baner

NEWS

- Zapowiedzi

Człowiek-wilk i bar starego Francuza


Okładki dwóch październikowych zapowiedzi: albumu duetu Richard Appignanesi i Sława Harasymowicz oraz komiksu duetu Denis Lapiere i Jean-Philippe Stassen.

Człowiek-wilk

Człowiek-wilkScenariusz: Richard Appignanesi
Rysunki: Sława Harasymowicz
Wydanie: I
Data wydania: 5 Październik 2014
Tłumaczenie: Wojciech Szot
Oprawa: miękka
Format: 170 x 240 mm
Stron: 170
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-12-1


Pacjent Freuda, Siergiej Pankajew przeszedł do historii jako „człowiek-wilk”. Niezwykły opis jego snów oraz oryginalna i odważna ich analiza dokonana przez Freuda w pracy „Z historii nerwicy dziecięcej” odcisnęły piętno na współczesnej kulturze. Wokół wpływu nieuświadomionych treści o seksualnym charakterze na psychikę człowieka powstało dziesiatki książek, filmów czy... komiksów.

W opowieści Sławy Harasymowicz i Richarda Appignanesi podglądamy skomplikowane życie „człowieka-wilka” i jego spotkanie z Freudem, by odkryć źródła szaleństwa.
Styl Harasymowicz jest niezwykły dla komiksowego medium. (...) Jej rysunki są pełne pasji, emocji i zaangażowania. (Eye Magazin)

Forma kolażu ‘o krok od rozpadnięcia się na kawałki’, idealnie wpasowuje się w psychologiczne rozchwianie bohatera, jak i samą psychoanalizę (ArtBazaar)

Sława Harasymowicz - urodzona w Polsce artystka, absolwentka Royal College of Art, doktorantka w londyńskim Fine Art at University of the Arts / Central Saint Martins College of Art and Design. Dwukrotna laureatka The Victoria and Albert Museum Illustration Award, m.in. za okładkę do nowego tłumaczenia na angielski klasycznej książki Puszkina, Eugeniusz Oniegin.
W swoich pracach używa rysunku, fotografii i instalacji, a pytania, które sobie stawia krążą wokół tożsamości i post-pamięci.
W 2014 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się indywidualna wystawa prac artystki.

Richard Appignanesi - popularny brytyjski pisarz, autor książek o Freudzie jak i powieści fantasy. W Polsce znany dzięki książce „Postmodernizm od podstaw” (tł. Adam Szostkiewicz).

[opis wydawcy]

Bar starego Francuza

Bar starego FrancuzaScenariusz: Denis Lapiere
Rysunki: Jean-Philippe Stassen
Wydanie: I
Data wydania: 10 Październik 2014
Oprawa: twarda
Stron: 108
Cena: 64,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-14-5


Celestin i Leila. Dzieciaki, które opuszczają swoje rodziny i spotykają się na środku pustyni w zadziwiającym barze prowadzonym przez francuskiego staruszka, który uwielbia opowiadać historyjki. On ucieka ze swojej rodzinnej wioski w sercu Afryki, aby dotrzeć do Europy, którą wyobraża sobie pełną marzeń
i magii. Ona bez żalu opuszcza Europę, w której się urodziła, a jej ucieczka doprowadzi ją do Maroka, kraju jej dziadków. Punktem ich spotkania, które wydaje się tak nieprawdopodobne, będzie zagubiony na pustyni bar z gliny, kilka
porozrzucanych beczek paliwa i stary Francuz. Opowieści z Baru Starego Francuza tworzą niezwykłą, filozoficzną ale też i przygodową mozaikę, która dzięki
fantastycznym rysunkom Stassena nabiera niezwykłej siły. Malarska wizja belgijskiego twórcy wprowadza czytelnika w świat Afryki subsaharyjskiej. Poprzez szerokie kontury, obszerną plamę barwną i skupienie się na
emocjach bohaterów dostajemy ponadczasową opowieść.

Wydanie zbiorcze dwóch tomów komiksu stworzonego przez (na początku Denisa Lapière XXI wieku w Polsce ukazywała się seria jego autorstwa – Charly) i Jeana-Philippe’a Stassena (Deogratias, wyd. Egmont, 2009).

Komiks otrzymał liczne nagrody:
Nagrodę „Canard” na festiwalu w Sierre w Szwajcarii (czerwiec 92).
Nagrodę dla „Najlepszego albumu zagranicznego: na festiwalu w Bredzie w Holandii (wrzesień 92).
Nagrodę dla komiksu „Dwadzieścia Cztery Godziny Książki” w Mans we Francji (październik 92).
„Alph’Art Coup de Coeur” podczas Salonu w Angoulême we Francji (styczeń 93).
Nagrodę „Bloody Mary” (nagrodę prasową) podczas Salonu w Angoulême we Francji (styczeń 93).

[opis wydawcy]
[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

PKP -

Patrzą na okładkę "Baru starego Francuza", zastanawiam się, czy Craig Thompson znał ten komiks, kiedy zabierał się za "Habibi".