baner

NEWS

- Galeria

Sierpniowy pakiet KG


Przykładowe plansze z sierpniowych premier Kultury Gniewu - wznowienia "Osiedla Swoboda", "Niedźwiedzia" i "Pięć tysięcy kilometrów na sekundę". Komiksy trafią do sprzedaży pod koniec miesiąca.

Osiedle Swoboda

Osiedle SwobodaScenariusz: Michał Śledziński
Rysunki: Michał Śledziński
Wydanie: III zbiorcze
Data wydania: Sierpień 2014
Seria: Osiedle Swoboda
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 145 × 200 mm
Stron: 268
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-98-1


Trzecie wydanie Osiedla Swoboda - jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich komiksów.

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – „Osiedle Swoboda” jest poza konkurencją – tak o komiksie Michała "Śledzia" Śledzińskiego pisał w "Gazecie Wyborczej" Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego "Produktu" cykl Śledzia był jednym ze znaków rozpoznawczych magazynu, który zmienił polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedziu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi dresiarzami i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantastyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

Większość patentów, które spotkały „Swobodną” ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym – mówił Śledziu w jednym z wywiadów. Właśnie ten autentyzm połączony z doskonałą komiksową formą nadał opowieści nową jakość.

Do dziś, a minęło prawie 15 lat od publikacji pierwszego odcinka Osiedla Swoboda, nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. Łatwo się o tym przekonać, sięgając po ten kompletny zbiór epizodów opublikowanych w "Produkcie".

Michał Śledziński przedstawił różnice pomiędzy kolejnymi wydaniami zbiorczymi Osiedla:

Wydanie pierwsze (2010): Osiedle Swoboda (seria z "Produktu"), galeria (gościnna i autorska, w części kolorowa), paski z tekstem (w stylu "Produktu") pod każdą ze stron komiku, pięć nowych plansz (tzw. wywiady).

Wydanie drugie (2011): Osiedle Swoboda (seria z "Produktu"), pięć plansz z wywiadami (te same, co w wyd. pierwszym), 10 plansz komiksu Centrum (spin-off osiedlowy).

Wydanie trzecie (2014): będzie czymś w rodzaju paperbacka po taniości. Może np. gorszy papier dla zachowania konwencji wydania? Będzie pozbawione wszelkich dodatków, w albumie znajdą się wyłącznie odcinki Osiedla Swoboda znane z "Produktu".

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Osiedle Swoboda Osiedle Swoboda Osiedle Swoboda Osiedle Swoboda Osiedle Swoboda


Osiedle Swoboda. Niedźwiedź

Osiedle Swoboda. NiedźwiedźScenariusz: Michał Śledziński
Rysunki: Kamil Kochański
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2014
Seria: Osiedle Swoboda
Druk: czarno biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165 × 230 mm
Stron: 80
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-99-8


Każdy porządny bestseller musi w dzisiejszych czasach doczekać się sequeli, prequeli a nawet spin-offów. Dotyczy to oczywiście również komiksów, w tym legendarnego Osiedla Swoboda Michała "Śledzia" Śledzińskiego. Dwa pierwsze zbiorcze wydania sprzedały się, zanim wszyscy zainteresowani zdążyli je kupić, a podobny los czeka z pewnością wydanie trzecie. Ten sukces wymagał kapitalizacji, i oto jest – pierwszy oficjalny spin-off Osiedla pod tytułem Niedźwiedź!

Niedźwiedź, dla znajomych "Dźwiedziu", to jedna z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych postaci z Osiedla Swoboda. Wikipedia opisuje go tak: "niski, silny, niemający oporów z wykorzystywaniem przemocy do rozwiązywania problemów. Źródło najdziwniejszych pomysłów na zarobienie pieniędzy. Widziany ostatni raz trzeźwy około marca 1996 roku".

Opowieści o nim zaczęły ukazywać się jeszcze w magazynie "Produkt", gdzie ponad dekadę temu cała historia się zaczęła. Albumowy Niedźwiedź w równych częściach składa się z materiału archiwalnego i premierowego. Scenariusz Niedźwiedzia napisał Śledziu,  zarządca całego Osiedla, a całość fantastycznie narysował Kamil "Kurt" Kochański.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Osiedle Swoboda. Niedźwiedź Osiedle Swoboda. Niedźwiedź Osiedle Swoboda. Niedźwiedź Osiedle Swoboda. Niedźwiedź Osiedle Swoboda. Niedźwiedź Osiedle Swoboda. Niedźwiedź


Pięć tysięcy kilometrów na sekundę

Pięć tysięcy kilometrów na sekundęScenariusz: Manuele Fior
Rysunki: Manuele Fior
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2014
Tytuł oryginału: Cinq mille kilomètres par seconde
Rok wydania oryginału: 2010
Wydawca oryginału: Atrabile
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 170 × 240 mm
Stron: 144
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-00-0


Opowieść o miłości Piera i Lucii, których poznajemy w różnych momentach ich życia. To także portret pewnego pokolenia: ludzi trzydziestoletnich, którzy jednak nie mają poczucia stabilności i żyją z dnia na dzień, bez większych planów i marzeń. Kuszą ich tysiące modeli życia, ale żadnego nie potrafią wybrać dla siebie.

Na poszukiwania udają się do obcych krajów, wchodzą co chwila na nowe ścieżki i wciąż błądzą. Ich miłość, oszukiwana przez złudzenie coraz szybszych i efektywniejszych sposobów komunikacji, zmienia się i ujawnia swoje okrutne oblicze. 

Fior wręcz dekonstruuje potoczne znaczenie określenia „komunikować się”, służącego do nazwania także rozmowy telefonicznej. Jego bohaterowie nie komunikują bowiem sobie tego, co naprawdę istotne, tego, co prawdziwe. Żyją w czasach, w których oddalenie od siebie o pięć tysięcy kilometrów nie uniemożliwia nawiązania bezpośredniego kontaktu, ale rozmawiać ze sobą nie umieją – pisał o dziele Manuela Fiora, jednego z najciekawszych współczesnych twórców komiksów, Jerzy Szyłak w "Leksykonie powieści graficznych".

Autor Pięć tysięcy kilometrów na sekundę z niezwykłą wprawą prowadzi czytelnika przez zmieniający się świat, upływający czas i emocje bohaterów. Ta pełna subtelności i niedopowiedzeń historia relacji między dwójką ludzi opowiedziana jest za pomocą zachwycających akwarel. Komiks przyniósł Fiorowi prestiżową nagrodę dla najlepszego albumu na festiwalu w Angoulême w 2011 roku.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Pięć tysięcy kilometrów na sekundę Pięć tysięcy kilometrów na sekundę Pięć tysięcy kilometrów na sekundę Pięć tysięcy kilometrów na sekundę Pięć tysięcy kilometrów na sekundę Pięć tysięcy kilometrów na sekundę




[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-