baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Religia w komiksie w Białymstoku


W piątek 7 listopada o godzinie 18:00 w białostockim Centrum Kultury im. Zamenhofa (ul. Warszawska 19) odbędzie się wernisaż wystawy "Religia w komiksie". Podczas wernisażu odbędzie się wykład Tomasza Marciniaka pt. "Wątki religijne z komiksowej perspektywy". Wystawę będzie można oglądać do 18 stycznia 2015.
wernisaż: 07.11.2014 (piątek), w godz. 18.00 - 20.00
Podczas wernisażu o godz. 18.30 wykład Tomasza Marciniaka pt. „Wątki religijne z komiksowej perspektywy"
kurator: Wojciech Łowicki
wystawa czynna do: 18.01.2015

Cały świat, a z pewnością i wszechświat obraca się wokół spraw religii, tradycji, czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są od nieskończonej liczby pokoleń. W zależności od szerokości geograficznej, ludzie wierzą w różnych bogów. Inni znów wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. Twórcy komiksu nie stanowią tu wyjątku.

Dzięki wystawie Religia w komiksie zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.

Przedstawiciele nurtu science-fiction zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych.
Wojciech Łowicki, kurator wystawyTomasz Marciniak
ur. 1966 r., pracownik naukowy, pedagog i socjolog kultury, zajmuje się mniejszościami narodowymi, procesami migracyjnymi oraz kulturą masową. Kilkukrotny juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, gość honorowy X. Sympozjum Komiksologicznego w Łodzi. Autor książki "Komiks polski. Wartości i dorobek artystyczny w kontekście historii społecznej" (2014), scenariuszy (m. in. dla Bohdana Butenki, Szarloty Pawel-Kroll, Aleksandry Spanowicz), kilkudziesięciu tekstów analityczno-krytycznych na temat komiksu. Prezes tytularny STUDIO KOMIKS POLSKI sp. z o.o. Prelegent na wystawach z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojciecha Łowickiego. Jeden z założycieli Asocjacji Komiksu w Toruniu. Współorganizator i współpomysłodawca projektów: Komiks orbitalny. 540. rocznica urodzin Astronoma (2013) oraz DwuTakt: muzyka i komiks (2014). Posiadacz honorowego odznaczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (czerwiec 2014).

Wojciech Łowicki
ur. 1972 r., absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. W 1997 r. współorganizował pionierską wystawę dotyczącą historii komiksu polskiego pt. "Komiks polski 1957-1991". Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem". Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem". Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Les Artes w Toruniu, IPN 'Przystanek Historia' w Warszawie). Działacz na rzecz powstania Muzeum Komiksu Polskiego. Pomysłodawca, współorganizator oraz dyrektor artystyczny pierwszego toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt. Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


[Ystad za centrumzamenhofa.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-