Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła


W dniach 3-17 listopada w Miejskim Domu Kultury w Opocznie (ul. Biernackiego 4) w ramach cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" będzie można obejrzeć wystawę "Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła". Wernisaż odbędzie się 12 listopada.
Zapraszamy na wystawę komiksu „Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła” z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” zorganizowaną w ramach 25. Festiwalu Komiksu w Miejskim Domu Kultury w Opocznie.

Wystawę będzie można oglądać od 3 do 17 listopada 2014 r. na holach MDK. Wernisaż wystawy i otwarte warsztaty odbędą się 12 listopada w środę w godz. 11.00 – 13.00. Otwarcia wystawy dokona dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Kasiński.

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń. Bez wyjątku! Wstęp wolny!Ekspozycja jest częścią cyklu Wojtka Łowickiego (znawcy i popularyzatora komiksu oraz kuratora sztuki) pt. „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, promującego sztukę i kulturę popularną. Celem wystaw jest otwarcie na gatunek sztuki, który urasta do miana ważnego artystycznego środka przekazu oraz umożliwienie pogłębienia wiedzy i badań nad historią prezentowanych dziedzin twórczości. Wystawy przygotowywane są oczywiście z myślą o wszystkich pokoleniach, zaś w szczególności skierowane do młodego odbiorcy. Wyróżnia je duża doza dydaktyzmu w konwencji, wziętej wprost od Papcia Chmiela, czyli: "bawiąc uczyć, ucząc bawić".

Kajko i Kokosz powstali w wyobraźni autora Janusza Christa ponad 40 lat temu, lecz nie był to jego pierwszy komiks. Zadebiutował w roku 1957 "Opowieściami o Armstrongu" dla magazynu "Jazz". Od następnego zaś roku związał się na wiele lat z trójmiejską gazetą "Wieczór Wybrzeża". Opublikował tam, między innymi, najdłuższą polską serię, liczącą 1270 odcinków! Jej bohaterami byli, podróżujący po kosmosie, Kajtek i Koko, od roku 1972 zmienieni w słowiańskich wojów: Kajka i Kokosza. Jest to do dziś, obok ”Tytusa, Romka i A'Tomka” Papcia Chmiela, najpopularniejszy polski komiks. Ta, najczęściej drukowana w harcerskiej gazecie "Świat Młodych" historia doczekała się ogromnej ilości wydań albumowych. Ich łączny nakład osiągnął prawie 8 milionów egzemplarzy!

Od lat 90-tych XX w. autor tworzył coraz mniej, aby w końcu przestać. Zmusiły go do tego względy zdrowotne. Między innymi problemy ze wzrokiem. 31 maja 2007 roku Janusz Christa odznaczony został medalem Gloria Artis. Zmarł kilka miesięcy później.

Materiały pochodzą ze zbiorów prywatnych i archiwum rodzinnego autora.


[Ystad za mdkopoczno.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-