Nowe Teksty

Naśladowcy
Słoński o "Ex machina #02"
Bond godny Craiga
Wronka o "James Bond #02: Eidolon"
W tym mieście mieszkają mordercy
Wronka o "Palcojad. Tom 1"
Plastikowy Spider-Man
Panic o "Amazing Spider-Man #01: Globalna sieć. Wrogie przejęcie"
Diabeł w szczytowej formie
Kleszcz o "Hellboy. Tom 6: Burza i pasja. Piekielna narzeczona"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Edward Lutczyn stare i ...nowe w Ełku


6 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Ślad Ełckiego Domu Kultury (ul. Wojska Polskiego 47) odbędzie się otwarcie i wernisaż wystawy "Edward Lutczyn stare i ...nowe". Wystawę będzie można oglądać do końca listopada.
spotkanie z artystą oraz otwarcie wystawy
6 listopada godz. 18:00

wystawa czynna do:
30 listopada 2014 r.

Galeria Ślad
Ełckiego Centrum Kultury

wstęp wolny

Konia z rzędem temu, kto do tej pory nie miał w ręku książki z jakimś „lutczynowskim" rysunkiem. Edward Lutczyn – bo o jego twórczości tu mowa – to bohater naszej wystawy. Jest niewątpliwie jednym z najlepszych, najoryginalniejszych, a już na pewno najbardziej rozpoznawalnym twórcą ilustracji książkowej w Polsce.

Już kilka pokoleń czytelników bawi i zaskakuje pomysłowością w ciągu wielu lat wspaniałej kariery rysownika. To, że dzieje się tak do dziś, udowodni również nasza wystawa. Na tejże retrospekcji ujrzymy wiele jego twórczych twarzy: Lutczyn – przyjaciel dzieci, Lutczyn – satyryk, nie omijający żadnych tematów. Ale także Lutczyn jako projektant czy plakacista. Wystawa ma za zadanie zaprezentować go jako wszechstronnego artystę, wspaniałego erudytę o niesamowitym warsztacie graficznym.

Nie będzie przesadą jak określi się Edwarda Lutczyna tytanem pracy. Tworzy w zaciszu piwnicznej pracowni na warszawskiej Saskiej Kępie. Tej samej nadwiślańskiej klimatycznej Saskiej Kępie, o której śpiewała Maryla Rodowicz i gdzie toczyła się akcja książki Adama Bahdaja „Stawiam na Tolka Banana". Pracuje co najmniej dziesięć godzin dziennie. Zdarzało się, że spędzał nad kartką kilka dni i nocy, zanim był zadowolony z pomysłu, a potem kolejne dni (i noce) pracy nad wykańczaniem dzieła...Dokładny, właściwie precyzyjny (nigdy nie zdarzyło mu się, aby rysując źle wymierzył i zabrakło miejsca na papierze, i obojętne jest mu, z którego miejsca zaczyna rysować: czy od nosa, czy od butów...), ale i wszechobecny artystycznie. Działa na różnorodnych, czasem zaskakujących polach. Pełni również zaszczytną funkcję Doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Jest autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, znaków graficznych, okładek płyt, komiksów, rysunków satyrycznych, ilustracji... Właściwie lista jest bardzo długa – reasumując - od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych. Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych. Brał udział w 120 zbiorowych. Imponująca jest liczba nagród i wyróżnień. Przytoczę kilka z nich: Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki, Najpopularniejszy Rysownik w ankiecie Szpilek, najlepszy plakat miesiąca (październik 1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepszą książkę (1985), wyróżnienie honorowe dyrektora Muzeum Karykatury w konkursie „Posterunek Satyry", nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książki dla dzieci (2004).

Czytając powyższe można odnieść wrażenie, że to artysta idealny. Czyżby był pozbawiony jakichkolwiek wad? Proponuję na to pytanie odpowiedzieć sobie samemu. Wystarczy tylko spełnić jedno zadanie. Mianowicie obejrzeć naszą wystawę, gdzie o Lutczynie wszystko..., no może prawie wszystko... Zostawimy jakieś tajemnice. Kto wie, może artysta sam o nich opowie podczas jakiegoś z licznych spotkań z publicznością, w których tak chętnie bierze udział.

Edward Lutczyn
Artysta plastyk o niepowtarzalnej kresce, znany z rysunków satyrycznych, karykatur oraz plakatów teatralnych i filmowych. Zajmuje się również projektowaniem scenografii teatralnej, grafiką użytkową i reklamową. Zadebiutował w "Szpilkach" (1971), a wielką popularność przyniosło mu rysowanie na żywo w programie telewizyjnym Butik. Zilustrował ponad sto trzydzieści książek, a jego prace zdobyły liczne nagrody, m.in. Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpilki. Do najbardziej znanych publikacji dla dzieci ilustrowanych przez Edwarda Lutczyna należą Burzliwe dzieje pirata Rabarbara Wojciecha Witkowskiego, Daktyle Danuty Wawiłow, Moja babcia gra na trąbie, Kurczę blade i Remanent Wandy Chotomskiej, Zarozumiała łyżeczka Elżbiety Szeptyńskiej oraz popularnonaukowy cykl Odpowiedzi na głupie pytania Jana Rurańskiego: Dlaczego sól jest słona, Dlaczego woda jest mokra oraz Dlaczego zebra jest w paski. Ostatnio opublikował Rysunki różne, kwadratowe i podłużne w Wydawnictwie Bosz. Członek Partii Dobrego Humoru.


[Ystad za eck.elk.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-