baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty komiksowe dla dzieci w ramach Świątecznego Kiermaszu Książek


W sobotę 6 grudnia w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul.Targowa 50/52) odbędzie się Świąteczny Kiermasz Książek w ramach których, dla dzieci w wieku 5-12 lat przygotowano warsztaty "Komiks, Praga, czekolada - Ilustrowanie opowieści komiksem". Obowiązują zapisy.
Święta coraz bliżej, czas zacząć myśleć o prezentach. Ułatwiamy zadanie poszukiwaczom pięknych, mądrych i budzących radość podarków - zapraszamy na Świąteczny Kiermasz Książek, który w sobotę 6 grudnia odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52.

Podczas kiermaszu będzie można nabyć książki różnych wydawców w okazyjnych cenach, ale także posłuchać fragmentów książek wydanych przez Muzeum Warszawy w interpretacji Juliusza Dzienkiewicza. Odbędą się także spotkania związane z tymi nowościami wydawniczymi. Dzieci będą mogły wziąć udział w ciekawych warsztatach, a oprócz strawy duchowej - czyli książek - na gości będzie też czekać strawa dla ciała, czyli zimowe przysmaki. Dodatkową atrakcją kiermaszu będą pokazy multimedialne związane z warszawską Pragą.PROGRAM:

12.00- rozpoczęcie kiermaszu

12.30 - fragmenty książki „Felieton o mojej Warszawie” Zbigniewa Mitznera przeczyta Juliusz Dzienkiewicz, aktor filmowy i teatralny, absolwent wydziału aktorskiego Łódzkiej PWSFTviT, wykładowca Collegium Civitas.

13.00 - spotkanie z Piotrem Mitznerem, synem autora książki „Felieton o mojej Warszawie” Zbigniewa Mitznera. Piotr Mitzner, teatrolog, poeta, eseista, pisarz i tłumacz, opowie o zbiorze tekstów swojego ojca Zbigniewa Mitznera, dziennikarza i publicysty, oraz o samym autorze. Wybór, który opracował, to felietony publikowane w prasie warszawskiej oraz teksty wspomnieniowe o Warszawie od lat 30. do 60. XX wieku.

13.00 - w trakcie spotkania odbędzie się pokaz zdjęć Warszawy przygotowany przez Ośrodek KARTA. Prezentowane będą zdjęcia autorstwa Ireny Jarosińskiej, Romualda Broniarka, Jarosława Tarania, których kolekcje znajdują się w zbiorach Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA. Fotografie wykonane w latach 50. i 60. XX wieku, których część znalazła się w książce Zbigniewa Mitznera „Felieton o mojej Warszawie”, pokazują zmieniającą się architekturę miasta i ciekawie uchwycone sceny z życia codziennego jej mieszkańców.

13.00 - dzieci w wieku 5-12 lat zapraszamy na warsztaty "Komiks, Praga, czekolada - Ilustrowanie opowieści komiksem". Proponujemy spotkanie z najciekawszymi fragmentami Archiwum Historii Mówionej, które stanie się inspiracją do stworzenia komiksu.
Warsztat bezpłatny. Czas trwania warsztatów: 1,5 h.
Obowiązują zapisy

14.00 - czytanie fragmentów książki „Kartka z pamiętnika uczennicy. Książka pamiątkowa szkoły Haliny Gepnerówny 1901–1944”. Czytać będzie Juliusz Dzienkiewicz – aktor filmowy, teatralny, offowy, wykładowca i reżyser. Ukończył wydział aktorski Łódzkiej PWSFTviT. Pracował z: Marcelem Marceau, Janem Peszkiem, Włodzimierzem Staniewskim, Leszkiem Mądzikiem, Olgą Szwajgier.

14.30 - spotkanie z p. Jolantą Niklewską, redaktorką książki „Kartka z pamiętnika uczennicy. Książka pamiątkowa szkoły Haliny Gepnerówny 1901–1944”. Opowie o jej genezie oraz o zbiorze zdjęć tytułowej szkoły znajdującym się w Muzeum Warszawy.

15.00 - dzieci w wieku 5-12 lat zapraszamy na II cześć warsztatów Komiks, Praga, czekolada (cz. II Przygotowanie opakowania na słodycze). Spotkanie będzie okazją do poznania historii praskich wytwórni czekolady. Uczestnicy dowiedzą się jakie rodzaje słodyczy uwielbiano w przedwojennej Warszawie, jak były pakowane i jak je reklamowano. W trakcie zajęć każdy uczestnik będzie mógł stworzyć własne opakowanie na słodkości. Na najmłodszych czekają praskie kolorowanki.
Warsztat bezpłatny. Czas trwania warsztatów: 1,5 h.
Obowiązują zapisy

15.15 - spotkanie z Lidią Klein, PREMIERA książki „Żywe architektury. Analogia biologiczna w architekturze końca XX wieku”.
Autorka przedstawi zaskakujący nowy nurt w architekturze, pokaże prace architektów naśladujących naturę, opowie o blobach i o organicznych formach ikon architektury. Pokaże w jaki sposób współczesna architektura powiązana jest z badaniami DNA i zmianami społecznymi.
Wydawca: Fundacja Kultura Miejsca

16.00 - Projekcja filmu „Dom na głowie” (reż. Adam Palenta, zdjęcia Wojciech Zamecznik) wyprodukowanego staraniem Fundacji Archeologia Fotografii.
Odkrywane po latach filmy amatorskie z PRL urzekają swoją formą i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Rzadko są to jednak filmy ukazujące życie poza sferą publiczną. We wczesnym okresie PRL kamera filmowa nie była powszechnie dostępnym sprzętem. Filmy z lat 1949-1966, odkryte w archiwum grafika Wojciecha Zamecznika, są z tego punktu widzenia materiałem niezwykle cennym – zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym. W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, widzimy żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników, m.in. Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego. Śledzimy sceny w mieszkaniu Zameczników, wspólne wakacje, podróże zagraniczne. Jest to format amatorski w rękach grafika dobrze zorientowanego w technice i estetyce filmowej – sceny rodzinne są pieczołowicie wybrane i zmontowane przez autora, co sprawia, że wydają się mniej przypadkowe. W swoim filmie Adam Palenta wykorzystuje wybór z ponad trzech godzin materiału filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację w ramach programu „Archiwistyka społeczna” w 2012 roku.

17.00 - Fundacja Bęc Zmiana opowie o projekcie „Synchronizacja”, realizowanym od 2008 roku przedsięwzięciu, w którym głos mają artyści, architekci i badacze poszukujący rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni współczesnych miast: projektowych, społeczno-politycznych, ekonomicznych, estetycznych i emocjonalnych.

18.00 - Spotkanie z Cezarym Polakiem, dziennikarzem, założycielem Klubokawiarnia Kicia Kocia na Grochowie. Będzie to opowieść o tożsamości warszawskiego Grochowa.

20.00 - zakończenie kiermaszu

Dodatkowe atrakcje:
- Klub Offside z ulicy Brzeskiej będzie serwował grzane wino i inne jesienno-zimowe przysmaki
- na miejscu będą zapisy na zwiedzanie budynków Muzeum Warszawskiej Pragi (liczba miejsc ograniczona)


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-