baner

NEWS

- Rozmaitości

Egmont odpowiada (wrzesień 2014): Donaldy


Artur Skura z Egmontu odpowiada na wakacyjne pytania dotyczące komiksów Disneya.
Nie wiem czy można już zadawać pytania do nowej tury (nowy jestem:) ) ale spróbuję coś naskrobać. Na razie odnośnie komiksów Disneya:
1) Czy istnieje szansa na wydanie kolekcjonerskich pozycji dla nieco starszych kaczkofanów? Mam na myśli konkretnie kontynuowanie serii "Kaczogród" (która przecież w innych krajach była wydawana w znacznie większej ilości niż 5 tomów) lub może serię "Library" zbierającą najlepsze komiksy danego artysty (Don Rosa Libary lub Carl Barks Library).

Na razie nie, być może w przyszłości.

2) Czy jest szansa na lepszy papier w KD?

Być może, ale na pewno nie przed końcem 2014 r.

3) Czy są planowane jakieś Wydania Specjalne z dłuższymi komiksami (wzorem lat wcześniejszych)?

Nie, na razie nie planujemy.

Mam takie pytanie, a częściowo też sugestię. Czy w związku z ostatnimi fatalnymi wynikami sprzedaży "Kaczora Donalda" nie można zrobić czegoś w celu poprawy jakości czasopisma? Może warto rozważyć wydawanie KD raz na miesiąc ale z większą ilością stron (załóżmy 80), lepszej jakości papierem (o większej gramaturze) i rezygnacją z wątpliwej jakości plastikowych dodatków, na które skarżą się klienci. Może warto spróbować wydawać komiksy dłuższe, klasyczne, z czołówki rankingu inducks? Bardzo mało w naszym kraju zostało wydanych komiksów Floyda Gottfredsona, a jeśli chodzi o Carla Barksa to sytuacja też nie wygląda najlepiej. Podsumowując, moim zdaniem warto zamienić ilość na jakość, a zysk może być nieporównywalnie wysoki.

Raczej nie planujemy tego typu zmian.


Witam, czy jest jakaś szansa na dodruk 2 tomu życia i czasów sknerusa mckwacza?

Na pewno nie w tym roku – i raczej nie w przyszłym. Jeśli zrobimy dodruk, to raczej obu tomów.

Przyłączając się do poprzednich apelów: czy możliwe jest wydawanie w przyszłości w ramach KSK którejś z serii "Library" wydawnictwa Fantagraphics zbierających najlepsze komiksy rysowników Disneya? Prawdopodobnie największym wzięciem cieszyłaby się seria "Don Rosa Library", choć kolekcje z Carlem Barksem i Floydem Gottfredsonem to też wartościowe pozycje. Co prawda, komiksy z pierwszych dwóch tomów "DRL" ukazały się już w polskich albumach, ale można by postąpić tak, jak oryginalny wydawca robi z "Carl Barks Library" i wypuszczać tomy nie według ich numeru w serii, ale według przewidywanego zapotrzebowania na nie (najpierw najbardziej oczekiwane).

Co do Rosy czy Barksa - Jakby się dało to wolałbym, żeby wydany przez Egmont tom nie był odpowiednikiem zagranicznego tomu tylko własną składanką. W przypadku Rosy zostały do wydania tylko 2 komiksy z "Three Caballeros", dwa komiksy z Uniwersalnym Rozpuszczalnikiem oraz The Once And Future Duck, The Treasure Of The Ten Avatars i A Little Something Special (i 1-stronicówka "Gyro's Trap"), łącznie około 190 stron.

Dołączam się również do próśb o jakiś zbiorczy tomik z przygodami Donalda autorstwa Dona Rosa czy z jakimiś długimi historiami Carla Barka (których w Polsce wyszło tak mało).

Niestety, w najbliższej przyszłości nie będzie to możliwe.

Artur Skura, Egmont.


Pytanie o Disneya i KŚK zostało wysłane także Tomaszowi Kołodziejczakowi.


[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ljc -

jutro odpowiedzi Tomka Kołodziejczyka na pytania z forum, potem wywiad z nim o kanonie komiksów

Heisenberg -

Widać, że nie ma sensu o nic pytać bo wszystko na nie.

soplic -

To może teraz czas na odpowiedzi Egmontu w innych sprawach...
W sumie nieco się zmieniło od ostatnich odpowiedzi, ciekawe czy wydadzą jeszcze Sagę Cyann Bourgeona, skoro jakoś dogadali się co do Pasażerów wiatru?
No coś się ruszyło jeśli chodzi o wznowienia, w końcu zapowiedzieli kilka ciekawych.

pokia -

Niestety, niewiele się dowiedzieliśmy...