Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Historia Polski według komiksu


W najbliższy piątek, 12 września o godzinie 17.30 w Galerii Pod Wieżą w klubie Stara Remiza we Włocławku zostanie otwarta wystawa "Historia Polski według komiksu". Jej kuratorem jest Wojtek Łowicki.
Historia Polski według komiksu
Wystawa z cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem autorstwa Wojtka Łowickiego
w Galerii Pod Wieżą w klubie Stara Remiza we Włocławku
12 września o godzinie 17.30


Dzięki tej wystawie można będzie odbyć podróż w czasie! Cofnąć się do naszej prahistorii, kiedy to pierwsi ludzie zmagali się z żywiołem i dzikim zwierzem. Poznać dawne wierzenia, obrzędy i magię naszych praojców. Będziemy świadkami nadejścia na ziemie Polan chrześcijaństwa i niełatwego wcielania jego doktryn w miejsce prastarych pogańskich obyczajów. Dowiemy się o mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Dodatkową atrakcją będzie prelekcja socjologa dr Tomasza Marciniaka, znawcy, scenarzysty i krytyka komiksu, który wykorzystując ciekawostki i anegdoty opowie o historii komiksu w Polsce, zaprezentuje znane, a także opowie o mniej znanych fragmentach dziejów tego gatunku sztuki, który to, według tezy Marciniaka, zwanej „Klątwą Marciniaka”, jako jedyny element zachodniej pop-kultury nie zakorzenił się na dobre w naszym kraju.historia_Polski_wystawa_włoclawek


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-