Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Kino Reggaeland 2014 - komiks i film


W dniach 10-13 lipca na Plaży nad Wisła w Płocku odbędzie się festiwal REGGAELAND. W programie znalazły się również wydarzenia komiksowe: pokaz filmu „W ostatniej chwili. O komiksie w PRL-u” połączone ze spotkaniem z autorami, oraz spotkanie z Szawłem Płóciennikiem ("Moja Terapia", "Pinki") oraz Sławomirem Gołaszewskim ("Moja Terapia").
Kino i komiks to media, które łączą się ze sobą, nawzajem przenikają i inspirują. Kino Reggaeland zaprasza na opowieść o klasykach komiksu, a także na spotkanie z jego współczesnymi twórcami. 10 lipca o godz. 18 i 11 lipca o godz. 15 w NK Przedwiośnie. Wstęp wolny.
Przede wszystkim zapraszamy na film p.t. „W OSTATNIEJ CHWILI. O KOMIKSIE W PRL-U”, z którego dowiemy się m.in. o tym jak cenzura PRL pomagała polskim komisarzom, gdzie szukać Jerzego Ubrana w komiksie „Funky Koval”, dlaczego Polch zrobił komiks o Dzierżyńskim dopiero w wolnej Polsce, jak Jacek Federowicz, rysując komiks o Solidarności znienawidził Zbyszka Bujaka i dlaczego Szwedom zawdzięczamy Hansa Klossa. Dokument Mateusza Szlachtycza to wciągająca opowieść o historii komiksu w latach 50. , 60. , 70. , 80. aż do 90. W filmie wystąpili: Papcio Chmiel („Tytus, Romek i A'tomek), Grzegorz Rosiński (m. in. seria „Thorgal”), Bogusław Polch (Kapitan Żbik i Funky Koval), Janusz Christa („Kajko i Kokosz”).

Istotne jest, w kontekście festiwalu Reggaeland, że za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Strembicki
- polski muzyk reggae i funk, kompozytor, producent i realizator dźwięku (współpracował m.in. przy albumach „Biada, biada” i „Nabij Faję” IZRAELA).

Mateusz Szlachtycz, który będzie gościem festiwalu Reggaeland i KINA REGGEALAND, nakręcił ostatnio teledysk do utworu „Pinki To Jest Zawodnik!” Piotra PIOTRAZA Gołaszewskiego i Pawła SZAWŁA Płóciennika. Dwudziestosiedmioletni SZAWEŁ to jeden z najciekawszych twórców komiksów młodego pokolenia, ale też muzyk, malarz, animator kultury. Jego najnowszy komiks pt. „Pinki” opowiada historię „ostatniego hipisa, a zarazem pierwszego hipstera Warszawy”.

Paweł Płóciennik przyjedzie do Płocka, aby opowiedzieć o „Pinkim” i o swoim poprzednim komiksie „Moja Terapia”, którego współscenarzystą, a jednocześnie bohaterem jest Sławek Gołaszewski – postać kultowa i niezwykle zasłużona dla polskiej sceny alternatywnej, filozof kultury, poeta, kompozytor, muzyk, dziennikarz i felietonista (w latach 80. związał się z muzyczną sceną undergroundową współpracując z zespołami m. in. Kultura, Izrael i Armia). Współpracował również z Teatrem Źródeł Jerzego Grotowskiego, współtworzył muzykę dla Teatru Adekwatnego.

Nieocenione są również jego zasługi dla polskiej sceny reggae. Jest autorem książek o kulturze reggae, m.in. „Reggae-Rastafari”, „Dapspolski. Regementarz – Antologia”, tekstów naukowych i publicystycznych. Był ostatnim z dyrektorów fan-zinu „Non-Stop”, reporterem „Czwartego Wymiaru” oraz „Wegetariańskiego Świata” , a w Polskim Radiu Programie III prowadził program „Pieśni wędrowców” traktujący o reggae i rastafarianiźmie. Współtwórca festiwalu muzycznego Róbrege. Twórca psychodelicznego projektu Asunta.

Sławek Gołaszewski będzie gościem KINA REGGAELAND. Komiks „Pinki”, który ukazał się nakładem cenionej oficyny Kultura Gniewu, będzie można kupić podczas festiwalu.

10 lipca (czwartek)
godz. 18 – KINO REGGAEALND
Miejsce: NoveKino PRZEDWIOŚNIE, ul. Tumska 5A
WSTĘP WOLNY

11 lipca (piątek)
godz. 15 – KINO REGGAEALND
Miejsce: NoveKino PRZEDWIOŚNIE, ul. Tumska 5A
WSTĘP WOLNY

W programie:

1. „W OSTATNIEJ CHWILI. O KOMIKSIE W PRL-U” w reż. Mateusza Szlachtycza + rozmowa z autorem.
2. Promocja komiksu „Pinki” Pawła Płóciennika (wyd. Kultura Gniewu) wraz z pokazem teledysku SzawełPiotraz – „Pinki To Jest Zawodnik!”
3. rozmowa o komiksie „Moja terapia” z autorem komiksu Pawłem Płóciennikiem i jego bohaterem – Sławomirem Gołaszewskim.[Ystad za pokis.plock.eu]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-