baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Premiera książki Tomasza Marciniaka


W piątek 13 czerwca o godzinie 12:00 w Filii nr 11 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu (ul. Żwirki i Wigury 39/41) odbędzie się spotkanie z dr Tomaszem Marciniakiem z okazji premiery jego książki "Komiks w Polsce. Dorobek i osiągnięcia artystyczne w kontekście historii społecznej".
Spotkanie z okazji premiery książki "Komiks w Polsce. Dorobek i osiągnięcia artystyczne w kontekście historii społecznej". Gościem biblioteki będzie autor publikacji dr Tomasz Marciniak.

Toruński naukowiec jest cenionym badaczem wątków społecznych w polskim komiksie. Przyznaje, że komiks jako dziedzina dociekań naukowych był do tej pory wyraźnie zaniedbywany; nie zajmowali się nim socjologowie, szczątkową uwagę poświęcali mu kulturoznawcy i filologowie, a dydaktyka komiksu właściwie nie istniała. Tę lukę stara się wypełnić dr Tomasz Marciniak.

Jego najnowsza książka składa się z dwóch części. W pierwszej zatytułowanej "Artyści" przybliża dorobek i sylwetki twórców. W drugiej ("Społeczeństwo") opisuje znaczące dla życia społecznego zjawiska, które znalazły odzwierciedlenie w polskim komiksie: historię, politykę, religię i sport.

Dr. Tomasz Marciniak - pracownik naukowy Instytutu Socjologii UMK. Zawodowo zajmuje się mniejszościami etnicznymi i narodowymi w Polsce oraz kulturą masową (zwłaszcza jej szczególnym przejawem, jakim jest komiks). Jest autorem kilkudziesięciu tekstów analityczno-krytycznych na temat komiksu. Wielokrotnie zasiadał w jury Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Sam nie rysuje, ale ma na koncie kilka komiksowych scenariuszy, m.in. dla Bohdana Butenko, Szarloty Pawel-Kroll i Aleksandry Spanowicz. Prywatnie kolekcjoner, jeden z założycieli Asocjacji Komiksu w Toruniu.

Wstęp wolny[Ystad za torun.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-