Nowe Teksty

W tym mieście mieszkają mordercy
Wronka o "Palcojad. Tom 1"
Plastikowy Spider-Man
Panic o "Amazing Spider-Man #01: Globalna sieć. Wrogie przejęcie"
Diabeł w szczytowej formie
Kleszcz o "Hellboy. Tom 6: Burza i pasja. Piekielna narzeczona"
Spisek w Fabryce Snów
Wronka o "Podniebny Harry #02: Holywoodland"
Zbir versus ZombieŚwiat
Słoński o "The Goon. Tom 1"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksu: Dajcie mi wolność


W poniedziałek 1 grudnia o godzinie 18:00 w gdańskiej Bibliotece Manhattan (Al. Grunwaldzka 82) odbędzie się kolejne Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksu. Tematem przewodnim będzie komiks "Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI" (scenariusz: Frank Miller, rysunki: Dave Gibbons).
Komiks, który będziemy omawiać podczas naszego kolejnego spotkania, jest wart uwagi z kilku powodów. Choćby dlatego, że stworzyli go Frank Miller i Dave Gibbons, autorzy dwóch przełomowych dla amerykańskiego komiksu opowieści - "Powrotu Mrocznego Rycerza" i "Strażników". "Dajcie mi wolność" to utwór znany i doceniony, jednak pozostający w cieniu innych wielkich opowieści Millera - "Ronina", "300", "Sin City" czy właśnie "Powrotu Mrocznego Rycerza".

Ponadto główna bohaterka tej futurystycznej opowieści nazywa się Martha Washington.

Oprócz komiksu "Dajcie mi wolność" (dostępnego w Pracowni Komiksowej również w wersji oryginalnej - "Give Me Liberty") warto przed spotkaniem przeczytać pozostałe opowieści składające się na serię "Martha Washington, jej życie i czasy, wiek XXI" wydaną po polsku w dwóch tomach, a także zapoznać się z innymi komiksami Franka Millera.
Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI

Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXIScenariusz: Frank Miller
Rysunki: Dave Gibbons
Data wydania: Styczeń 2010
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda, wydanie dwutomowe
Format: 170 x 260 mm
Stron: 248 stron – tom 1, 352 strony – tom 2
Cena: 220 zł (cena za 2 tomy)
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-2506-0
Komiks składa się z dwóch tomów sprzedawanych razem.„Dajcie mi wolność albo dajcie śmierć” – kończył swoje przemówienie jeden z bohaterów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w 1775 roku, zachęcając do chwycenia za broń i zwrócenia się przeciw tym, którzy tej wolności mu odmawiali. Czy ktoś przypomni sobie te słowa po ponad dwustu latach, w futurystycznej Ameryce XXI wieku, w której najubożsi zamykani są w miejskich gettach, na ulicach panuje policja, prezydentura powoli zamienia się w dyktaturę, a słowo „wolność” to tylko jeden z nic nieznaczących sloganów, ładnie wyglądający na proporczykach w czasie politycznych kampanii? Czy przypomni je sobie wychowana w getcie, czarnoskóra programistka Martha Washington, której ojciec zginął podczas ulicznych rozruchów?

Kilka miesięcy po tym, jak w 1990 roku Frank Miller („Sin city”) i Dave Gibbons („Watchmen”) zaprezentowali pierwszą część „Dajcie mi wolność”, w której na zasadach satyry politycznej przestrzegali przed zaostrzeniem kursu w amerykańskiej polityce zagranicznej i wewnętrznej, wojska Amerykańskie interweniowały w Kuwejcie i miała miejsce I wojna w Zatoce Perskiej. Wojna o ropę i niebezpieczeństwo uczynienia z USA państwa policyjnego, o który pisali w komiksie, powoli przestawały być fikcją, a zaczynały być rzeczywistością…

Zabawa się skończyła. Także dla Marthy Washington.
Dajcie mi wolność - albo szykujcie się na śmierć.

[opis wydawcy]


Przykładowe plansze:
Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI

[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-