reklama baner reklama

Nowe Teksty

Ostra jazda w baśniowej tonacji
Panic o 1. tomie "Head Loppera"
Dynamit i Nitrogliceryna
Kleszcz o "Batman/Sędzia Dredd: Wszystkie Spotkania"
Dziesięć oznak paranoi
Sus o "10 bolesnych operacjach"
Gdzie jest Peter?
Kleszcz o 2. tomie "Amazing Spider-Man"
Czejeni kontratakują
Tymczyński o 6. tomie "Comanche"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

banerOPIS

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Historia Polski według komiksu


W najbliższy piątek, 12 września o godzinie 17.30 w Galerii Pod Wieżą w klubie Stara Remiza we Włocławku zostanie otwarta wystawa "Historia Polski według komiksu". Jej kuratorem jest Wojtek Łowicki.
Historia Polski według komiksu
Wystawa z cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem autorstwa Wojtka Łowickiego
w Galerii Pod Wieżą w klubie Stara Remiza we Włocławku
12 września o godzinie 17.30


Dzięki tej wystawie można będzie odbyć podróż w czasie! Cofnąć się do naszej prahistorii, kiedy to pierwsi ludzie zmagali się z żywiołem i dzikim zwierzem. Poznać dawne wierzenia, obrzędy i magię naszych praojców. Będziemy świadkami nadejścia na ziemie Polan chrześcijaństwa i niełatwego wcielania jego doktryn w miejsce prastarych pogańskich obyczajów. Dowiemy się o mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Dodatkową atrakcją będzie prelekcja socjologa dr Tomasza Marciniaka, znawcy, scenarzysty i krytyka komiksu, który wykorzystując ciekawostki i anegdoty opowie o historii komiksu w Polsce, zaprezentuje znane, a także opowie o mniej znanych fragmentach dziejów tego gatunku sztuki, który to, według tezy Marciniaka, zwanej „Klątwą Marciniaka”, jako jedyny element zachodniej pop-kultury nie zakorzenił się na dobre w naszym kraju.historia_Polski_wystawa_włoclawek


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-