Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa K: KafKa w KomiKsie


22 października o godzinie 17:00 w krakowskiej Artetece WBP (Rajska 12) odbędzie się wernisaż wystawy "K: KafKa w KomiKsie". Po wernisażu spotkanie z kuratorami wystawy Davidem Zane Mairowitzem i Małgorzatą Żerwe. Wystawę będzie można oglądać do 13 listopada.
Komiks i powieść graficzna przebojem zdobyły rynek książki i sympatie, szczególnie młodszych, czytelników. To gatunek idealnie pasujący do naszych czasów, zdominowanych przez kulturę obrazkową. Jego autorzy nie tworzą tylko nowych, oryginalnych opowieści, ale coraz częściej sięgają do światowej klasyki. W ostatnich latach pojawiło się coraz więcej tego typu adaptacji literackich, jak choćby trzytomowe wydanie „The Graphik Canon – Światowa literatura, jako powieść graficzna”, w którym zebrano 190 pozycji opracowanych z wykorzystaniem rysunku i dymkowych wypowiedzi. Znalazły się tam dzieła od Homera, poprzez Dantego, Szekspira, aż po Davida Fostera Wallace’a.

Bohaterem wystawy „K: KafKa w KomiKsie” i autorem książek, które stały się jej podstawą jest Franz Kafka, którego 90 rocznica śmierci przypada w tym roku. Będzie można obejrzeć fragmenty komiksowych interpretacji Procesu, w opracowaniu kuratora wystawy Davida Zane Mairowitza i francuskiej rysowniczki Chantal Montpellier, a także Zamku, który z kolei jest efektem współpracy z czeskim artystą Jaromirem 99. Autorem rysunków do biograficznej opowieści o autorze Ameryki, jest nowojorski twórca Robert Crumb. Przygotowana przez Literaturhaus w Stuttgarcie wystawa została wyróżniona w tym roku nagrodą European Design Awards.
Kurator wystawy:
David Zane Mairowitz, rocznik 1943, mieszka w Awinionie, Berlinie i Gdańsku. Pisarz i reżyser radiowy. Za swoje słuchowiska i radiowe reportaże, wyprodukowane w ponad dwudziestu krajach Europy, otrzymał liczne wyróżnienia. We współpracy z rozmaitymi rysownikami Mairowitz stworzył wiele komiksów o osobistościach ze świata literatury takich jak Kafka, Camus czy Wilhelm Reich. Ponadto opublikował też komiksowe adaptacje powieści Kafki, Dickensa, Dostojewskiego, Conrada i Ibsena

Artyści:
Chantal Montellier to jedna z najbardziej znanych francuskich rysowniczek komiksu. Ukończyła Ecole des Beaux-Arts de Saint-Etienne, wykładała sztuki piękne na Uniwersytecie Paryskim, wydała też liczne powieści w formie komiksu m.in. Czarnobyl moja miłość, Sorcières mes soeurs. Jej prace drukowały najważniejsze francuskie gazety i czasopisma takie jak: „Le Monde”, „L'Humanité”, „France Nouvelle” czy „L'Unite”, były one też prezentowane we francuskich i zagranicznych programach telewizyjnych i radiowych. Jaromir99 - urodzony w 1963 roku rysownik komiksów, malarz, pisarz i autor tekstów kultowej czeskiej grupy Priessnitz. Rozpoznawany na świecie głównie dzięki swej trylogii komiksowej Alois Nebel, którą opublikował wspólnie z czeskim pisarzem Jaroslavem Rudišem. Nosząca ten sam tytuł filmowa adaptacja komiksu autorstwa Tomáša Luňáka miała swą premierę w 2011 roku na festiwalu filmowym w Wenecji, a w 2012 roku otrzymała Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Film Animowany. Jaromir99 mieszka i pracuje w Pradze.

Robert Crumb, urodzony w 1943 roku w Filadelfii, należy do pionierów amerykańskiego komiksu undergroundowego. Twórca Kota Fritza (Fritz the Cat) i Mr. Natural przez całe życie był twórcą kontrowersyjnym, który bezkompromisowo ujawniał zarówno swoje własne jak i społeczne mielizny. Jego cechą charakterystyczną jest mocna kreska, dzięki której stał się jednym z najważniejszych ilustratorów, jacy odcisnęli swe piętno na stylu rysowania komiksu. Jego prace wystawiane były wystawiane nawet w nowojorskim Museum of Modern Art. W1999 roku otrzymał za całokształt twórczości Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême. Mieszka z żoną i córkami we Francji.

Organizatorzy: Dom Norymberski Festiwal Conrada Fundacja Tygodnika Powszechnego Krakowskie Biuro Festiwalowe Projekt wspierany jest przez: Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej

Partnerzy: Literatur Haus Stuttgart Instytut Książki Czeskie Centrum Kultury w Warszawie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Kulturstiftung des Bundes Ministerium für Wissenschaft, Forschung und Kunst Baden-Württemberg


[Ystad za teatrdlawas.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-