Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Częstochowska premiera komiksu Banzaj: Kniaziówna Eryka


W poniedziałek 18 sierpnia o godzinie 19:00 w Willi Generała (al. Wolności 30) odbędzie się częstochowska premiera komiksu "Banzaj: Kniaziówna Eryka" (autor: Grzegorz Nita) połączona ze spotkaniem z autorem. Na miejscu będzie można kupić komiks i otrzymać autograf. Przypominamy, że Aleja Komiksu objęła patronatem ten komiks.
Centrum Promocji Młodych i Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” zapraszają na spotkanie autorskie z Grzegorzem Nitą, częstochowskim twórcą komiksów i jego najnowszym albumem. „Banzaj: Kniaziówna Eryka” to niesamowicie zabawny miks westernu, opowieści kung-fu i słowiańskich dekoracji. Gino umiejętnie bawi się w nim gatunkowymi konwencjami, schematami i kliszami. Przygodowa historia, narysowana z dużą lekkością i dbałością o szczegóły, świetnie wpisuje się w komiksową tradycję postmodernistycznych zabaw z popkulturową mitologią. Początkowo „Banzaj: Kniaziówna Eryka” był webkomiksem, który autor rysował na swoim blogu przez sześć lata. Jednak dzięki udanej zbiórce na portalu crowdfundingowym, fani Gino umożliwili pojawienie się skończonej historii na papierze.

Spotkanie odbywa się pod hasłem „Po_czytaj!”, podtrzymującym ideę częstochowskiego Festiwalu Dekonstrukcji Słowa.


Banzaj: Kniaziówna Eryka

Banzaj: Kniaziówna ErykaScenariusz: Grzegorz Nita
Rysunki: Grzegorz Nita
Ilustracja: Hubert Ronek, Piotr Zdanowicz, Paweł Płóciennik, Piotr Nowacki
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2014
Seria: Banzaj
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: B5
Stron: 96
Cena: 34 zł
Wydawnictwo: Black Sheep
ISBN: 978-83-939888-0-8
Nakład: 500 egzemplarzy


Seria „Banzaj. Słowiański western kung-fu” to lekki, przygodowy komiks akcji, mieszający gatunki i konwencje. Inspiracją dla „Banzaja” są zarówno stare filmy kung-fu z Hong Kongu, westerny, Kurosawa, DragonBall, ale również prasłowiańszczyzna, "Stara Baśń" czy "Kajko i Kokosz”. Świat „Banzaja” to luźna mieszanka teraźniejszości ze średniowieczem, słowiańszczyzny z Orientem, sprawdzona w paru wcześniejszych historiach - najpierw filmach wideo częstochowskiej Wytwórni Filmowej Chacifde, a potem w komiksach.

Album „Banzaj. Kniaziówna Eryka” powstawał na przestrzeni kilku lat jako komiks online. Kolejne plansze publikowane były na blogu banzaj.blogspot.com z różną częstotliwością. W końcu po społecznościowej zbiórce funduszy na jednym z portali wiosną 2014 - został dokończony, poprawiony i wydany drukiem.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Banzaj: Kniaziówna Eryka Banzaj: Kniaziówna Eryka Banzaj: Kniaziówna Eryka Banzaj: Kniaziówna Eryka
[Ystad za Event FB]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

celtic -

Nakład 500 egzemplarzy?
Myślałem że komiks trafi tylko do wspierający ten projekt.

vision2001 -

@celtic - z tego co zauważyłem to większość (bo chyba nie wszystkie) z crowdfunding na komiksy = zebranie kasy, by wydać komiks w formie papierowej i ruszyć do szerszej dystrybucji.

Ystad -

celtic pisze:Nakład 500 egzemplarzy?
Myślałem że komiks trafi tylko do wspierający ten projekt.

vision2001 pisze:@celtic - z tego co zauważyłem to większość (bo chyba nie wszystkie) z crowdfunding na komiksy = zebranie kasy, by wydać komiks w formie papierowej i ruszyć do szerszej dystrybucji.

Ano. Tak jak prawi vision. Z jedną mała różnicą - nie większość a wszystkie.

takie jest właśnie założenie krałdfundingu - chcesz mieć dodatki (ewentualnie sam wkład w zbiórkę) to bierzesz udział w zbiórce. Nie chcesz - czekasz na komiks jak juz zbiorą kasę.
Do tej pory (jeżeli się nie mylę) zbierano na "Tequile", "1 zine", "Jestem Bogiem 1", "Jestem Bogiem 2", "Banzaj", "Umarłem na Gibraltarze" (plus nieudana niestety zbiórka na "Smallpress"...). Trwają zbiórki na: "Polski Duch", "Ivan Kotowicz" i "Kij w dupie". I żaden nie jest/był ograniczony wyłącznie dla ludzi biorących udział w zbiórce.

vision2001 -

I jeszcze komiks "Praga gada", który osobiście bardzo polecam :)

celtic -

Dzięki, wszystko jasne.