISBN: 978-83-64057-54-0


Komiks Pawła Jarodzkiego zatytułowany "Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski" to monumentalna, bo blisko trzystustronicowa edycja jego rysunkowego dorobku, poddanego przez twórcę swoistemu recyklingowi. Artbook stanowi kompilację rozproszonych dotąd dzieł autora (zarówno tych nieznanych, jak i publikowanych już na łamach czasopism oraz antologii), ujętych w klamrę ramowej narracji i wzbogaconych dodatkowym komentarzem. Zbiór obejmuje wczesne prace wyrastające jeszcze z epoki PRL-u (m. in. Mars i Inwazjerzy), poprzez utwory czasów transformacji (komiks Coś pochodzący z katalogu wystawy Luxusu w krakowskim Zderzaku) aż do początku nowego stulecia (Miki z 2001, będący echem dramatycznych wydarzeń na świecie). Rysunki Pawła Jarodzkiego sytuują się między szkicem, satyrą i komiksem, potwierdzając tym samym skłonność artysty do ironicznej gry z kanonami masowej kultury.
Działania artystów takich jak Jarodzki przyczyniają się do otwarcia pola współczesnej sztuki na zjawiska niegdyś arbitralnie lokowane w obszarze kultury „niskiej”, a de facto stanowiące istotny składnik awangardowego dziedzictwa. Pełnowymiarowa prezentacja Kompletnej historii wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski może stanowić ważny krok w procesie wypełniania luk w oficjalnym dyskursie, a w związku z tym – „przepisywania” historii polskiej sztuki.
• • •
Paweł Jarodzki – ur. 1 maja 1958 roku we Wrocławiu, w którym nadal mieszka. W 1984 roku ukończył wrocławską ASP, obecnie pracuje na niej jako profesor. Jest też kuratorem BWA Wrocław, pisze teksty krytyczne, maluje i rysuje. Jeszcze w trakcie studiów założył z kilkoma przyjaciółmi grupę Luxus, która organizuje wystawy, wydaje własne pismo i stara się wspólnie tak zorganizować swoje otoczenie, żeby jakoś się dało w nim żyć. Ostatnio nabiła olbrzymie UFO na włócznię wrocławskiego pomnika Bolesława Chrobrego – pierwszego Polaka, który skutecznie pokonał Obcych.
• • •

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski

[Ystad za infoart24.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-