Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Promocja komiksu Radomski Czerwiec '76


W środę 25 czerwca, o godz. 12:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu (ul. Piłsudskiego 12, sala 36) odbędzie się promocja komiksu Przemysława Ochni "Radomski Czerwiec '76".
W środę 25 czerwca, o godz. 12.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu (przy ul. Piłsudskiego 12, sala 36) odbędzie się promocja komiksu Przemysława Ochni „Radomski Czerwiec '76".

Komiks jest ilustrowanym opisem wydarzeń, jakie rozegrały się w czerwcu 1976 r. w Radomiu. Na kilkuset planszach Przemysław Ochnia pokazał najbardziej dramatyczne momenty protestu, począwszy od strajku w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu, przez walki na ulicach miasta, po pomoc, jaką represjonowanym robotnikom udzielali działacze Komitetu Obrony Robotników.

Wydarzenia te Czytelnik śledzi przez pryzmat losów postaci historycznych (np. Janusza Prokopiaka, I sekretarza KW PZPR w Radomiu, Mariana Mozgawy, komendanta wojewódzkiego MO w Radomiu, gen. Bogusława Stachury, szefa sztabu operacji „LATO 76") oraz zwykłych radomian reprezentowanych przez rodzinę pracowników „Waltera".

Wydawnictwo uzupełnia dodatek historyczny przygotowany przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN – dr. Pawła Sasankę i Arkadiusza Kutkowskiego.

Radomski Czerwiec 1976

Radomski Czerwiec 1976Scenariusz: Przemysław Ochnia
Rysunki: Przemysław Ochnia
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2014
Oprawa: miękka
Format: 210x297 mm
Stron: 64
Cena: 23,00 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 978-83-76-2947-11


Komiks jest ilustrowanym opisem wydarzeń Czerwca 1976 r. w Radomiu. Na kilkuset planszach ich autor, znany radomski plastyk Przemysław Ochnia, pokazał najbardziej dramatyczne momenty protestu, począwszy od strajku w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu, przez walki uliczne na ulicach miasta, po pomoc, jaką represjonowanym robotnikom udzielali działacze Komitetu Obrony Robotników. Wydarzenia te Czytelnik śledzi przez pryzmat losów z jednej strony postaci historycznych (np. Janusza Prokopiaka, I sekretarza KW PZPR w Radomiu, Mariana Mozgawy, komendanta wojewódzkiego MO w Radomiu, gen. Bogusława Stachury, szefa sztabu operacji „LATO 76"), a z drugiej zwykłych radomian, reprezentowanych przez rodzinę pracowników „Waltera". Wydawnictwo uzupełnia dodatek historyczny przygotowany przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN, dr. Pawła Sasankę i Arkadiusza Kutkowskiego. Komiks będzie idealną pomocą w nauczaniu historii najnowszej i z pewnością zostanie przyjęty życzliwie przez młodszego zwłaszcza Czytelnika.

25 czerwca 1976 r. to jedna z ważniejszych dat w najnowszej historii Radomia. Związana jest z robotniczymi strajkami i demonstracjami , które – poza Radomiem – ogarnęły także inne ośrodki przemysłowe w Polsce, w tym Płock i Ursus. Historycy szacują, że w różnego rodzaju akcjach protestacyjnych wzięło wówczas udział 70-80 tys. ludzi w co najmniej 90 zakładach pracy na terenie 24 województw.


[opis wydawcy]
[Ystad za ipn.gov.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-